riasy a boj s nimi

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

riasy a boj s nimi

Príspevok od používateľa Robo »

Tak Aďo o tomto by som mohol písať litánie. S riasami mám niekoľko -ročné skúsenosti , keďže morskej akvaristike sa venujem už niekoľko rokov - od 1991 veru som si s riasami toho už užil, ale vždy som dospel k jednému záveru , čím viac sa snažíš , čím viac robíš nejaké zásahy tým je to horšie a horšie - takže moja rada ak je akva založené od začiatku tak ako má byť a svetlo je také ako má byť , robí sa pravidelná výmena vody / min. 10-20 % mesačne / - a napriek tomu začínajú rásť nežiaduce riasy treba zachovať trpezlivosť a nevšímať si ich. Väčšinou tak ako to vypuklo tak to aj zanikne.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Jasne presne to je moj nazor. Inak ako perfektny bojovnik zo zelenou riasou sa my osvedcil krab pustovnik ktory ju dokaze krasne vycistit z kazdeho kusku kam dosiahne,preto niektore druhy neziaducich rias dokonca naschval
nechavam ako pochutku pre mojho milašika :-).
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

drakken napísal:Jasne presne to je moj nazor. Inak ako perfektny bojovnik zo zelenou riasou sa my osvedcil krab pustovnik ktory ju dokaze krasne vycistit z kazdeho kusku kam dosiahne,preto niektore druhy neziaducich rias dokonca naschval
nechavam ako pochutku pre mojho milašika :-).
Súhlasím aj ja mám veľmi dobré skúsenosti s pustovníkmi a posledne úplne super s novým pekným čierno modrým / Calcinus elegans / akurát má veľkú ulitu s ktorou občas zhadzuje skaly a nepripevnené koraly.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Momentalne bojujej aj ja s riasami ale robím výkonnejšiu filtráciu a snažím sa eliminovť fosforečnani tak potom sa uvidí......chce to čas a trpezlivosť.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Zabudol som na globulusku je to výborný čistič,doporučujem a je šetrná voči korálom.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Pri svojom prvom AQ , kde som mal filtraciu na zeolit, som mal nadherne zelene vlaknite riasy, boli ako koberec. Ale ako prisli, tak aj odisli. Cca 1 mesiac im to trvalo, ale potom sa uz nikdy neukazali. Teraz v mojom druhom :oops: je to horsie. V lete som si s polovickou doprial dovolenku a starostlivost o AQ som nechal na brata v domneni, ze to bude OK. Ale nebolo. :? V dobrej viere mi ho celkom slusne dokatoval. A uz zasa som mal v AQ koberec. Teraz po par mesiacoch uz riasa zasa mizne, ale ide to velmi pomaly. Pustovnika ani jezovku nechcem, podla mna v reefe nemaju co hladat. Nic v AQ nelepim a uz ma nebavilo to stale zdvihat zo dna. Takze najnovsie chcem ako pomoc privitat Lo vulpinusa. Uvidime ako sa tejto ulohy zhosti, ale co som videl, za par dni budem musiet kupovat riasu :wink: .
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

kubrt napísal:Pri svojom prvom AQ , kde som mal filtraciu na zeolit, som mal nadherne zelene vlaknite riasy, boli ako koberec. Ale ako prisli, tak aj odisli. Cca 1 mesiac im to trvalo, ale potom sa uz nikdy neukazali. Teraz v mojom druhom :oops: je to horsie. V lete som si s polovickou doprial dovolenku a starostlivost o AQ som nechal na brata v domneni, ze to bude OK. Ale nebolo. :? V dobrej viere mi ho celkom slusne dokatoval. A uz zasa som mal v AQ koberec. Teraz po par mesiacoch uz riasa zasa mizne, ale ide to velmi pomaly. Pustovnika ani jezovku nechcem, podla mna v reefe nemaju co hladat. Nic v AQ nelepim a uz ma nebavilo to stale zdvihat zo dna. Takze najnovsie chcem ako pomoc privitat Lo vulpinusa. Uvidime ako sa tejto ulohy zhosti, ale co som videl, za par dni budem musiet kupovat riasu :wink: .
Aj ja som zvedaví lebo ja som ich skúšal tiež v jednej nádrži / vulpinusov /a bez úspechu. Potom napíš.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
maco30
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 10:03
Bydlisko: Český Těšín CZ

Príspevok od používateľa maco30 »

Já založil AQ v lednu 2005,jedu na Miracle Mud,první měsíc to byla hrůza,druhý řasa ustupovala a od té doby ani kousek,měním vodu 10% měsíčně,svítím v poměru 3bílé a 1 modrá 12 hodin denně(T5 ATI na 400l),v červnu jsem narazil na PhosEx,tak jsem ho dal preventivně do filtru...No a doufám že to tak zůstane,a na řasu krom Caulerpy ve filtru nenarazím:-):-):-)
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

maco30 napísal:Já založil AQ v lednu 2005,jedu na Miracle Mud,první měsíc to byla hrůza,druhý řasa ustupovala a od té doby ani kousek,měním vodu 10% měsíčně,svítím v poměru 3bílé a 1 modrá 12 hodin denně(T5 ATI na 400l),v červnu jsem narazil na PhosEx,tak jsem ho dal preventivně do filtru...No a doufám že to tak zůstane,a na řasu krom Caulerpy ve filtru nenarazím:-):-):-)
ten pomer svetla ma celkom zaujal 3:1 (biela:modra), ake koraly mas v AQ ?
maco30
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 10:03
Bydlisko: Český Těšín CZ

Príspevok od používateľa maco30 »

xenie a heteroxenie,ty se množí jako plevel:-),sarcophytony,euphyllia,clavularia,lobophytum,sinularia....do konce roku bych rád něco přidal:-)
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Páni a ako bojujete proti siniciam.Určite každý mal nejaký problém v akva.Chémia alebo babské recepti.Píšte..... :D
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

repik napísal:Páni a ako bojujete proti siniciam.Určite každý mal nejaký problém v akva.Chémia alebo babské recepti.Píšte..... :D
tie na substrate zahrabat do dna, ale ked budes mat zabehnutu filtraciu a hlavne dostatocne prudenie, tak budes mat pokoj, ja ked som dvihol v cca. 60 litrovom akva prietok z 400 na 600 litrov za hodinu som uz sinicu nevidel
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

s riasou bojujem aj ja, nasadil som spat do akva Caulerpu nech odcerpava fosfaty, vo filtry mam JBL PhoseEx ultra, takze pracujem na ich znizovani, jeden kamen som vybral z akva, ocistil hrubou zubnou kefkou, omyl a odvtedy je pokoj, na druhom vsak mam koraly, takze podobny akt nehrozi

dolezite je odumierajuce riasy odstranovat, lebo tieto produkuju dalsie fosfaty a tie zas vyuzivaju nove riasy pre rast, je to neskutocny kolotoc

a moju pustovnici? mam dvoch (cerveny a modry) a maju riasu tazko na haku :(
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Môj pustovník je stále v práci.Velmi výdatne mu asistuje debeliuska.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Robo napísal:
kubrt napísal:Pri svojom prvom AQ , kde som mal filtraciu na zeolit, som mal nadherne zelene vlaknite riasy, boli ako koberec. Ale ako prisli, tak aj odisli. Cca 1 mesiac im to trvalo, ale potom sa uz nikdy neukazali. Teraz v mojom druhom :oops: je to horsie. V lete som si s polovickou doprial dovolenku a starostlivost o AQ som nechal na brata v domneni, ze to bude OK. Ale nebolo. :? V dobrej viere mi ho celkom slusne dokatoval. A uz zasa som mal v AQ koberec. Teraz po par mesiacoch uz riasa zasa mizne, ale ide to velmi pomaly. Pustovnika ani jezovku nechcem, podla mna v reefe nemaju co hladat. Nic v AQ nelepim a uz ma nebavilo to stale zdvihat zo dna. Takze najnovsie chcem ako pomoc privitat Lo vulpinusa. Uvidime ako sa tejto ulohy zhosti, ale co som videl, za par dni budem musiet kupovat riasu :wink: .
Aj ja som zvedaví lebo ja som ich skúšal tiež v jednej nádrži / vulpinusov /a bez úspechu. Potom napíš.Robo
Takze nove info. Mam vulpinusa v nadrzi 3 dni a je to vidiet. Ma iba sice okolo 6cm ale cisti riasu ako ma. Zatial som spokojny.
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"