Gulickova riasa

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Gulickova riasa

Príspevok od používateľa kubrt »

Zdar pani. Na pachyclavularii mi zacala rast tvrda gulickova riasa. Neda sa mi odstranit ani pinzetou ani skalpelom. Je taka tvrda, ze ju nemozem ani len poskodit. Pachyclavularii to zatial asi nevadi, ale riasa sa celkom slusne mnozi. Vie mi niekto poradit ako sa jej zbavit ?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Celkom dobre sa odstarňujú, ak ich podoberieš napr. pinzetou a vypáčiš ich od podkladu. U mňa to funguje a väčšinou sú spojené tak tesne, že naraz zlezie celý trs. Druhov rukou si fixuj ošetrovaný šuter, nech náhodou nevyvoláš malú lavínu na reefe.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

To asi nepojde, rastie na pachyclavularii. Mal som na mysli skor nieco ako napichnut na ihlu a streknut do nej nejaky roztok.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

mne ju zlikvidovala Zebrasoma flavescens, ale zalezi od kusa ... videl som nadrze s 3 bodlokmi plne gulickovej riasy , skus 2 tyzdne menej krmit a uvidis ci bodloci pojdu do nej

...aaa mas vlastne nejakeho bodloka ??
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pachyclavularia prežije, aj ja som to na nej mal. Chce to len trochu opatrosti a riadiť sa heslom: čo nejde silou, ide ešte väčšou silou :D.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Roman napísal:mne ju zlikvidovala Zebrasoma flavescens, ale zalezi od kusa ... videl som nadrze s 3 bodlokmi plne gulickovej riasy , skus 2 tyzdne menej krmit a uvidis ci bodloci pojdu do nej

...aaa mas vlastne nejakeho bodloka ??
bodloka nemam, mam vulpinusa, ale ten po nej nejde, len ju tak ozobava, krmim 2x tyzdenne, ale skusim len 1x a uvidim.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Gulickova riasa

Príspevok od používateľa rybka »

kubrt napísal:Zdar pani. Na pachyclavularii mi zacala rast tvrda gulickova riasa. Neda sa mi odstranit ani pinzetou ani skalpelom. Je taka tvrda, ze ju nemozem ani len poskodit. Pachyclavularii to zatial asi nevadi, ale riasa sa celkom slusne mnozi. Vie mi niekto poradit ako sa jej zbavit ?
Natvrdo ji odrýpej třeba šroubovákem, Pachyclavularie po mechanickém poškození rychle a beze ztrát regenerují. Sám jsem již neřezal nebo odtrhal desítky "odchovů" z jedné mateční kolonie. Pokud máš možnost vyjmout podkladní kámen, můžeš to klidně provést mimo vodu, Pachyclavularie se totiž běžně importují nasucho.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Gulickova riasa

Príspevok od používateľa amsi »

Odstranit se dá,násilím,ale pozor na poškození(aby nepraskla)!Já je drřel kartáčem :oops: a to co z ní vyteklo,mi za 10 min otrávilo 5 ryb a do rána lehly další 2.A ještě 25 cm rhodactiska a pocilopora a ......Nechci vzpomínat :cry:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

:shock: To je to fakt take spatne s tym prasknutim?, niekedy ked ´mam svoj den´ :) ich bezne likvidujem ´špicatou špajlou a zatial som si nevsimol nejake negativne nasledky.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Jestli se jedná o Ventricarii,tak jsem jí měl ve starém akva celkem požehnaně,ale normálně jsem jí z míst,kde jsem jí nechtěl otrhal rukou.Dokonce jsem zkoušel,jestli je v ní plyn-CO2,jak jsem se kdesi dočetl,ale brzy jsem zjistil,že ani náhodou,pořád z toho tekla zelená voda.Někdy několik kousků zbělalo,odumřelo a zbyla z nich jenom šlupička,ale nikdy jsem nezpozoroval,že by něčemu v akva vadila :?:Nakonec jí bylo tolik,že jsme s přebytky chodili jednou za čas s holčičkou před dům a dupali po nich jako po pamelníku :lol:
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Gulickova riasa

Príspevok od používateľa kubrt »

amsi napísal:Odstranit se dá,násilím,ale pozor na poškození(aby nepraskla)!Já je drřel kartáčem :oops: a to co z ní vyteklo,mi za 10 min otrávilo 5 ryb a do rána lehly další 2.A ještě 25 cm rhodactiska a pocilopora a ......Nechci vzpomínat :cry:
Problem bude asi niekde inde. Tie ktore neodstranim tak bezne pucim a zatial nikdy nic. Skusal si zmerat NO2, nerozviril si si tim kartacovanim nejake dno alebo sedimant za utesom ? Ono ta flavescentka ich asi tiez len tak nezhltne vcelku a keby bola riasa toxicka tak by sme uz bodlokov asi nemali.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Gulickova riasa

Príspevok od používateľa amsi »

Problem bude asi niekde inde. Tie ktore neodstranim tak bezne pucim a zatial nikdy nic. Skusal si zmerat NO2, nerozviril si si tim kartacovanim nejake dno alebo sedimant za utesom ? Ono ta flavescentka ich asi tiez len tak nezhltne vcelku a keby bola riasa toxicka tak by sme uz bodlokov asi nemali.[/quote]

Ne,ničím jiným to nemohlo být,ale musím upřesnit,že to bylo v menším akva,kde jsem ryby a korály přehodil,když jsem čistil a přestavoval reef.Šlo o akva asi 80l.Kameny jsem odřel,a dal do malého akva.To co vyteklo z řas,vpilo do kamenů.Po 10 min jsem šel pryč a po dalších 15 min.,bylo dokonáno.Voda byla z původního akva,kde jsem potom všechno(živé) vrátil.Takže sedimenty NE,No2 taky NE.I Rybka mi po zavolání potvrdil,že je to otrava.Byla to asi velká koncentrace,ve velkém akva ji trhám a zatím nic. Jen jsem chtěl upozornit,ať někdo neudělá stejnou hloupost. A ještě,mi je (tehdy živá) flavescentka vůbec nebrala. Budu kupovat novou,i Hepatuse,tak snad mi od ní pomůžou. Proč se jí u mě tak daří? Co podporuje její růst? Jak jí mám znepříjemnit život? Podrůstá pod zoanthusy,xenie,discosomy a těm všem to neprospívá.Dík za rady.
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

No já jsem jí měl rád a když jsem začínal,tak jsem si jí tak přál,že jsem málem z jednoho akva v jednom podniku uloupil pár kuliček 8) nakonec jsem se ale zalekl a z lupu sešlo :lol: A tak sem musil čekat asi půl roku,než se objevila sama.Skoro u každého je latentně přítomná.Měl jsem jí celkem hodně,ale nikdy mě nějak neobtěžovala,Z literatury vím-jeli to pravda,že nesnáší rozdíly v hustotě vody,Ale je to pravda :?: Dnes ,že snese nižší teplotu vody,nechal jsem totiž půl vody ve starém akva-100l a v něm Caulerpu ,kvůli krmení bodloka -ani se jí nedotkl :roll: -a také Ventricárii a oboum se daří ,tedy přežívají bez viditelného úbytku.Teplota asi 20 stupňů,žádný proud,žádné osvětlení a pořád jsou OK,dokonce Caulerpa pelteta nerostla.Jo a když jsem část Ventricarie přendal do nového akva ,kde mám HQI osvětlení/ve starém jsem měl zářivky/,tak část jí odešla část zesvětlala a jako celek ustoupila a vlastně stagnuje,možná že i přechodně zmizí.
.Já bych jí normálně trhal a trhal a trhal
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Tak jsem se dneska rozhoupal a vylil zbytky starého akva,které bylo asi čtyři měsíce bez světla,bez čerpadel,filtrace,část vody se odpařila,takže hustota byla určitě vyšší,ale zvyšovala se postupně,mělo asi 20 stupňů.... a takhle se Ventricarii dařilo.Na fotce je perostlé čerpadlo,ale jinak v akva byla jenom místy,ne že by ho nějak ošéfovala.Jo a Bodlok,kvůli kterému jsem to vše udělal,aby měl zásobu Caulerpy do začátků ,si to nakonec rozmyslel a zachutnala mu-tedy Caulerpa-a naučil to i Králíčka :lol:
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=1259
Moři zdar a nám všem taky.
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Re: Gulickova riasa

Príspevok od používateľa Zdenda »

Nějaké nové poznatky na likvidaci kuličkové řasy? Od r. 2007 nic?
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"