teplota vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: teplota vody

Príspevok od používateľa MRysan »

možná už dopředu to přestart krmit a nemusel by to být takový problem ne? Sníží se množství odpadu, množství bakterek a nemuselo by se nic zásadního stat. všechno bude sice troche hladové, ale 14 dní vydrží.
LPS/SOFT 300l
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: teplota vody

Príspevok od používateľa rybka »

jskubak napísal:odpenovac 3500l/h, 500g antifosu, 50l biobals, 500g zeolitu
v hornej casti akva fialova sinica, teplota vody okolo 29C
Nižší obsah O2 rozpuštěného ve vodě je doprovázeno vyšším obsahem rozpuštěného volného CO2. Ten jako spolehlivý simulátor růstu sinic vytěsníš z vody jejím intenzivnějším pohybem. Je tomu tak i v přírodě, jinak by všechny přílivové zóny pobřežních útesů a přilehlé laguny s teplotou vody okolo 35°C byly zarostlé sinicemi. Proč asi nejsou?
Proč nemáme v nádržích sinice a v refugiích s mírným prouděním vody s nimi nepřetržitě bojujeme? Klidně přidám i foto své nádrže a foto filtru....
A k tomu aktuální fota z přílivových zón zátoky Jabal el Rosas (Rudé moře, 15 km severně od Marsa Alam, 43 km jižně od Marsa Alam International Airport), odkud jsem se včera vrátil. Teplota vody v moři 23°C, v zátoce 24 až 25°C, v lagunkách odpoledne při odlivu přes 32°C (vzduch 21 až 26°C) a k tomu studený vítr a ráno jen 13°C. Vylézt z vody se dalo, stáhnout ze sebe neoprén vyžadovalo značnou míru odvahy.
aaa.jpg
foceno v cca 50 cm vody za pomoci břišního stativu :D
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: teplota vody

Príspevok od používateľa shock »

rybka napísal:Asi by měl zasáhnout admin Lukáš. Zooxanthely u šestičetných korálnatců, kam patří i sasanky; o tom jsem nikde nečetl a nedokážu to posoudit :oops: Ale zdá se mi to jako velice zavádějící.
Mno aktualny stav detekuje moc promile na to aby som sa pustil do hladania PDFka v EN kde studovali vplyv teploty na symbioticke sasanky a ich "bleaching" efekt. Uz si nepamatam ci monitorovali aj ORP, ale bola tam kauzalita.
Kazdopadne aj v "Zkoma se Nemo" poukazali na podobne spravanie pri zvysovani sa priemernej teploty a koncentracie CO2 vo vode.

to kominik: nejak si to tam zle vyzaporoval, ale samozrejme chapem ze treba to okyslicit. Aj ked na tvoju otazku je odpoved "mnozit sa a viazat volne N/P"

EDIT: tak som dogooglil nejaky ten link http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0070966
Dost tam poukazuju na E. Quadricolor (BTA) a H. Crispa ze pomreli po zvyseni teploty.
Tazko posudzovat bez dalsich udajov, ale to su priamo z mora, nie z akvarii. Taktiez poukazali na to ze menej boli ovplyvnene exemplare z vacsich hlbok. Dovod tam neni vyskumany, kazdopadne to je zalozene na nejakych pozorovaniach.

PS2: este si pamatam nejake vyskumy ze pri kazdej teplote sa viac darilo inemu typu zooxantel a pri teplote ktora akurat nepodporovala ziadne z bezne vyskytujucich sa v danom zivocichovi to bez naockovania zamedzilo prijimaniu energie zo slnecneho ziarenia (kedze sa tam nemalo co namnozit do dostatocneho mnozstva pri danej teplote). Ale tak tento dany uz fakt tazko vygooglim a nerad by som sa on nejak moc opieral vo verejnej diskusii aby to nebolo zavadzanie ked si to neviem obhajit.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: teplota vody

Príspevok od používateľa rybka »

Tady přidávám jeden obrázek E. quatricolor přímo z téměř uzavřené laguny, teplota sluncem prohřáté vody dost přes 30°C a vypadá to, že ji nic nechybí
aa.jpg
Pravdou je, že zde dochází pravidelně k úplné výměně vody.
Vliv vysokých teplot vody je spouštěcím mechanismem poklesu obsahu rozpuštěného kyslíku (klesá redox), zvyšuje se obsah oxidu uhličitého (klesá pH). K tomu klesá aktivita nitrifikačních bakterií. Tyto "chemické" vlivy budou mít určitě větší význam na endosymbionty než samotná teplota vody.
Pečlivě udržovaná nádrž překoná vyšší teploty vody v létě daleko lépe, než nádrž zanedbaná.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"