Návod - Ballingova Metóda

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa rybka »

Originál Ballingova kalkulačka řeší doplňování vápníku a uhličitanů, hořčík řeší samostatně. Totéž dělají i další prográmky, všem za e-mail do SZ můžu poskytnout AquaCalculator sledující i historii.
Mořské akva "žere" z vody hlavně vápník a hydrogenuhličitany, nejvíce však objemově dodáváme právě hořčík. Problém je v tom, že roztoky pro Ballinga počítají se 40% roztokem chloridu vápenatého, ale jen se 4% roztokem chloridu/síranu hořečnatého. Je to kvůli rozdílné rozpustnosti těchto solí ve vodě.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa vlčák »

mě jen mate v návodu zdurazněné všechny roztoky ve stejném množství.v tom případě mi KH letí dolu závratnou rychlostí.
jen bych chtěl vedět jestli mnou dávkované(zkouškami doladěné) množství cca odpovídá
potom při roztocích balling plus přece dodávám do systemu i dvojnasobné množství stopových prvku roztoku č 6 který se míchá do roztoku 2-NaHCO3-tzn 2* více jodu a fluoru
daci3422
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2012 16:17
Bydlisko: kosice

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa daci3422 »

pomohlo by mi presny postup ako začat. Mam 250l.akvarko a ktomu sadu nitro bac, magnezium, coral buff a calcium kolko toho mam dat aby to bolo spravne dakujem.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa JRx »

nakupit testy na KH, Ca, Mg
prokop v predajni bude mat
Doplnat podla navdu pre dane pripravky - podla toho ktora hodnota poklesne....

baling je o tom ze si sam kupis chemikalie a vies presny obsah napr vapnika v danom roztoku, uz z komercnych pripravkov sa balingova metoda z tohoto dovodu tazko riesi....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
daci3422
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 09 Jan 2012 16:17
Bydlisko: kosice

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa daci3422 »

tak ešte raz dostal som tie pripravky ktore som opisal , ale nevjem či mam dat všetke naraz alebo postupne
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa rybka »

vlčák napísal:mě jen mate v návodu zdurazněné všechny roztoky ve stejném množství.v tom případě mi KH letí dolu závratnou rychlostí.
Tos vyčetl kde? Podmínkou je denně dávkovat stejné množství daného roztoku, nikoliv všechny roztoky ve stejném množství. A to je sakra velký rozdíl :wink:
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa vlčák »

díky za vysvětlení.to bude tím že rozumím anglicky kažému 3 slovu,tak jsem to přeložil s jiným významem.vše v akva roste tak jsem se chtěl ujistit.ale co s tím rozdílem v trace co se tam přimíchávají.neřešit? a nebo se počítá s tím že sody dávám víc a jod s fluorem jsou snížené?a nebo dávkovat radši extra?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Peter »

Ahojte,
kedze som dostal viac SS ze to mam uverejejnit, tak teda dobre : Mozte ma kamenovat :D

Balling – zakladom je nastavit davkovanie Ca (CaCl2v roznych formach bez vody, dihydrat atd), KH (NaHCO3) a Mg (MgCl2 x 6H2O : MgSO4 x 7 H20 v pomere 3:1).Zo zaciatku, pokial tieto hodnoty nastavim, nedodavam sol bez soli. Ca,Mg a KH musi byt stabilne aspon mesiac-dva, pricom predpokladajme, ze do systemu uz nebudeme pridavat velke mnozstvo tvrdych koralov a teda Ca a Mg, KH nebude rapidne klesat. Hodnoty Ca : 400 – 480 mg/l,
KH :8-10, Mg : 1300 -1500 mg/l. Takze mame ako tak stabilne hodnoty a ideme pridavat, sol bez soli na dorovnanie vzniknuteho NaCl, reakciou CaCl2,MgCl2 a NaHCO3. Z chemickej reakcie sa da vypocitat, ze z 1,5 g NaHCO3reakciou s CaCl2 a Mg Cl2 vznikne 1,05 g NaCl, pricom sirany (MgSO4 )neriesim..Teda pomer je 1,5 : 1,05. Takze mnozstvo soli bez soli je zavisle na spotrebe NaHCO3 pri udrzani KH (opakujem, predpokladam dostatok CaCl2 v akva na zaklade hodnot Ca 400-480 mg/l a Mg 1300 -1500 mg/l ktore sa drzia a neklesaju, v opacnom pripade treba zdvihnut logicky aj davkovanie CaCl2, MgCl2,MgSO4).
Priklad : denne spotrebujem 3 g NaHCO3 pri KH medzi 8-10 : vypocet : (3:1,5) x 1,05 podla uvedeneho pomeru = 2,1 g NaCl. Morska sol je zhruba 70%NaCl a zbytok 30 % su ostatne cize sol bez soli. Tych 2,1 g je 70 % potrebujeme k tomu pridat 30% soli bez soli aby sme udrzali rovnovahu : staci nam trojclenka : cize (2,1 x 30): 70 = 0,9 g treba pridat soli bez soli.
A to je cele...bez kalkulacky z internetu, ci inych zdrojov, ale kalkulacku k tomu treba .. :D
Roztoky ktore pouzivam ja pri 400 l akva a dost zatazenom s SPS a LPS :

CaCl2 bezvody : 750 g CaCl2 / 5l voda RO – denne davkujem 75 ml
NaHCO3 - 400g NaHCO3 / 5 l RO - denne davkujem 220 ml
Sol bez soli : 680 g sol bez soli / 30 l vody plus obohacujem o 200 g MgSO4.
Denne davkujem 232 ml.

Zistil som, ze pri pravidelnej vymene vody (tyzdenne 30 l) a pri doplnani soli bez soli, neklesa az tak rapidne Mg, takze mi staci obohatit roztok sol bez soli o MgSO4 (chloridov mame v systeme dost, preto iba siran) a udrzim aspon zatial to tak vychadza Mg okolo 1400mg/l.
A to je cely Balling, podotykam, ze u roztoku NaHCO3 sa neda zvysit koncentracia (krivka rozpustnosti nepusti) a podla mojich skusenosti ani u soli bez soli.
Fungujem takto uz 6 rokov, Ak k tomu ma niekto akukolvek vyhradu, moze mat, ale ja som za cely ten cas nezaznamenal ziadne negativa.Samozrejme, ze pri tomto systeme stupa postupne aj ked iba pomaly, ale stupa- hustota- regulujem to pravidelnou vymenou vody a pravidelnou kontrolu - tyzdenne. tak isto meriam Ca,KH 1x za tyzden a sledujem, nie konkretne hodnoty ale trend od predchadzajucich merani (stupa, klesa atd).

Stopove prvky uverejnim v prislusnej teme.
Vsetkych Vas zdravi
Peter
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa rybka »

Sůl bez soli (NaCl free Salt) kupuješ nebo mícháš. (MgCl2 a MgSO4 v poměru 9:1 + CaCl2 + NaHCO3 + Trace)
Termín "sůl bez soli" zdomácněl i v Baťovce :lol:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Peter »

Kupujem, sorry za spatne nazvoslovie :D
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Zdenek »

Peter DÍKY


TAk že ještě jednou. Při srovnání hodnot nedodávám NaCl free Salt. Tu až po ustálení hodnot???
To jsem tady ještě nikdy nečetl :oops:
A další věc, kterou jsem zde nenašel. Co a s čím se dá smýchat:
CaCl2, MgCl2, MgSO4, NaHCO3, NaCl free Salt. Postupně se dozvídám, že se dá smíchat CaCL2 s MgCl2, MgSO4 s NaCl free Salt a NaHCO3. Je to tak správně? Mám pouze Grotech III.
Nejsem chemik. Bohužel
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa rybka »

1. kanystr - roztok chloridu vápenatého + Trace (stroncium komplex)
2. kanystr - roztok hydrogenuhličitanu sodného + Trace (jód komplex)
3. kanystr - sůl bez chloridu sodného + chlorid hořečnatý a síran hořečnatý + Trace (železo komplex)
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Peter »

[quote="Zdenek"]Peter DÍKY


TAk že ještě jednou. Při srovnání hodnot nedodávám NaCl free Salt. Tu až po ustálení hodnot???
To jsem tady ještě nikdy nečetl :oops:

Pozri, nikde to tu nie je to je pravda, faktom je, ze tak rychlo ten system nerozhadzes, takze chvilu mozes fungovat bez dorovania prebytku chloridov, ak pocitam s pravidelnou vymenou vody..A nema zmysel robit vsetko naraz, pokial si to nenastavis (ca,KH) na stabilne parametre a budes robit jedno cez druhe, tak sa nedopracujes tak rychlo k rozumnemu vysledku.Ber to tak, ze je to jeden z moznych postupov...Mam dojem, ze v minulosti amici frcali na sode a s chloridmi sa neparali..
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Chtěl bych se zeptat zda někdo ví jaký je rozdíl v použití hydrogen ugličitanu sodného NaHCO3 a uhličitanu sodného Na2CO3 na dorovnávání Kh a zda je pravda, že když ohřeji NaHCO3 vznikne mi Na2CO3? přesnějí jsem někde četl, že když dám hydrogen uhličitan sodný na plech do trouby na 200 stupňů tak na 5 minut vznikne mi z toho uhličitan sodný je to pravda? a je lepší použít uhličitan sodný prý by měl mít menší vliv na PH.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Návod - Ballingova Metóda

Príspevok od používateľa rybka »

Uhličitanem zvýšíš pH, ale ne KNK 4,5.
Hydrogenuhličitanem nezměníš pH, ale zvýšíš KNK 4,5.

Hydrogenuhličitan za zvýšené teploty reaguje na uhličitan.
Z uhličitanu hydrogenuhličitan v mořské vodě neuděláš, navíc přebytek krásně sráží vápník a hořčík do nerozpustných solí (vápenec a další)
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"