Reverzná osmóza verzus alternatívne možnosti úpravy vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Takže změřil jsem atahle RO má rozměry : 350x90x200mm (dxšxv) (umístěno naležato, membrána uprostřed, předfiltry nahoře a dole)
Navíc uchycení obou předfiltrů je možné natáčet, takže potom se Ti zmenší výška a naopak zvětší šířka.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Príspevok od používateľa lary »

Četl jsem že z RO/DI filtry má RO větší životnost jak dlouho zhruba vydrží RO bez nich tip RO 75GPD děkuji :D
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

lary napísal:Četl jsem že z RO/DI filtry má RO větší životnost jak dlouho zhruba vydrží RO bez nich tip RO 75GPD děkuji :D
zalezi na kvalite vstupni vody.....jestli ti stoji za to kvuli uspore par stovek za filtr odepsat membranu za radove vyssi cenu, klidne do toho bez :?
majomajkl
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 11 Jún 2007 11:56
Bydlisko: TT - TV

Príspevok od používateľa majomajkl »

Anne Monica napísal:
lary napísal:Četl jsem že z RO/DI filtry má RO větší životnost jak dlouho zhruba vydrží RO bez nich tip RO 75GPD děkuji :D
zalezi na kvalite vstupni vody.....jestli ti stoji za to kvuli uspore par stovek za filtr odepsat membranu za radove vyssi cenu, klidne do toho bez :?
samozrejme že záleží na kvalite vstupnej vody ale aký vplyv na životnosť membrány RO má zaradenie filtra DI za RO ??? - ked nedáš DI za RO - ako "odpíšeš" membránu z RO ? - nejak si sa nesekol ?
majomajkl
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 11 Jún 2007 11:56
Bydlisko: TT - TV

Príspevok od používateľa majomajkl »

lary napísal:Četl jsem že z RO/DI filtry má RO větší životnost jak dlouho zhruba vydrží RO bez nich tip RO 75GPD děkuji :D
Reverzná osmoza ti vydrží presne tak dlho s DI filtrom zaradeným za RO ako bez neho.... :-) záleží v prvom rade na kvalite a tlaku vstupnej vody a na tom, ako často meníš uhlíkový a mechanický predfilter v RO. - To čo je zaradené za RO už nemá vplyv na membránu . - ale na kvalitu vody z výstupu.
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

majomajkl napísal:
Anne Monica napísal:
lary napísal:Četl jsem že z RO/DI filtry má RO větší životnost jak dlouho zhruba vydrží RO bez nich tip RO 75GPD děkuji :D
zalezi na kvalite vstupni vody.....jestli ti stoji za to kvuli uspore par stovek za filtr odepsat membranu za radove vyssi cenu, klidne do toho bez :?
samozrejme že záleží na kvalite vstupnej vody ale aký vplyv na životnosť membrány RO má zaradenie filtra DI za RO ??? - ked nedáš DI za RO - ako "odpíšeš" membránu z RO ? - nejak si sa nesekol ?
je mozne, ze jsem se sekl....dotaz, na ktery jsem reagoval, je totiz psan zajimavym druhem cestiny a uprimne receno jsem musel chvili premyslet, nez jsem dospel k zaveru, ze tazatele asi zajima, jestli ma pred osmozu umistit filtr, nebo ne. pokud je to ale tak, ze autor prispevku chce vedet, jestli si zvysi zivotnost RO, pokud za ni umisti jeste ionex, pak se omlouvam za zbytecny prispevek :oops:
Používateľov profilový obrázok
kluko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Apr 2008 22:40
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kluko »

Ahojte vsetci,
neda mi, tak sa pridam aj ja :-)

Mi mame v Poprade takuto vodu (meranie z labaku):

dusicnany 3,3mg/l
dusitany 0,001mg/l
volny chlor 0mg/l
amonne iony 0,005mg/l
farba 0mgPt/l
mangan 0mg/l
teplota 7,9°C
zelezo 0,095mg/l
vodivost 34,1mS/m
Mg 17mg/l
Ca 44mg/l

Ked raz budem zacinat s morom (a raz budem) tak urcite kupim RO, ved vzhladom na ostatne naklady to nieje extra draha vec.

Len tak zo zaujimavosti, ci by v tejto vode nejake tie nenarocne zivocichy vedeli prezit?

Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Chybaju udaje napr. o tazkych kovoch, fosfatoch, silikatoch. Ked vychadzame z toho, ze je to pitna voda, nenarocne ryby a snad aj niektore makke koraly by nemali mat problem (v pripade, ze nemas vo vode hranicnu koncentraciu medi). Lenze AQ bude plne sinic, rias (vsakovakych - zelenych, cervenych, rozsievok) a bude to pripominat viac pristavne molo pred suezskym prieplavom nez koralovy utes.
Používateľov profilový obrázok
kluko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Apr 2008 22:40
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kluko »

Lukáš napísal:Chybaju udaje napr. o tazkych kovoch, fosfatoch, silikatoch. Ked vychadzame z toho, ze je to pitna voda, nenarocne ryby a snad aj niektore makke koraly by nemali mat problem (v pripade, ze nemas vo vode hranicnu koncentraciu medi). Lenze AQ bude plne sinic, rias (vsakovakych - zelenych, cervenych, rozsievok) a bude to pripominat viac pristavne molo pred suezskym prieplavom nez koralovy utes.
vdaka,

toto mi za pokusy urcite nestoji :-)
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

koupě RO se pro mě pomalu stává nutností, stará kolona uz nestíhá, tak bych se rád zeptal: na pepinově útesu se nabízí několik druhů osmóz, můžu koupit tu nejlacinější? proč má vyšší výkon a stojí o půl míň než ty ostatní? je to jen v lepších předfiltrech, nebo je v tom nějaký háček? dále mám malý tlak vstupní vody, ale dost místa na zásobní nádrže, vyplati se mi napustit studenou vodu do zásobníku, nechat odstát a ohřát a pomocí nejaké domácí vodárny jí pak prohnat přes osmózu? máte nějaký typ na solidní vodárnu, kde lze nastavit vypínací a zapínací tlak na nějaké rozumné hodnoty? stačí třeba pří poklesu na 4 bary zapnout a vypnout na maximálním snesitelném tlaku? v mountfieldu mi tvrdili, že to jejich vodárny neumí, jinde zase tvrdí, že to není problém, máte s tím nějaké zkušenosti? za odpovědi díky
Používateľov profilový obrázok
Fero
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 13 Mar 2006 14:10
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Fero »

na pepinově útesu se nabízí několik druhů osmóz, můžu koupit tu nejlacinější?
Ano.
proč má vyšší výkon a stojí o půl míň než ty ostatní?
:?: (lacnejší nákup-lacnejší predaj)
je to jen v lepších předfiltrech, nebo je v tom nějaký háček?
jednoduché predfiltre pri týchto typoch sú všetky na h...o.
mám malý tlak vstupní vody, ale dost místa na zásobní nádrže, vyplati se mi napustit studenou vodu do zásobníku, nechat odstát a ohřát a pomocí nejaké domácí vodárny jí pak prohnat přes osmózu?
Nie.
1. 1000l vody z r.o.=cca.4000lvody+vodné,stočné
2. dtto.+el.energia na 4000l pri nútenom prietoku
máte nějaký typ na solidní vodárnu, kde lze nastavit vypínací a zapínací tlak na nějaké rozumné hodnoty? stačí třeba pří poklesu na 4 bary zapnout a vypnout na maximálním snesitelném tlaku?
Mám, ale načo?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Předfiltry > modul RO 75Gal. > 2. modul RO 75Gal. >>> a kalkulace je někde jinde.
Vstupní tlak 5,2 MPa/14°C dává za hodinu 14 litrů permeátu (7uS) a 23 litrů odpadní vody. A to je sestava dvou "pochybných" jednotek RO koupených v Polsku za necelé 2.000,-Kč/kus (průměr dvou cen). Výměna předfiltrů co půl roku je nezbytná.
lalo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Mar 2006 13:16

Zdravím

Príspevok od používateľa lalo »

chcel by som sa spýtať či by som vedel použiť vodu ČOV ktorý by som prehnal cez RO? Pýtam sa preto lebo by to vychádzalo dosť ekonomicky
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

radsej nie, tie predfiltre by si asi menil dost casto a to uz take ekonomicke nemusi byt
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
lalo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Mar 2006 13:16

Príspevok od používateľa lalo »

ďakujem za odpaveď

Roman mohol by som ti napísať SS?
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"