trochu jiný chov artemky

Všetko o planktóne, červoch, artémii a inej živej potrave

Moderators: Roman, reicho, Superreefer

Post Reply
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal

trochu jiný chov artemky

Post by charloschuanche » 06 May 2017 14:34

Už dlouho jsem tu nenapsal ani řádku, ale po dnešní obhlídce zahrady musím trochu poreferovat:
Artemku asi každej zná klasicky z vajíček čerstvě nalíhnutou, případně pěkně do čokolády zamraženou dospělou. Z polska nebo od pár prodejců v ČR se občas dá sehnat i živá v živném roztoku. Cena ovšem není úplně ready pro masové použití.

Pokud tedy máte barák se zahradou, nebo balkón, který dokážete zabavit manželce, je možný i vlastní chov artemky na přímé použití. Návod jsem našel už kdysi na akvárku.cz, nebo na něčem podobným.

Je úplně blbuvzdorný (teda krom mě): dostatečně velká nádoba (já mám testovací 50l sud, borci ale jedou na 1000l plastové tanky na chemii), voda, sůl (měl jsem zbytek nepoužitelné soli pro reef, ale stačí kuchyňská, jen v trochu větším množství) a hlavně vejce artemky k nalíhnutí.

Dle návodu na líhnutí si nakýblujem slanou vodu do nádoby a nádobu šoupnem na slunce (v létě spíš polostín). Počkáme pár dní až týdnů na záběh. Jakmile to připomíná žumpu, je hotovo. Rozumějte až tam poroste nějáká řasa. V petce se namnoží artemka a šup s ní do nádrže.

Pak už stačí jenom čekat a čekat a čekat. Až bude artemka dostatečně velká, dá se vychytat a krmit, a nasadit novou.
Pro lenivé uživatele lze zvolit cestu něco tam nech a ono se to rozmnoží.

Výtěžnost není nijak extra velká cca 50-500 artemek na litr. Dá se samozřejmě zapojit i technika -> vzduchovací motorek -> provzdušní nádrž a nebude na hladině tolik mastnoty, ta má ráda drobné nauplie a občas je už nepustí. A samo se dá i krmit, např smoothie z kopřiv, chlorela... S chlorelou ale opatrně, první rok jsem si odpálil jednu várku trochou krmiva navíc. Sice se všude tvrdí, jak je artemka odolná k nízkému množství kyslíku, ale sušená chlorela, nebo bakterky, který jí začaly papat mi udusili skoro celou nádrž, zůstalo jen pár nauplií. Při dobré technice produkce slušně stoupá.

No a když příjde zima a v nádobce něco zůstane, tak to udělá vajíčka a příští rok je start zajištěn.

Dnes jsem na zapomenutej 50l sud narazil a plave v něm i po pár letech provozu ala "kašlu na to" slušná porce cca 4-5mm artemek. Většinou se dle počasí líhnou tak konec března, začátek dubna. První rostou pomalu - je ještě chladno. Dle teploty rychlost růstu samo stoupá.

Lovu zdar!

tomvec
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie

Re: trochu jiný chov artemky

Post by tomvec » 06 May 2017 15:14

Super nápad. Ještě dotaz, jaká by měla být zhruba salinita? Dala by se použít voda z výměn, nebo raději tu "čistě" namíchanou?

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal

Post by charloschuanche » 06 May 2017 15:55

Salinita na inkubaci artemek, nebo jen trochu víc. Optimum je tuším 30-35g/l, já použil asi tu spodní hranici. Vodu z výměny bych asi trochu naředil jinak je to jedno. V sudu mám už docela humus na dně ze spadaného listí.

tomvec
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie

Post by tomvec » 06 May 2017 16:36

Takže až taková čistota chovu :-D Díky za info, vyzkouším.

Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal

Post by Bohuš » 07 May 2017 10:44

Díky za návod a nápad. Nádobu, vodu a dostatek místa mám, tak jdu na to. Jen škoda že nemám zelenou vodu, mohl by se průběh trochu urychlit... :wink: .

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal

Post by charloschuanche » 07 May 2017 11:28

Jojo poprvé jsem použil fitoplankton od Lukáše, ale myslím, že i bez toho se dá frčet. Normálně bych třeba oškrabal skla v nádrži a pak bych tu vodu použil na naočkování.

tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra

Post by tragett » 07 May 2017 17:15

Muzes nahodit nějaký fotky? Sud je normálně otevřený?

Sent from my iPhone using Tapatalk
GSM: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz.

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal

Post by charloschuanche » 08 May 2017 09:11

odkaz na info, ze kterého jsem čerpal: myslím, že jsou tam i fotky: https://rybicky.net/forum/16750-chov-zi ... doma?od=51

Jinak dobrá poznámka. Samo artemka potřebuje co největší hladinu, pokud nevzduchujete. Sud mám naplněn pouze pod zužení, a klidně do toho může pršet. Ona se ta hladina docela drží. Jinak vodu jsem zasoloval vodovodní, přecijen krmím jen sítkem, tak není potřeba se toho bát.

O foto se pokusím.

vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra

Post by vik_33 » 19 May 2017 14:59

Svého času jsem měl na balkóně podobný chov :)
V průhledném plastovém krytu od pouliční lampy se artemky od jara do podzimu samovolně množily - stačilo jen dolévat odpar.
350l mixed reef
Image
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czImage
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal

shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra

Post by shark » 28 May 2017 22:14

jakou snesou teplotu vody? přeci jen chov na balkónu znamená vodu v letních měsících teplou jako čaj

puli
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam

Post by puli » 23 Jun 2017 15:07

IMG_20170623_160451_274.jpg

puli
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam

Post by puli » 23 Jun 2017 15:08

IMG_20170623_160531_825.jpg

puli
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam

Post by puli » 23 Jun 2017 15:11

takto si chovam artemku ja, zároveň aj zelenú vodu :) pre artemku aj do akvarka

vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra

Post by vik_33 » 29 Jun 2017 22:06

shark wrote:jakou snesou teplotu vody? přeci jen chov na balkónu znamená vodu v letních měsících teplou jako čaj
Velké solné jezero má v létě teplotu asi ještě vyšší ... a pochází odtud poměrně dost velké procento vajíček artemií pro akvaristy. S teplotou jsem problém nikdy neměl. Jen je potřeba počítat s tím, že počty artemií jsou velmi výrazně nižší, než u klasického líhnutí v lahvích. Je to daň za to pohodlí :)
350l mixed reef
Image
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czImage
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal

Post Reply

Return to “Chov vlastnej potravy”