vápenná voda trochu jinak

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

Přesně tak.ono na výrobci nezáleží.pokud je kvalita p.a. tak norma zaručuje laboratorní čistotu chemikálie.
V případě použití vápna ze stavebnin nebo hobby marketu riskuješ celkem dost.
Vzhledem ke spotřebě se těch pár ušetřených stovek nemusí vyplatit.
Ještě bych upozornil,že u hydroxidu vápenatého klesá rozpustnost se zvyšující se teplotou vody.nejen s tohoto důvodu doporučuju dávkovat max jednu lžičku do dvou litrů vody.čerstvá voda s ro obsahuje poměrně hodně co2.takže na přípravu vapenné vody ji nechme aspoň dva dny odstát.
Při použití octa je využitelnost pro doplnění vápníku vyšší,ale sníží se poněkud neutralizační potenciál.takže pokud chceme primárně zvyšovat ph v nádrži tak je lepší čistou vapennou vodou.pokud nám jde především o doplnění vápníku a alkalinity potom je účinnější postup uvedený v tomto vláknu

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Naposledy upravil/-a gut v 01 Júl 2013 17:46, upravené celkom 1 krát.
venca91
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 06 Dec 2006 10:30
Bydlisko: Český Těšín
Kontaktovať používateľa:

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa venca91 »

jj dik za radu objednam cisty - proto jsem se ptal...ze stavebnin jsem ani nechtel - jak to chlapi michate jaky pomer - kolik lzicek na kolik vody z osmozy?
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa Pepa »

Bohužel i ta p.a. čistota je běžně jen 96% a dle technického listu obsahuje 2ppm olova.

Vápenná voda ale má tu vlatnost, že při jejím pH je v ní většina nečistot nerozpustných, takže i kdyby tam nějaké těžké kovy byly, což určitě jsou, tak zůstanou na dně v usazenině, pokud to tam teda někdo neleje celé. Ale ať si každý do svého akvári leje co chce, je to jeho akvárium. 8)

Penta (http://www.pentachemicals.eu) je OK a zasílaj kamkoliv. Kupuju tam různé další chemikálie a vždy 100% OK.

Míchám to tak, aby vzniknul nasycený roztok, který má pH 12,4. Je to přibližne jedna lehce vrchovatá čajová lžička na litr vody.

Pro zájemce o detailní popis:
http://www.advancedaquarist.com/2003/5/chemistry
http://www.reefkeeping.com/issues/2005-01/rhf/
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

Víceméně jsem ti odpověděl při úpravě předchozího příspěvku.ještě jedna věc ohledně dávkování.
Je třeba pečlivě hlídat hodnoty ca a kh a doporučuju omezit denní dávku vapenné vody na max 1% celkového objemu vody v systému.
Další věc co se týče dávkování je rychlost a způsob doplňování.doporučuju co nejplynuleji.tím myslím po kapkách a ne "hrk tam litr a po obědě druhý"
V případě dávkování 1-2ml/minutu(což je zhruba kapka/2sec) je využitelnost maximální.nedochází k velikým skokům v ph a následně sražení na nerozpustný uhličitan

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa bery60 »

rybka napísal:V litru roztoku vápenatých solí dodáš do systému cca 3.000 mg vápníku ve formě octanu a 500 mg ve formě hydroxidu. To je při pěti litrech roztoku denně cca 17.500 mg vápenatých iontů denně. Jak dlouho bude trvat, abys rozhodil rovnováhu vápenatých a hořečnatých iontů ve vodě v systému, do kterého doplňuješ odpar?
Když to převedeš na uhličitan z 97%, abys dopočítal tvorbu aragonitu, jsi na zhruba 40 gramech přírůstku korálnatců denně a ne za měsíc, což je reál na cca 500 litrovou nádrž.
Do 1000 litrové nádrže bych denně přidal max 1 litr, do stejné nádrže plné SPS takovým způsobem, že do ní nestrčíš ruku max. dva litry tohoto roztoku a ještě bych tvrdě hlídal poměr vápníku a hořčíku. Je totiž nutno pamatovat i na srážecí reakce, kdy dodávaný přebytek vápníku dokáže srážet vápník a zároveň hořčík jako uhličitan a naopak to umí i přebytek dodávaného hořčíku.
Za jistých podmínek nízkého odparu vody lze doplňovat odpar 100% vápennou vodou, ale nikoliv tímto vápenným koncentrátem. Tolik jednoduchý a hodně zaokrouhlený stechiometrický výpočet.
Hmm, a..., a když dáme do té ,,octové vody´´ rovnou korálovku, nebo dolomitový písek, tak se něco vyřeší, nebo jsme pořád u stejné vápenné vody?
A po roce, zkoušel jste někdo déle tuhle metodu, která je tématem vlákna, nebo odešla v zapomnění?
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

Hydroxid reaguje s octovou vodou(vzhledem k tomu že je to středně silná zásada)daleko ochotněji než uhličitan vápenatý(korálovka,dolomit atd.)vzniklá vápenná voda je pak obohacena o vápenné jonty ve formě octannu vápenatého.tímto procesem se sníží Ph v.vody na cca 9.nemá smysl tam cpát korálovku která začíná uvolňovat hydrogenuhličitany až cca od Ph6,8.
takže tak jak jsem psal už výše.pokud chce někdo doplnit primárně Ca a alkalinitu je výhodnější v.voda s octem.tato varianta se ale hodí spíše pro menší nádrže s ballingem kde je kontrola a následná korekce pomeru Mg/Ca jednodušší než u uživatelů vetších nádrží s Ca reaktorem.
co se týče dotazu jestli to někdo zkoušel tak já ne protože nemám důvod.Ca se mi dlouhodobě nehne s hodnot 440-460 a Kh kolísá max -+0,3dKh díky nepřetržitému provozu Ca reaktoru.
potřebuji lehce přizvednout Ph a nevadí mi že se trochu zvýší i Ca a Kh.proto používám jen čistou vápennou vodu v koncentraci 1lžička/2l vody.i tak má vzniklý roztok Ph12,2.
maximální rozpustnost je 1,6g/l při 20oC ale jen 1,4g/l při 25oC !
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa Pepa »

Ocet jsem do vápenné vody před několika lety přidával. Dělal jsem to asi půk roku. Efekt to mělo ten, že to doplnilo trochu víc KH a Ca, ale zase to nezvedlo tolik pH, což mi vadilo, a taky jsem měl akvárium celkem předávkované uhlíkem, protože odpar (0,8% objemu denně) doplňuju pouze vápennou vodou.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa MRysan »

Po přečtení debaty jsem zase na začátku :D
Pokud chci zvednout pH pomocí vápenné vody, tak mám udělat co? případně dodat Ca

Pálené vápno CaO dám do vody, nechám odstát až bude čirá a leju do akvárka. Popřípadě nechám nějaký čas probublávat CO2
Hašené vápno, hydroxid vápenatý dám do vody, nechám odstát až bude voda čirá a leju do akvárka.

Může prosím někdo velice stručně ať ty věci nenakupuju zbytečně.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa amsi »

Kdyz se nekomu NECHCE procitat cele forum ... ok ... kdyz ne cele tema ... uz si myslim svoje ... ale kdyz si nekdo neprecte ani prispevek temer hned nad svym dotazem ?!?!? Nevim co si mam myslet. Tady se zkratka necte .... Nebo jde opet o to vyvolat dokola se omilajici debatu ....

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa MRysan »

Velice užitečná odpověď, moc děkuji.
Vyvolávat debatu tady nikdo nechce nakolik debata s některýma uživatelema není moc příjemná a nikam nevede.
Četl jsem to všechno o to se neboj, jen mám problém z toho objemu informací vytáhnout to pro mě důležité.
Asi narážíš na ten oxid, jenže o tom jsem právě v nějakém vlákně taky četl.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa amsi »

psal Gut ...... celkem jasně 8) hydr. vap. do osmoz vody a dolivat. Ja to dělal s haš vapnem .... jako odpar dokonce a stejně mi to Ph nezvedlo. Když najelo DSB .... šlo PH nahoru i když jsem jen dokapaval ..... čistý Hydroxid.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa MRysan »

Díky to je naprosto dostatečná odpověď
LPS/SOFT 300l
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa kominík »

hydroxid vápenatý ,hašené vápno je jedno a to samé :wink:
Aby byl roztok vápenné vody v co největší koncentraci se používájí tz míchačky vápenné vody,aby bylo zvýšení Ph co nejefektivnější - samozřejmě se míchá s vodou z RO
Samozřejmě se to dělat i v kýblu,ale musí se to často promíchat i tak není koncentrovaný roztok tak efektivní jako s míchačkou,která se točí stále
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa MRysan »

Jo to vím co je co, ale narazil jsem i na použití páleného vápna, tedy oxidu a to mě zmátlo, proto se raději ptám.
Ty míchačky co jsem našel stojej 7000, to bych raději investoval do něčeho užitečnějšího.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa tragett »

Já bych měl dotaz k michacce vapenne vody, pokud by mi to mohl nekdo jasne a strucne po lopate vysvetlit. Chapu to tak, ze michacka proste vapennou vodu promichava a tim je samozrejme zakalena - pote se tenhle zakaleny roztok pridava do akvarka? Jaky je rozdil oproti nasycenemu roztoku, ktery se nemicha a doplnuje do akvaria v "odstate, čiré" verzi? Díky za osvětu, nenašel sem to nějak jednoduše a logicky vysvětlené a docela mě to zajímalo.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"