vápenná voda trochu jinak

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

zdravím chemiky a zkušené reefaře které bych poprosil o názor a postřehy týkající se přípravy vápenné vody.zhlédl jsem video kde maník míchá ro vodu s hydroxidem vápenatým pomocí destilovaného?(přírodního) vinného octa.udajně se tímto do vody uvolní více vápenných jontů a hydroxid se rozpustí beze zbytku a nesráží se na stěnách nádrže pro odpar(nebo bandasky při ručním systému)čímž teoreticky odpadá nutnost použití míchačky.zajímalo by (nejen)mě jestli někdo má tento postup vyzkoušený,jaký je to ocet a pod jakým názvem se dá koupit u nás a hlavně je li takto připravená vápenná voda vhodná nejen pro doplnění vápníku ale i srovnání PH při použití CA reaktoru.komerční přípravky taky rozpouští hydroxid za notného bublání COčka.je pak vápenná voda s těchto přípravků taky vhodná na zvednutí PH po použití CA reaktoru?děkuji předem za komenty.pokusím se je absorbovat.-)
PS:zde je to video http://www.youtube.com/watch?v=LV1yENM0 ... re=related
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa bradoo »

Podľa môjho názoru tým dávkuješ aj uhlík pre baktérie. Takže dostatočné množstvo nebudeš môcť dávkovať, aby si doplnil nejako významne aj Ca. PH tiež podľa môjho názoru určite nezvýšiš. No je pravda že anglicky neviem takže netuším pomer a vysvetlenie k tomu. Pokiaľ vznikne vínan vápenatý tak ten je rozpustný iba v slabých kyselinách. Tiež by ma zaujímal názor našich chemikov, ale ja by som radšej neexperimentoval :mrgreen:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa rybka »

Hydroxid vápenatý (tuhý) + voda + kyselina octová nedá dohromady vínan vápenatý :cry:
V každém případě vzniká hydroxid vápenatý (roztok o koncentraci cca 1 g Ca(OH)2/litr při teplotě 25°C) a podle přídavku kyseliny octové pak i octan vápenatý (roztok). Ten při naředění postupně hydrolyzuje za vzniku "dalšího" hydroxidu vápenatého (roztoku) + oxidu uhličitého + vody + uhlíku. Hodnota KH z postupné hydrolýzy tak může "držet" i v noci při vypnutém Ca-reaktoru a navíc je zde přísun živin pro nitrifikační bakterie.
Hezké :lol:

Proč hydrolýzou CH3-COOH vzniká zároveň CO2 a C, tu nebudu rozepisovat, pro mnohé by to bylo napsáno cizí řečí
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

No tak to se asi neubráním lehkému nadšení:-D pokud tomu rozumím tak při té postupné hydrolýze navíc zooxantely dostanou své oblíbené CO2.v případě,že se na ně řádně posvítí tak by to mohl být slušný energy drink.akorát,že to chcem dávkovát v noci kvůli tomu ph

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa amsi »

tak jsem rád, že Havířovské pivo kapku přispělo ke Gutově lehkému nadšení :D
já se amatérsky zeptám .... (důvod v mém vlákně) Kolik GRAMU Hdroxidu vápenatého, mám nasypat na 10 litrů osmozové vody,abych připravil vodu na odpar????
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa bradoo »

No ja som si myslel že vo vínnom octe je prevažne kys. vínna :oops: Trošku som googlil a tej je tam len malé množstvo, zbytok kys. octová. Ináč plánuješ to Gut vyskúšať?
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

Dvě polévkove lžíce(zarovnané)by měly být přibližně stejné množství jako používá ten kluk ve videu.ředí to do dvou galonů což je cca 8l pomocí 90ml 5% k.octové;-)

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

bradoo napísal:No ja som si myslel že vo vínnom octe je prevažne kys. vínna :oops: Trošku som googlil a tej je tam len malé množstvo, zbytok kys. octová. Ináč plánuješ to Gut vyskúšať?
Jasan že to prubnu,ale chce to někoho kdo ma větší spotřebu vápníku a zároveň NOčka lehce nad normou:-D

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa amsi »

gut napísal:Dvě polévkove lžíce(zarovnané)by měly být přibližně stejné množství jako používá ten kluk ve videu.ředí to do dvou galonů což je cca 8l pomocí 90ml 5% k.octové;-)

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Takže to je cca 10gr na 8 litrů .......... a to je ten silný roztok !?!? je možno dlívat takto odpar, nebo raději dokapávat? nebo naředit ještě jednou tolik vodou? 10gr/ 16litrů
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

to je dávkování na tu nasycenou vápennou vodu(2 polévkové lžíce na 10l+90ml k.octové) naředění do odparové vody je individi.podle spotřeby vápníku a hodnoty ph.alespon tak to chápu já.prosím nikdo to nezkoušejte než se to pořádně neprodiskutuje at mě pak neupálíte nebo tak něco
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa rybka »

Sám to nemám na čem testnout (KH 8,5°N, Ca 445 mg/l, Mg 1320 mg/l, NO3 1,5 mg/l, pH neklesá pod 8,2). Zatím je to pro mne neaktuální, ale opakuji, že je to hezké.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa JRx »

rybka, to svoje kh drzis hore este stale pomocou tvojho KH buferu?
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa amsi »

no já dal 30gr na 18 litrů ......... a vono se to skoro všecko rozpustilo :twisted:
teď čekám na 100% usazení ,jestli přece jenom něco neklesne. je to mléčné,narozdíl od hašeného vápna ,to po usazení bylo křištálově čisté (ta voda) :wink:
ale třeba se za dva dny stane i s tímto roztokem.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa gut »

kamošu proto se tam cpe ten ocet:-D
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: vápenná voda trochu jinak

Príspevok od používateľa amsi »

no trochu tomu rozumím :roll: zajímalo mě, kolik gramů to nasytí tak, že se zkrátka už dál nebude rozpouštět. Jako s hašeným vápnem, tam jsem měl na dně 5cm a den jsem míchal a pak tři dny usazoval a pak stáhul do nádrže na doplnování.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"