Návod - Ballingova Metóda

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Myscho151 »

čiže na začiatok človeku stačí 4 kanalové čerpadlo... a čo potom ako dostaneš do vody železo, stroncium atď. keby si nešiel "rozšíreného ballinga"...? (niečo je samozrejme v primárnej soli) ale keď to nestačí už človek musí.. je to tak?
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Madox »

Na zaciatku vlakna je tu vypisane ktore prvky sa daju dat do jedneho z tych 4 kanistrov. Ale skor potrebujem s tym rozdielnym davkovanim pomoct :)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa LukasO »

Myscho151 napísal:čiže na začiatok človeku stačí 4 kanalové čerpadlo... a čo potom ako dostaneš do vody železo, stroncium atď. keby si nešiel "rozšíreného ballinga"...? (niečo je samozrejme v primárnej soli) ale keď to nestačí už človek musí.. je to tak?
na co ti je 4kanál? V základním Ballingu jsou tři kanistry - Ca - KH - Mg/NaCl free
No toť otázka jak dostaneš do nádrže ostatní prvky. pokud nejedeš na Ballinga plus. A hlavně jak to budeš měřit? testy na některé prvky (Fe, Sr, I, ...) jsou, ale ty sady jsou většinou dost drahý... to tě vyjde levněji koupit si chemikálie na Ballinga plus. Já zehnal jednoho pána, který mi navážil chemikálie jak jsem potřeboval (nekupoval jsem kilovky) a vyšlo mě to na 1300 i s poštou a používal jsem to přes dva roky... Nejdražší z toho bylo stroncium, to mě vyšlo na osmset za čtvrt kila
pokud nechceš jít do ballinga plus z finančních důvodů, pak o doplňování mikroprvků neuvažuj, protože komerční sračky tě budou stát násobně víc.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Dobre múdro si to napísal ... Ja by som chcel ist niečo čím menej časovo náročne a ca reaktor nemám chuť riešiť.

Ale tak keď si kúpim chemikálie na ballinga plus potrebujem to taktiež merať ... Čiže som to buď zle pochopil to čo si napísal nie tak ako si myslel...
Ja by som sa na ballingovi bál akurat toho úvodného nastavenia to ze to je maly objem nádrže (celkovo mam v systéme 80litrov vody). Ale taktiež len testovanie ca a mg je na nervy(salifert) a to neviem ako sú narocnoe iné testy... Každopádne rad by som to udržal na výmene vody ... Ale chcem byt pripravený aj na alternatívu ballinga... Diky lukaso :-)
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa LukasO »

na 80L Ca reaktor? držím palce.
Dávkování Ballinga se nastavuje pomocí testů Ca/KH/Mg. Balling plus je o tom, že je tam v nějaké míře přidané množství ostatních prvků. Ty se neměří, protože se dávkují k poměru hlavních prvků.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Myscho151 »

hmmm. ale tým pádom potrebuješ tých 7 kanálov či koľko už?? ja si to poriadne musím prečitať nechcem ťa obťažovať...

Každopádne diky za ochotu... isto iste ti na čele vystúpila žila od mojích priblblých otázok
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa axelson »

Prepac Myscho nechcem ta urazit ale nekomoplikujes si to nejako.zatial mozes uplne v pohode ficat na vymene vody.na reaktor zabudni pri tal malom objeme.ak pojdes balinga staci uplne normalny.ja mam 300 l a reaktor som zapojil po 3 1/2 mesiaci.su chalani s vacsim objem ako mas a krasne fu guju na vymene vody.ako tu uz niekto pisal vid svico.jedno z najkrajsich akvarok na fore. Neber to v zlom len dost to prehanas :D :D nemyslim to zle....
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Myscho151 »

ok už nebudem :D :D :D už to potom nevyzerá tak ťažko... :D :D ...asi začnem najprv s dokončením nádrže "hrebeňov" :D
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa axelson »

Chod postupne zariaduj zveladuj.kontroluj.ak uvidis ze ozaj niecoho ubudlo velmi staci ti vymenit 10-20% vody co max 16l a prvky mas dorovnane.az budes mat vela koralov a spotreba bude velka potom rozmyslaj o dopnani trebars aj balinga.ale v tomto momente si nerob vobec starost.som rad ze si sa neurazil :D :D ber to iba ako radu 8)
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Myscho151 »

nie neurazil som sa ... nesom v tomto smere tak rozhľadený ako ste vy ostatný tak preto sa pýtam...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa LukasO »

žádná žíla mi nenaskakuje mischo - od toho je přesně fórum. Získat informace. Jen je těžký vysvětlit psaním přesně jak to funguje. Ballingova metoda je celkem komplikovaná, ale není to nic co by se nedalo naučit či pochopit. Umím pracovat na soustruhu, ale to neznamená, že jsem soustružník.
Potřebuješ tři kanály. každým dávkuješ jednu směs. V případě Ballinga Ca, KH, Mg a sůl bez soli. V případě Ballinga plus tam máš přimíchány - vurčitém přesném poměru - ostatní prvky Sr, Fe, Mn, ... Jak se toto "aditivum" vyrobí a kolik se ho tam dává, je přesně popsáno - pro mě nejlíp zde
http://reefdreams.de/lang_eng/info_3_eng.html

Proč je tam toho tolik a tamtoho tolik... neřeš. Drž se systému a až ho jednou pochopíš hloub, můžeš vymýšlet úpravy - tak jako jsme s Marianem např řešili nedostatek K v systému. Je to chemie a chemik nejsem. No základy má každý ze školy. Já osobně nesnáším kmín, smrdí mi, nechutná... ale když vařím brambory, tak ho tam dám, protože se tam prostě dává.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Myscho151 »

díky poštudujem to :-) ... diky moc za info... len musím nejako odchytiť kraba resp krabov a šupnúť ich do refugia lebo mi odlamujú z kamienkov... by osm nepovedal koľko sily má taký malý chlpatý krabík... tých húb ani briarea sa zatiaľ nedotkli...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Erik81 »

Přecházím z doplňování prvků od Aquamedic (A+B(NaHCO3)+C) k ballingu. Podle množství, co doplňuji dosud jsem si spočítal spotřebu vápníku na 10 mg/den. To mi vychází doplnění roztoku z CaCl2 (55g/l) na 0,5ml/den.
Dle doporučeného dávkování Aquamedicu (dle hmotnosti Ca v jejich roztoku a přídáváním NAHCO3) jsem spočítal, že roztok z NaHCO3 (míchám 80g/l) musím dopňit v poměru 105ml na 1ml roztoku s CaCl2. Což je úplně v rozporu uváděném na straně 2 tohoto vlákna: "Takže pridaním 10ml roztoku CaCl2 znamená taktiež dávkovanie 10ml roztoku NaHCO3".

EDIT 19.9.2017: Omlouvám se, neumím počítat, výše uvedených 0,5ml roztoku měl být na litr, takže na 100 litrů je to 50ml a pak i poměr výše uvedeného vychází 105:100, takže de facto 1:1.

Buď počítám něco špatně a nebo tomu nerozmím. Asi rok jedu stabilně na doplnění "A" (roztok s Ca a MG) - 4ml/den, roztok NaHCO3 v 32ml/den, a "C"(trace elements) 4m/den. Občas bylo nutné korigovat Mg, které trochu při tomto dávkování padá, ale jinak jsem měl stabilně Ca 450mg/l a KH kolem 8.

Kolik ml roztoku CaCl2 a NaHCO3 přidáváte na 100l objemu systému vy? Jedete dlouhodobě 1:1 a vychází vám měření Ca a KH??
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

Caute, je to trocha stara tema, ale som si isty, ze pre mnohych je Balling velmi aktualny. Pred troma tyzdnami som presiel na ballinga z tritonu. Bolo to aj kvoli cene, 4x5l set tritonu Core7 vie moje akva scucnut za menej ako dva mesiace a to je celkom rychlovka.

U Ballinga mi vadi rozpustnost NaHCO3, ale hlavne to, ze teraz v zime fakt nepotrebujem pridavat nieco co mi este znizuje pH. Niekto si mysli, ze pH je nepodstatne, ale to je omyl.
Rozpustnost mi vadi koli malej koncentracii roztokov a potom ich zbytocne velkemu objemu.

Prva vyhoda:
Namiesto NaHCO3 pouzivam Na2CO3, rozpustnost 96g/l vs 170g/l, takze mozem roztoky zarobit dva krat koncentrovanejsie. Rozpustnost CaCl2.2H2O a MgCl2.6H2O a MgSO4.7H2O je vysoka, takze nepodstatna.

Druha vyhoda:
To zaujima hlavne ludi co chcu v akva zdvyhnut pH. Na2CO3 pri rozpustani disociuje na NaHCO3 a NaOH. NaOH, ako vieme reaguje vo vode s CO2 na NaHCO3. Takto znizujem mnozstvo CO2 vo vode a tym zvysujem pH, jednoduche. Ako keby ste mali CO2 absorber priamo vo vode.

Je tu jedna vec, je dobre mat sledovane pH sondou (apex, GHL, cokolvek), ale pH sa az tak rextremne nezdvihne, ze by to mal byt v zime, ked sa malo vetra, problem.

:!: :!: :!:
Niekomu sa to bude zdat uz extrem, ale namiesto Na2CO3 sa da pridavat aj NaOH, co je moj pripad. Pozor, nie vsak ciste. Ja ho miesam s Na2CO3 v pomere 1:1.
:!: :!: :!:

Davkujem grotechom a davky mam rozdelene na 24/den.
Momentalne viem udrzat pH na cca 7.95-8 aj v noci, cez den ide na 8.15-8.2 max.
Hodnoty a rozptyl pH budu samozrejme zalezat od kH, to drzim na cca 8.5.
Koncentracie roztokov su take, ze ich je mozne kombinovat bez zmeny davkovania. S bliziacim sa letom, zacnem pridavat do Na2CO3 roztoku menej NaOH a podobne.

Pridavam tabulku

V pripade otazok, komentarov rad odpoviem.
Lubo
Balling roztoky.xlsx
(11.3 KiB) 90 stiahnutí
Naposledy upravil/-a lubotheone v 06 Feb 2020 21:39, upravené celkom 1 krát.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa lubotheone »

Pre tych co chcu pridavat menej vapnika a chceli by pridat viac horcika:
Mozete primiesat zarobeny roztok MgCl2.6H2Odo roztoku CaCl2, pomer Cl:Na bude stale sediet.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"