ozón

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Acanthurus leucosternon 2

Príspevok od používateľa VINTR »

Ozonizér jsem použil:
HLO 300 - v té době stál okolo 1700 Kč, dnes něco přes 2000 Kč nesrovnatelný cenový rozdíl (řiditelný a s vlastní vzduchovou pumpou) výroba ozónu cca od 30 do 300 mg/h

odkaz např:
http://www.akvapotreby.com/www-akvapotr ... er-HLO-300

(bez záruky na použití - ozón ale dělá dostatečně)
Naposledy upravil/-a VINTR v 13 Feb 2011 16:22, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Acanthurus leucosternon 2

Príspevok od používateľa chip »

VINTR napísal:Ozón:
S tím mám také zkušenost. Pokud nevíte jak dávkovat a instalovat tak raději nezkoušejte. Jednak je pračlověka jedovatý, jde i v nízké koncentraci cítit v místnosti (musíte dobře větrat). Za druhé, když jste pečlivý jako jsem byl já a dáte vzduchování pod hlaví proudové čerpadlo, aby se ozón opravdu dostal všude do celé nádrže i do filtru (rozšlehal se na malé bublinky) stane se vám, že krupička už v akváriu není, ale s tím zabijete i všechny užitečné bakterie a máte o problém postaraný (!!!máte vydezinfikovaný akvárium!!!). Tak bych řek Ozón raději ne, jen v rukou odborníka.
Buďte rád že jste jej nepoužil.
Prave proto se OZON doporucuje v morskem AQ ( a ja to tak delam) davkovat do tlumice odpenovace, jelikoz pak velmi aktivne reaguje v malem prostoru a nelikviduje zivot v celem AQ.
Obrázok


To ADMIN: cast OZON navrhuji presunout sem..http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=47&t=2273 jelikoz jsme tu uz dost OfT.

Presunuté
majo771
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 02 Jan 2011 19:48
Bydlisko: SR

Re: Acanthurus leucosternon 2

Príspevok od používateľa majo771 »

Vieš sem vložiť foto ako to máš v skutočnosti zrealizované
Dik

chip napísal:
VINTR napísal:Ozón:
S tím mám také zkušenost. Pokud nevíte jak dávkovat a instalovat tak raději nezkoušejte. Jednak je pračlověka jedovatý, jde i v nízké koncentraci cítit v místnosti (musíte dobře větrat). Za druhé, když jste pečlivý jako jsem byl já a dáte vzduchování pod hlaví proudové čerpadlo, aby se ozón opravdu dostal všude do celé nádrže i do filtru (rozšlehal se na malé bublinky) stane se vám, že krupička už v akváriu není, ale s tím zabijete i všechny užitečné bakterie a máte o problém postaraný (!!!máte vydezinfikovaný akvárium!!!). Tak bych řek Ozón raději ne, jen v rukou odborníka.
Buďte rád že jste jej nepoužil.
Prave proto se OZON doporucuje v morskem AQ ( a ja to tak delam) davkovat do tlumice odpenovace, jelikoz pak velmi aktivne reaguje v malem prostoru a nelikviduje zivot v celem AQ.
Obrázok


To ADMIN: cast OZON navrhuji presunout sem..http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=47&t=2273 jelikoz jsme tu uz dost OfT.

Presunuté
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa VINTR »

Používáte ozón dlouhodobě nebo jen ojediněle?
Protože při použití ozónu v odpěňovači se stane, že ozón je rozšlehán na malé bublinky a lépe se aplikuje do vody (rozpouští uvolňuje) na výtoku z odpěňovače musí být jeho vysoká koncentrace, která účinně zabíjí všechny bakterie myslím i ty, které chceme v nádrži mít. Vyústění z odpěňovače mám ve filtru a tam bych nechtěl aby mi ozón prováděl cokoli (dezinfikoval filtrační náplně). I přes tuto aplikaci si myslím, že jeho nesprávné použití (především dlouhodobé) může být nebezpečné jak pro osádku (sníží se účinnost filtrace – aspoň si to myslím – u mě to tak bylo, při trošičku jiném použití – v celém aq cca 14 dní) tak ozón i dýcháte – je to jed.

Je mi jasné, že ve válci odpěňovače probíhá hlavní proces dezinfikace vody, ale ozón pokračuje dále do aq (z výtoku odpěňovače) v mém případě by to bylo do filtrů – předpokládá, že i v případě mnoha jiných, kde mám náplně a náplně bych si nechtěl dezinfikovat)

Ozón:
Při normální teplotě a tlaku je ozon namodralý plyn s intenzivním pachem, který člověk registruje již při koncentraci 2 ppm. Ve vysokých koncentracích je jedovatý!!!!! Protože v lidském těle způsobuje tvorbu volných radikálů, je pro člověka a některé živočichy karcinogenní!!!!!
Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ozon

Přes výše uvedené věřím, že ozón někdo používá a má s ním dobré zkušenosti a doporučil by ho. Já s ním mám špatné zkušenosti. Lepší je jeho použití předcházet.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa VINTR »

Dále jsem v tomto bloku četl, že ozón používají ve velkých veřejných nádržích. Myslím si, že ho nepoužívají právě kvůli tomu aby zabíjely nežádoucí parazity. Čtl jsem v literatuře od Hynka Dařbujana (nějaké starší vydání), že ozón lze použít za určitých podmínek i jako nějaká „chemická filtrace“. Prý ozón dokáže změnit plyn NO2 na NO3, který je prý 100x méně jedovatý nežli NO2 (přesně tomu nerozumím nechtělo se mi tím dále zabývat). Z tohoto usuzuji, že ozón je ve veřejných velkých nádržích zaveden právě kvůli chemické filtraci (přeměna NO2 na NO3) nikoli kvůli dezinfekce vody – to tam asi není třeba (ve velké nádrži by měla být voda kvalitní a stabilní bez velkých změn a ryby by zde neměli mít prakticky žádné zdravotní problémy).

To je jen můj názor, doufám, že je to pravda!!! (doufám, že se někdo přidá)
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa BODLOK »

Taky se přidám.O3 dobrý sluha --špatný pán.Ale já sám ho používám již dlouho,ne pravidelně.V případě,že mají snahu začít sinice,tak přímo do odpěňovače-cca 2 hod./den.Výsledky dobré.Na léčení ryb jsem zatím nepoužil-nebyl důvod.To,že i po krátkodobém použití je voda v AQ "jako by tam nebyla"je fakt.
Přehlídl jsem REEF a vidím,že někteří akvaristé O3 používají a nestěžují si. Používání s r o z u m e m má své klady.V AQ fish only tím spíš.
Jelikož nevím jak dát sem přímo link na firmu,ta kdo má zájem,ať dá na vyhledávač--Firma OZON MORAVIA,především stať "Použití ozonu".Budu rád za komentář.
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa JA »

Skoda, ze firma Pfizer nezaviedla nejake povinne ockovanie pre ryby, aby aj oni boli zdrave.... http://www.auria.sk/blog/ockovanie-zmysel-ci-nezmysel


Ozon na sterilizaciu sa pouziva v bazenoch (v ORP -700 asi toho vela neprezije) v morskych akvariach, len na upravu ORP!


Ja to chapem tak, ze ozon tym ze upravi ORP, premeni jedovate NO2 na "neskodne" NO3 tym sa upravia zivotne podmienky v akvariu v prospech ryb, choroboplodnym zarodkom sa zacne menej darit (asi nemaju radi vela kyslika) a imunita ryb uz spravi svoje....

samozrejme to s ozon neprehanat a spravne davkovat (asi ako vsetko), najlepsie by bolo mat nejaky ORP test, co hovori napr. na tento http://www.coral-shop.com/shop.php?code ... 239#detail
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa rybka »

Ozón taky dokáže nárazově uvolnit změkčovadlo dibutylftalát z PVC hadičky (8% hmotnostních!) a jednorázově nadávkovat do systému akvária. Nechci tím strašit, jen to píšu jako info pro ty z Vás, kdo se pro ozón rozhodnete. Vývod musí být v silikonu.
zuvo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 13 Júl 2010 08:32
Bydlisko: BA

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa zuvo »

a co poviete na tento?
http://www.reefshops.com/resun-0-25g-oz ... essor.html

cca 50E aj s postovnym.. hm
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus leucosternon 2

Príspevok od používateľa chip »

majo771 napísal:Vieš sem vložiť foto ako to máš v skutočnosti zrealizované
Dik
Napojeni_ozonu.jpg
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa Roman »

dnes ráno mi kuriér priviezol ozonizér Resun 350mg/hod a zrovna špekulujem ako urobiť dávkovanie do 120l karanténky, počítam, že keď ho dám na klasické hodiny a cvaknem každý štvrtý čudlík, pôjde na 25% výkonu (15min za hodinu) ale stále mi to vychádza 80mg/100L.

Asi to zo začiatku dám podstatne menej
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa zencakd »

jsme se přiznám v této diskuzi ztratil :roll:

Můžeme si udělat přehled, jak správně a bezpečně zapojit ozón? Pochopil jsem tyto možnosti:

1) do odpěňovače - viz chip. Tady si nejsem jist, jak zajistit, že ozon zreaguje všechen a nic neunikne do vody nebo do vzduchu
2) do samostatného reaktoru na ozon (válec + pumpa), který bude mít výtok přes další reaktor s aktivním uhlím.

Z pohledu bezpečnosti se mi zdá výrazně lepší druhá možnost. Je to tak? Díky,

David
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa chip »

zencakd napísal:1) do odpěňovače - viz chip. Tady si nejsem jist, jak zajistit, že ozon zreaguje všechen a nic neunikne do vody nebo do vzduchu
2) do samostatného reaktoru na ozon (válec + pumpa), který bude mít výtok přes další reaktor s aktivním uhlím.
no ze ti unikne neco do vzduchu je mala u obou dvou reseni.
u 1) muzes v pro klid duse vytok z odpenovace prohnat pres valec s uhlim... u moji varianty dochazi k mnohem vetsi reakci ozonu ve vode...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa Roman »

kolko dávkuješ ? sorry ak to tu odznelo, strácam sa v tom
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozonizátor

Príspevok od používateľa chip »

no nekde jsem to psal, ale ne v tomhle vlaknu.
Davkuju prevevtivne trvale cca 10 - 20 mg/h/1000 L. Presneji to neumim, jelikoz nastaveni na OZONIZATORU co mam je bez kalibracni stupnice...
http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-a ... e-100.html
pro lecebne ucely jsem davkoval plnych 100 mg/h/1000L po dobu cca 2-3 mesicu...
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"