calupera v brakické vodě?

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa švíco »

Rád bych se zeptal, zda je nějaká z mořských makro řas typu calupera schopná přežít v nižší hustotě mořské vody, např. 1,015 - 1.018? (brakická voda)
Díky všem :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa rybka »

Caluperu zrovna neznám (asi myslíš rod Caulerpa), hustotu 1,018 by ještě měla vydržet. Existuje víc druhů makrofágních řas ze severních pobřeží Atlantiku a přilehlých moří, kde je tato hustota vody, problém bude určitě s teplotou a i se získáním materiálu (Laminaria, Callophyllis a další).
Proč tato hustota vody?
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa švíco »

Spíš se ptám ze zvědavosti... sám provozuji brakické akvárium, ale s daleko menší hustotou (1,007) a tak sháním informace okolo. Hustota co mám já je taková naprd, rostliny už v ní nerostou žádné a je problém odčerpávat dusičnany... jen mě napadlo jít s hustotou nahoru a použít k odčerpávání živin nějakou mořskou řasu (nějaký plevel) co přežije i menší hustotě...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa lary »

Foto nádrže by nebylo prosím :D
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa švíco »

Tady je celá prezentace...

http://rybicky.net/nadrze/10792

trošku mě trápí sinice, sázím na suchý vápenec ve formě korálové drti (zřejmě je živnou půdou pro sinice)... zbavil jsem se těch větších kusů a je tam už jen písek... snad to bude lepší. Dále chci použít po Vánocích nějaký závěsný filtr pro větší množství zeolitu, phosphateOut a možná uhlí... a asi bude i osmoza...

Je mi jasné, že pro mořské vlky to bude asi kýč, ale je to jedna z cest, jak se moři přiblížit... :)
Ti moji čtverzubci snesou v pohodě i plně mořskou vodu a tak by šlo nádrž postupně upgradovat na moře... ale asi by to bylo moc zatížené, protože čtverzubci dost nadělají...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa lary »

Znám toto akva je moc povedené, pěkné brakické nano :wink: jen tak dál a jsem zvědav na změnu v mořské akva :wink:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa rybka »

Vhodná rostlinka do této nádrže
http://www.aquapage.cz/akvarijni-rostli ... andii.html
sezónně v nabídce "zelinářských firem" Rataj apod.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa švíco »

lary napísal:Znám toto akva je moc povedené, pěkné brakické nano :wink: jen tak dál a jsem zvědav na změnu v mořské akva :wink:
V podstatě jsem od moře jen krůček.... ale ještě uplně nevím, za jaký konec to vezmu. Ještě si nejsem uplně jistej jak to provést nejlépe, popř. zda nezachovám brakickou nádrž a mořskou nevyřeším separátně, ale opět nano a možná i v pravém slova smyslu (20-30l - pro hraní)... ale jak říkám, ještě je chvilku čas na rozmýšlení. Jestli půjdu do moře (a to vím, že půjdu), tak to bude bez ryb... :wink: potřebuju trochu povzbudit, protože moje nadšení pro nano moře vždycky hned vychladne, když mi někdo napíše svůj názor, ale naděje doutná a dost silně. když to nezkusím, tak nebudu mít klid (ať to dopadne jak chce)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa švíco »

rybka napísal:Vhodná rostlinka do této nádrže
http://www.aquapage.cz/akvarijni-rostli ... andii.html
sezónně v nabídce "zelinářských firem" Rataj apod.
Díky za odkaz, tuhle rostlinku si pamatuju z dob mých pokusů s rostlinkami ve sladkovodní nádrži. Když na ní natrefím, tak to vyzkouším... ale vzhledem k tomu, že údajně roste pomalu, si nedělám naděje že by hnula s živinami nějak výrazně...
Zkusil jsem teď výrazně omezit krmení a dále jsem vyndal z nádrže mořskou houbu (třeba pouští nějaké látky do vody) a možná snížím stav ryb... budu si postupně hrát a uvidí se :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa rybka »

Na pěstování v brakické vodě si pořiď husy, ať neplatíš příplatky za domovní odpad :lol:
S Tetraodony a některými živorodkami rodu Poecilia z brakických vod jsem si kdysi dávno "hrál" taky. Dusičnany stáhneš i zeolitem v pomalém filtru, regenerace je 5 až 10% roztokem NaCl (půl kila až kilo kuchyňské soli v 10 litrech vody). Používal jsem kdysi Maxifiltr, molitanový válec s trubkou uprostřed poháněný vzduchem, do mezikruží jsem nasypal zeolit a fungovalo to.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa BODLOK »

švíco hraj si hraj kdo si hraje ten nezlobí.
Hlavně že Tě to baví.Možná že i na něco přijdeš .
Pěkný večer.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: calupera v brakické vodě?

Príspevok od používateľa švíco »

BODLOK napísal:švíco hraj si hraj kdo si hraje ten nezlobí.
Hlavně že Tě to baví.Možná že i na něco přijdeš .
Pěkný večer.
Ahoj, určitě si budu hrát... netřeba to brát nějak vážně a dělat z toho vědu. Dělám to pro zábavu a zábava to určitě bude. Ovšem samozřejmě je třeba k tomu přistupovat zodpovědně vzhledem k živým tvorům, to zase jo :wink:
Hezký svátky všem! švíco
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"