virnik

Všetko o planktóne, červoch, artémii a inej živej potrave

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: virnik

Príspevok od používateľa Roman »

neviem aký další vyvoj sa tu dá očakávať,

vírniky sa množili same od seba už vtedy keď máš zabehnutú kultúru , máš v nej zmesku všetkých veľkostí od par mikronov po cca 250um a tú dávaš poteru. Nič lepšie na odchov poteru klaunov asi v našich zemepisných šírkach nezoženieš.

Vírniky však musíš kŕmiť zelenou vodou , čo je zes kultúr mikroskopických rias Chlorella, nanochloropsis, nanochloris, isochrysis, tetraselmis a pyramimomas. Tú zasa musíš množiť v ďalšom separátnom reaktore, dodávať čerstvú morskú vodu, živiny, svetlo, prevzdušňovať atd..

Obidve kultúry, vírniky aj zelenú vodu musíš držať striktne oddelené a čisté pretože jediný virnik, ktorý sa dostane do reaktora so zelenou vodou sa namnoží a dokáže ju vyžrať dobiela, detto jediný nálevník alebo čosi podobné z akvária dokáže zlikvidovať kultúru vírnikov...

Suma summarum, je s tým strašne veľa roboty, zaberie to kopec priestoru, všetko musíš mať minimálne dvakrát , keď jedna kultúra skolabuje, aby si mal náhradnú, zožerie to plno elektriny, vody, soli... a výsledok za to podľa mňa nestojí.

Ona je možno sranda skúsť odchovať zopár klaunov, ale vo fináale zistíš, že si sa narobil jak hovado, za všetok hardware , vodu , soľ a elektrinu si dal 10.000 korun a odchoval si 20klaunov, ktoré nikto v okolí nechce, musíš založiť dalšie akva na tie klauny a medzitým máš ďalšiu a ďalšiu znášku a nevieš čo s tým...

technológia je jasná, celkom ľahko realizovateľná , ale podľa mňa vhodná iba ak sa chceš venovať komerčnému množeniu klaunov a máš zabezpečený odbyt aspoň na stovku mladých mesačne, inak sa to neoplatí

Čo sa týka pridávania vírnikov do reefovej nádrže ako krmiva pre koraly a iné filtrátory, myslím že existuje plno iných druhov krmiva , oveľa ľahšie dostupných a vo finále asi aj vhodnejších
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: virnik

Príspevok od používateľa rybka »

Chov vířníků vypadá jednoduše, ve skutečnosti má spoustu úskalí. Není to v čase, obětovaných nákladech, ale i ve významném riziku zavlečení "divokých" kmenů do kultury z vlastní nádrže.
Pro mořského akvaristu v dnešní době nemá smysl držet laboratorní kultury za účelem cíleného chovu z důvodu odchovu ryb, je to pracné a drahé. Zkušenosti ze ZOO Olomouc (odchov řádově stovek A. polymnus) i z dalších míst hovoří jasně, o stádu "loupežníků" A. clarckii raději ani nepíšu. Zbavit se desítek ryb stejného v dalším chovu problematického druhu odchovaných ve filtru je stále problém. A to i když jejich matka vůbec nekouše :lol:
Pokud by vířníci byli vhodným krmivem pro námi chované filtrátory, asi by nebyli k mání našeho uzavřeného systému v nádržích s "bezodpěňovačovou" filtrací, korálnatci by je určitě dříve nebo později vylovili. Na to nemám žádné měření, pouze vizuální zkušenost při dlouhodobém používání sedimentačních filtrů s korálovkou a zeolitem na dně. V těch jsou k vidění pomocí lupy pouhým okem, už téměř 9 let.
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: virnik

Príspevok od používateľa JardaH »

Chov vířníků není obtížný na zkušenosti, ale na jasně dané rituály (jak uvádí Rybka-minimalizace rizika zavlečení cizí devastující kutury). Pěstoval jsem jej několik měsíců. Dále jsem na to neměl čas. Voda jednoduchá-stačí převařit vodu z nádrže. Krmení jednoduché-stačí v létě nadělat mixovaný ptačinec či jak se to jmenuje-roste to úplně všude i u silnic. Zamrazit do mrazáku a je celý rok po problému. Střídat s výluhem instantních kvasnic (mají na sobě nějakého ptáka). Stále udržujte alespoň 2 sklenice. Pokud 1 zkolabuje, z 2-hé to znovu rozdělíte na 2 sklenice. Každý den krmit nejlépe ráno a večer a 1x týdně měnit vodu! Prostě na to chce mít čas. PS. Dělal jsem to s druhem vířníka od p. Franka. Jiný druh malých potvůrek jsem nezkoušem. Hodně zdaru

PS.PS. S tím srazem 29.12.2010 počívám. Vašekg mne informoval.
Naposledy upravil/-a JardaH v 02 Feb 2012 11:11, upravené celkom 1 krát.
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: virnik

Príspevok od používateľa zencakd »

Díky moc chlapi za vaše odpovědi a zkušenosti! Kde se dá sehnat prvotní kultura pro namnožení? Na netu jsem našel hlavně Brachionus plicatilis, ale vše mimo ČR. Měly by se dát koupit i vajíčka podobně jako u artemií.

Díky moc,

David
Pinocchio
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Okt 2010 20:46
Bydlisko: Olomouc

Re: virnik

Príspevok od používateľa Pinocchio »

Zajímalo by mne, kde se dá koupit ta sada na chov viřníka. Myslím tedy, kde v USA ... Objednat živého není problém.
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: virnik

Príspevok od používateľa zencakd »

Pinocchio napísal:Zajímalo by mne, kde se dá koupit ta sada na chov viřníka. Myslím tedy, kde v USA ... Objednat živého není problém.
V USA třeba tady: http://www.brineshrimpdirect.com/Rotife ... -c194.html

David
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: virnik

Príspevok od používateľa kominík »

jestli jsem správně pochopil tak nechce násadu ,ale sadu na chov 8)
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: virnik

Príspevok od používateľa zencakd »

kominík napísal:jestli jsem správně pochopil tak nechce násadu ,ale sadu na chov 8)
a co je sada na chov?
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: virnik

Príspevok od používateľa kominík »

řekl bych nádoby ve kterých se to chová .
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: virnik

Príspevok od používateľa chip »

velmi pekne popsana cela problematika chovu virnika http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-382
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: virnik

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Článek je to dobrý, dá se podle něj pracovat. Pouze bych doplnil jednu v článku neuvedenou možnost krmení viřníka a to je emulze/suspenze Easy DHA Selco. Je to profesionálně vyrobený přípravek určený pro krmení chovů Artemia a Brachionus (a jiných bezobratlých a potěrů rybiček). Jeho výhodou je, že obsahuje všechny látky potřebné pro úspěšný chov bezobratlých, přičemž jsou tyto látky zároveň velice dobře přijímány a využívány i potěrem ryb, krmeným viřníkem nebo artemií. Jestliže jsou viřník nebo artemie krmeny jednostranně (např. pouze nějakou řasou nebo kvasnicemi), nemusí se deficience některých potřebných látek projevit na přímo na jejich chovu, ale mohou chybět a projevit se na růstu či vývoji malých rybiček.
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: virnik

Príspevok od používateľa cizmik »

Zrušil jsem phyto a začal vířníka na zkoušku krmit JBL ArtemioFluid. Má s tím někdo zkušenost?
Napísať odpoveď

Návrat na "Chov vlastnej potravy"