Caluerpa peltata

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Caluerpa peltata

Príspevok od používateľa Zdenek »

Mám v akva. touto řasou porostlý jeden velký kámen. Dnes jsem se ale dost vyděsil, když po rozsvícení světel z Caluerpy začala unikat nějaká látka. Vypadalo to, jako by z ní vytékala zelaná látka obsažená ve stonku. Během pár minut bylo celé akva. kalné. Caluerpa zbělala a vypadá že jí část uhynula. Asi po 4.hod se akvárium zase začíná pročisťovat. Je to normální stádium jejího života?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Ano ide o uplne prirodzeny proces. Caulerpa sa mnozi dvoma sposobmi, vegetativne - vyhananim plazivych rhizomov ("korenov") a pohlavne - vypustanim vytrusov. Pri pohlavnom mnozeni sa do vody uvolni znacna cast hmoty fyloidu (listu) . Toto pohlavne mnozenie je spustane do znacnej miery aj rytmom den/noc , je dokazane ze v refugiach, kde je osvetlenie zapnute 24h denne k nemu nedochadza.
Je treba si uvedomit , ze caulerpa do svojich tkaniv postupne viaze mnozstva dusika a fosforu a pri takomto jednorazovom rozpade tkaniv sa tieto latky naraz uvolnia do vody a pre stabilitu v nadrzi je to znacna morova rana. Preto do akvarka caulerpu nedavam a do refugia svietim nonstop.

***** strasne som sa musel drzat aby som nedal link na nejaku anglicky pisanu stranku :lol: :lol: :lol: ******
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Netusil som, ze aj ty mas refungium.
Lukas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 03 Jan 2006 09:48
Bydlisko: Benešov u Prahy
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lukas »

Jenom se zeptam pro orientaci - jak casto protrhavate Caulerpu ve filtru?Jak poznam spravne mnozstvi rasy od pripadu, kdy uz ji je tam moc.Diky.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

kubrt napísal:Netusil som, ze aj ty mas refungium.
jojo, mal som volnu komoru vo filtri k tisicke , tak som tam flakol zeolit a take dva slize caulerpy :) a svietim na to 11w usporkou
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Lukas napísal:Jenom se zeptam pro orientaci - jak casto protrhavate Caulerpu ve filtru?Jak poznam spravne mnozstvi rasy od pripadu, kdy uz ji je tam moc.Diky.
Hm, spravny dotaz, ide o dve veci :
1.osvetlenie cize svetlo filtra by malo mat priestor dosiahnut dno t.j. asi raz za mesiac preriedit tie trsy Caulerpy,ktore su moc na husto a nedovolia svetlu prestupit az na dno / kvoli hnilobnym procesom /.
2. kvoli prudeniu vo filtri ,by mala byt hladina filtra volna , t.zn. ze asi tak 4-5 cm, volneho priestoru na hladine filtra, teda Caulerpu zastrihavat tak, aby konce Caulerpy od hladiny mali toto rozmedzie 4-5 cm.U mna to znamena 1x tyzdenne robit holica :D.Priznam sa ze obcas to zanedbam :twisted:
Tolko moja skusenost, som dlhodobo bez sinic a podobnych havedi :lol:
Peter
Používateľov profilový obrázok
Caco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Dec 2005 09:26
Bydlisko: Banská Bystrica

hnede trsy Caulerpy

Príspevok od používateľa Caco »

Poradte co to je, ked su niektore trsy Caulerpy hnede. Je to nekaky bezny proces? :?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Celkom možne je to "skupinové" odumieranie po sexuálnej reprodukcii, prípadne reakcia na nevhodné podmienky. Vždy keď mi nejaká časť kaulerpy začne pripadať podivne, preventívne ju vyhodím.
Používateľov profilový obrázok
Caco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Dec 2005 09:26
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa Caco »

Tak som to rýchlo výhadzal lebo už sa začala mutiť aj voda. Asi na nu práve prišli chute na rozmnožovanie. :oops:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Caco napísal:Tak som to rýchlo výhadzal lebo už sa začala mutiť aj voda. Asi na nu práve prišli chute na rozmnožovanie. :oops:
Neviem aku mas velku nadrz a ci mas externy fiter ale ak ano z hlavnej nadrze by som caulerpu urcite vyhodil a to z dvoch dovodov:

1. Pri odumierani (uplne bezny jav ak striedas noc-den) ti naspat uvolni do vody nazberane dusikate latky (neplati ak svietis nad refungiom non-stop)
2. nekontrolovatelne sa ti v hlavnej nadrzi rozrastie a ak nemas biologickeho pomocnika na jej likvidaciu, tak si mozes rovno vytrhat vlasy.
Používateľov profilový obrázok
Caco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Dec 2005 09:26
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa Caco »

kubrt napísal:
Caco napísal:Tak som to rýchlo výhadzal lebo už sa začala mutiť aj voda. Asi na nu práve prišli chute na rozmnožovanie. :oops:
Neviem aku mas velku nadrz a ci mas externy fiter ale ak ano z hlavnej nadrze by som caulerpu urcite vyhodil a to z dvoch dovodov:

1. Pri odumierani (uplne bezny jav ak striedas noc-den) ti naspat uvolni do vody nazberane dusikate latky (neplati ak svietis nad refungiom non-stop)
2. nekontrolovatelne sa ti v hlavnej nadrzi rozrastie a ak nemas biologickeho pomocnika na jej likvidaciu, tak si mozes rovno vytrhat vlasy.
Mam ju len v refungiu a svietil som den/noc ale uz som to zmenil na non-stop. :roll:
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

nemate prosim vas niekto nazvys Caulerpu
prerabal so filrtaciu a z mojho jedneho vyhonku co som uchmatol zebrasomam by som asi dlho cakal kym filter zacne pracovat.
dakujem
500L
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Mam ji dost a nekolik druhu, akorat to mas ke me dost daleko :?
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

smola, dufam ze sa najde niekto kto je blizsie.
500L
franta007
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 22:34
Bydlisko: Praha

Ja bych prosil

Príspevok od používateľa franta007 »

Ja bych poprosil nejake ty rasy, kdyby to slo. Bohuzel ja muzu nabidnout jenom neco vostrejsiho. Mne tam zatim roste akorat malej sarkáč a proháněj se dva klauni a sapíni.:-(
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"