Sinice

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Sinice

Príspevok od používateľa rybka »

Otevírám toto téma, které trápí každého mořského akvaristu. Sinice se vyskytují ve všech nádržích, jejich bouřlivý rozvoj provází náběh každé nádrže a velmi často se s nimi setkáváme i v nádržích dlouhodobě provozovaných. Lze proti nim vůbec úspěšně bojovat?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Intenzivní růst cca 40 druhů mnou chovaných korálnatců mne doslova dohnal k jejich množení dělením ve větší míře než dříve, aby nedošlo k jejich vzájemnému vytlačování. Jako podklad používám korálové "čipsy", menší úlomky Kenya rock nebo Tonga Asmara rock, na které korálnatce lepím dvousložkovým epoxidem Reef Construct, vteřinovým lepidlem - gelem od fy Loclite, nebo připevňuji pomocí gumiček a elektrikářských pásků. Přidání relativně většího množství (3 kg) vodovodní vodou opláchnutých "suchých" kamenů do 400 litrového systému mělo okamžitý vliv na rozvoj sinic - přímo na kamenech, na dně i bočních stěnách odchovny, ale i v další připojené zařízené nádrži na sedimentech na dně a na "kulturními" řasami nepokryté dekoraci. Druhý provozovaný systém zůstal beze změn (stejná intenzita výměny vody, doplňování odparu atd.).
Stejný problém jsem měl i v létě, kdy jsem oživoval cca 5 kg Tonga Asmara rock pro nově zakládanou nádrž.

I na internetu jsou vidět "množárny" se sinicemi, např. na http://steve68.com/images/DSC06956.jpg

Poskytují "suché" vápence dostatek živin vhodných pro dlouhodobé bujení sinic v nádržích ideální podmínky :?: Nejspíš ano :!:
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Tiež som mal tu česť bojovať proti siniciam.Naraz dvoch akva začali bujnieť zo dna na den.Bola to katastrofa.Začal som tím , že som spravil viac účinnú filtraciu.Trvalo to skoro dva mesiace , ale dnes som už vysmiatý :lol: :lol: Ale neviem do kedy. :twisted: Sinice sa začali doslova rozpadať , a to v priebehu dvoch dní.Ako prišli tak aj zmyzli.Každý týžden som menil 10% vody a čakal.Oplatilo sa.Možno aj toto je jeden dôvod prečo majú iní strach z mor.akva.Chce to vela , vela trpezlivosti. Aj ked niekedy sme zúfalí , nevieme prečo práve mi máme problém.Tak prajem ostatním sinicu len na fotke v literatúre.PS:Rybka už sú moje akva OK.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

len tak na margot ... v 1000ke sa mi zacali mnozit cervene sinice a mal som jednu flasku AntiRedu , tak som ju tam nalial ... bolo to sice urcene na 400l, takze som dal 2,5x menej ale po 3 dnoch su sinice prec... uvidim na ako dlho :D
mala poznamka , pri aplikacii antiredu je nutny odpenovac , ale je vhodne ho na prvych 12 hodin vypnut inak mate koberec pokryty penou za 10min po naliati :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno pánové řekl bych že mám dost problém :cry: mám v AQ řasy či sinice a nemůžu se jich zbavit.Jejich foto jsem vložil do alba.AQ jsem založil loni v Listopadu.Proběhl náběh tj červený sinice , po nich trochu vláknitých řas a ty zmizly docela rychle,ale tenhle stav se po novém roku změnil a to nástupem nějakých smradlavých řas které měly hnědou barvu.Jak to tak vypadá trvaly cca 14 dní a od té doby mám nějaké jiné hnědé řasy a těch se nemůžu zbavit. :evil:
Filtraci mám tvořenou 10lib.bahna zaním odpěňovač a pak klasika plněná bio kostkama a korálovkou.průtok přes filtraci je cca 2000l/h.
v sytému zpočátku bylo jen pár živých kamenů které jsem postupně doplňoval spolu s mrtvými kameny.
momentálně mám No3=0 Kh se snažím držet na 9° fosfáty kol.testem =0
pro jistotu jsem dal nový PhosEx,vodu měním 10% za 14 dní
krmení jsem omezil co to jde a výsledky se nějak po měsíci a půl né a né dostavit :evil:roste mi to všude.Napadly mě ještě silikáty ale ty jsem zatim neměřil-jinak vodu na napuštění i doplnění odparu i přípravu vody na výměnu používám jedině RO.
Nenapadá vás někoho co s tím?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak s tým slizom (s vysokou pravdepodobnosťou riasy, nie sinice) som si užil svoje. V rôznej intenzite u mňa pretrvávali skoro rok. Potom som urobil pár zmien, takže neviem, ktorá z nich sa na ich vymiznutí podieľala najviac. Pridal som PhosEx, zeolit, zvýšil som pomer modrého spektra a pridal pár nových koralov. Už asi pol roka mám riasy iba na skle :evil:, ale len také drobné zelené bodky kaziace estetický dojem, ktoré ma nútia obdeň vykonávať fyzickú prácu s magnetickou stierkou.
Čo je na tých chumáčoch nepríjemné, obstoja i v konkurenčnom boji s inými riasami a obrastajú aj fyloidy Caulerpy. Takže na alelopatický efekt zo strany makrorias sa tiež nedá spoľahnúť.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

To dělají hydrogenfosforečnany uvolněné ze suchých kamenů, odhaduji to tak na 0,3 až 0,5 mg/l. Jsou to zelené vláknité řasy, jen díky nízkému rH vypadají takto. Kubrt měl kdysi dávno rH v pořádku a řasy sytě zelené :lol: Nic si z toho nedělej, taky jsem s tím válčil po přidání suchých kamenů na oživení pro novou nádrž.
Pomoc je jednoduchá - pustit odpěňovač na plný výkon, po cca 14 dnech vyměnit PhosEx, co nejdříve nasadit plže (klidně si pro nějakou stovku kusů přijeď) a hlavně při výměně vody používat vodu aspoň týden dopředu připravenou a dostatečně provzdušněnou. Pro jistotu zjisti obsah rozpuštěného vápníku (stačí Rejfířův test - Aquar) a nech si změřit vodivost vody za RO (max. 5 mikroSiemens).
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno zřejmě největší chybou bylo že když jsem vložil těch 10 kg kamenů do AQ tak jsem je předem nenechal vyhnít :oops: ale nedočkavě vrazil do vody.Ty plže - myslím že se uvidíme ve Valmezu na setkání, mohl by jsi něco málo teda postrádat? byl bych moc vděčný . Ju a pokud máš nějaké přebytky tak bych si zamluvil nějaké Heteroxenie sp. Zatim dikas :wink:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

shark napísal:mno zřejmě největší chybou bylo že když jsem vložil těch 10 kg kamenů do AQ tak jsem je předem nenechal vyhnít :oops: ale nedočkavě vrazil do vody.Ty plže - myslím že se uvidíme ve Valmezu na setkání, mohl by jsi něco málo teda postrádat? byl bych moc vděčný . Ju a pokud máš nějaké přebytky tak bych si zamluvil nějaké Heteroxenie sp. Zatim dikas :wink:
Budou k dispozici.
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Já jsem zařizoval AQ 360 l (100 x 60 x 60 cm), 4 x T5 (1 x modrá Osram, 1 x modrá Arcadia, 1 x bílá AquaMedic 10 000 K, 1 x bílá Arcadia 14 000 K), na začátku mrtvé Tonga Asmara Rock + 4 živé. 150 litrů vody ze zaběhlého, dobře prosperujícího reefu. Po týdnu přidání 10 kg živého písku (Live Sand...?). Po dalším týdnu spuštění filtrace přes PhosEx, po výměně Anti Phos. Filtrace refugium aragonit se zeolitem. Průtok 3 000 l. štítkový výkon, takže ve skutečnosti asi 2 000 l.? Po měsíci nebylo po sinicích ani památky. Vydatně je likvidoval Tectus a později přispěla Z. veliferum. V současnosti přidávám pouze kvalitní živé kameny. Do refugia jsem zkusil přidat pár kousků vápence a sinicema se zatím neptáhly (je to asi 3 neděle. Doufám, že se sinicema nikdy nebudu muset nijak zvlášť bojovat...
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

řasy naústupu

Príspevok od používateľa shark »

Mno snad se to zlepšuje,vyměnil jsem PhosEx po 14 dnech za nový a měním častěji vodu.Před 5dny jsem PhosEx vyhodil a dal jsem další přípravek na fosfáty a silikáty-tak jsem zvědav jak se to bude vyvíjet :?
Přihodil jsem foto do alba :wink:
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Není nějaká ryba schopná sinice požrat? :twisted:

_____________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Ano volá sa anti-red ale nieje to ryba, popis je už v tejto sekcií a pomohol aj mne :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
RastoPD
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 07 Aug 2006 06:27
Bydlisko: Pravenec
Kontaktovať používateľa:

Tiez ... sinice

Príspevok od používateľa RastoPD »

Tiez som vopchal do nadrze 4 kusy odumretych kamenov (sneho-biele), po 2 tyzdnoch su cele od sinic, rovnako aj dno.
Na to dno som nasadil pieskove hviezdice - 2 kusy. Nadrz ma 240lt, prietok zabezpecuju 3 cerpadla - 2x 3000 lt, 1x 2280 lt - cize celkom dost, idem na bahno. Nasadil som aj UV 15W.
Dva roky som nevedel, co su sinice, a teraz ich mam znovu. Aj napriek tomu, koraly sa "kotia" ako besne. Aj teraz mam capnelly a neviem, co s nimi.
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Nazdar kluci. Môžete mi poradiť kde by som mohol kúpiť Anti-Red a aká je tam približne cena. Moja krásna tmavofialová sinica sa pomaly mení na hnedú a nie a nie sa jej zbaviť. :evil: :evil: :evil: Dík za info.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"