Pevné částečky

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Pevné částečky

Príspevok od používateľa Zdenek »

Dloho jsem hledal sekci, kde se zeptat na možný problém, snad je to tady správně.
Skoro pořád pozoruji ve vodě jemné částečky. Vypadají jako jemný písek. Není jich moc, ale jsou. Celou dobu jsem si jich nevšímal, ale teď se mi objevuje možný problém. Jeden kamen mám porostlí Pachuclavularií a zdá se mi, že právě tenhle "písek" se ne ní zachycuje. Udělá se na ní takový pevný písčitý povlak (strusku), ve kterém se po čase dělají dutinky. Zatím to řeším tak, že při pravidelné výměně vody štětečkem ometu celou Pachuclavulárii a zase můžu koukat na všechny polypy. Teď bych si ale chtěl pořídit nějaký tvrdý korál a mám trochu obavu, aby to nebyl nějaký problém, pokud by se ten písek usazoval i na něm.
Nedovedu to posoudit, ale mám v akváriu jednu Diademu setosum a myslím si že právě ona k tomu přispívá. Jak ožírá řasu z povrchu kamenů, tak mám obavu že drolí povrch a pak jen stačí abych šel krmit ryby a jeden prudký pohyb u útesu a ve vodě je zase písek.
Chci se zeptat jestli je to nějaký problém pro tvrdé korály, zda tento problém mají i jiní majitelé Diademy, a jak je to s pevnýmy částicemy v mořské vodě.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Neviem sice ci to sposobuje jezovka ale ja by som ju dal urcite prec ak chces nejake SPS, lebo ti ich dolame. Tento kombajn dokaze pekne posramotit SPS aj ked literatura uvadza presny opak.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Ja mám Diademu v nádrži plnej SPS a dosť veľké kolónie LPS, nikdy žiadnej neublížila a tiež nikdy nespôsobila žiadne škody, aj keď je nádrž malá 40x40x160cm, okrem mojich prstov bolo vždy všetko OK a to tam je už Rok
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Caco
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Dec 2005 09:26
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa Caco »

laomedon napísal:Ja mám Diademu v nádrži plnej SPS a dosť veľké kolónie LPS, nikdy žiadnej neublížila a tiež nikdy nespôsobila žiadne škody, aj keď je nádrž malá 40x40x160cm, okrem mojich prstov bolo vždy všetko OK a to tam je už Rok
To isté je aj u mňa a ta naša má velkosť dobrých 25cm. Ak bude takto rásť tak....
1200l reef
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Mne sa ciastocky zacali vo vodnom stlpci objavovat, ked som do nadrze nedavno vpustil Amblygobius phalaena. Momentalne to uz nie je take kriticke ako na zaciatku. Prikladam to tomu, ze piesok som dal do akvarka nepremity, takze obsahoval jemne castice "prachu". Tie phalaena zrejme preosiala tak, ze sa pousadzovali na kamenoch a cast skoncila vo filtracke. Teraz sa vo vode "prasi" podstatne menej ako prve dni od pridania phalaeny. Diadema to u teba urcite nebude. Tu tam mam od zaciatku a az do pridania phalaeny bola voda vzdy crystal clear.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Jedna strana problému je, odkud se tam pevné částice berou. Druhá strana je, co s nimi dělat. Doporučuji vložit přímo do akva čerpadlo s hustým filtračním materiálem (podobně, jak se věší na strany nádrže čerpadla pohybující vodou v akváriu) a tento často čistit. Myslím, že se tímto způsobem sníží počet pevných částic v akváriu velice rychle. Kdysi (možná ještě dodnes) se vyráběly fitry CLEAR (nebo s podobným názvem), které měly na vstupu poměrně velký koš a v něm byla ještě jedna struktura, na kterou se navlékala filtrační "punčoška" z husté tkaniny. Takový filtr by byl výborný.
Když budete hledat místo, odkud se do akvária uvolňují pevné částice, nezapoměňte na filtr - nenapsal jste sice, jakým způsobem filtrujete vodu v akváriu, ale předpokládám, že nějaký filtr tam máte.
Akvárium budete muset také odkalit a hlavně pak ve špatně dostupných místech. Pokud se vám někam poleze špatně, tak tam pravděpodobně ani nedosahují vodní proudy z čerpadel a to jsou také místa, kde se kal usadil.
Další faktorem, který je nutno posoudit (a který jste nepopsal) je dno - z jakého je materiálu. Pokud je tento materiál rozpustný v mořské vodě (a dno z CaCO3 v jakékoliv formě /aragonit, korálová drť, korálový písek/se postupně rozpouští) vzniká na dně jemný kal, který se pomalu uvolňuje do sloupce vody a pak se usazuje všude, kde chybí proud (např. mezi polypy korálů). Je to normální jev a je nutno s ním proto počítat. Kdysi jsem již tady o tom psal a upozorňoval jsem, že dávat na dno vápencový písek vytvoří v budoucnu problém s kalem. Písek neumožňuje dostatečné odkalování dna a kal (pokud se neuvolní do vody) se spolu s pískem časem speče do podoby "betonu".
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Děkuji všem za reakce.
V prvé řadě musím upřesnit to množství pevných částic. Není jich zas tak moc, ale spíše mě zaráželo, že asi po 3 týdnech se na té mojí Pachuclavularii udělá ta pevná struska, která nejde ani odsát a musím jí "otřít" stětečkem. Myslím si že jsou to právě částečky unášené proudem vody a pod polypy Pachuclavulárie se usazují a slepují. Mám hlavně obuvu kvůli tvrdým korálům, které si chci pořídit. Ty asi štětečkem ometat nesmím.
Nápad s filtrem uvitř akva. je dobrý. Vyzkouším to, i když u mně je trochu problém s přístupem do akvária (čistění tohoto filtru). Jinak. Filtr samozdřejmě mám
http://www.reef.sk/album_mod/upload/cb9 ... cf83f7.jpg
http://www.reef.sk/album_mod/upload/6f8 ... 5abe14.jpg
Už jsem se tady jednou ptal, jaké čistění filtru by mě někdo doporučil. Největší ohlas byl, že filtr nikdo nečistí :? Tak nevím. Muj je v činnosti necelý rok a je pravda, že jsem ho zatím nijak nečistil.
Odkalování dna provádím pravidelně při výměně vody, což je 20L za 14 dní. Odkaluji jak dno, tak i částečně útes, protože i na něm se dělá onen povlak a po odkalení je čistý. Dno mám z "korálové drti" (nevím zda je to správný název, válečky asi o průměru 5mm a délce cca 3cm).
Myslím si že možná příčina by i mohla být v tom, že do akvária byly vloženy suché kameny( navyluhované. Vypadají, jak hodně pórovitý pískovec), ale zakládal jsem ho za pomocí odborníka, který mě akvárium sestavoval. Proto mě i napadlo, zda ten problém nemůže být ta moje Diadema, je už taky pěkně velká ( délka ostnu asi 25 cm), protože jinak si nedovedu vysvětlit, kde by se te "písek" bral, nebo uvolňoval.
Ještě jeden poznatek. Když odkalím dno i útes, tak asi po 4 týdnech je zase na tom samém místě opět na útesu povlak.

Jen dodám v akva mám:
1x Zebrasoma xanthurum
1x Amphiprion Ocellaris
2x Lysmata amboinensis
2x Tactus

2x Sarcophyton
Pachyclavularii
Sinularii molis
Sinularii Dura
Xenii
Heteroxenii
Discosomi
Rhodactis



Děkuji moc za reakci
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Čistit či nečistit filtr je věc do diskuse, která navíc již zde proběhla. Hodně totiž záleží od zátěže akvária. Mnoho lidí filtr nečistí, ale já čistím filtry 2x do roka (na jaře a na podzim). Nechci tím ale nikoho navádět, aby to dělal stejně - je to konec konců každého věc. Já filtry rozeberu, vyberu z nich náplně, čerpadlem odsaji kal z každé komory, biomolitany properu, korálovku a keramické náplně nepromývám - promyjí se samy při jejich vyndavání (a část bakterií, která na nich zůstane, poslouží jako násada, i když je jich v akváriu stejně dost). Všechno vrátím nazpět, naplním filtr vodou a spustím čerpadla. Přestože mám na vstupu do filtru vatu a silonovou střiž, je všech komorách kalu dost. Je to směs organické hmoty (bakterie a jejich "komponenty") a anorganických částic, které mohou časem (za různou dobu) filtr zanášet a zmenšovat jeho účinnost, případně i být příčinou nějakých problémů souvisejících se spontánní nedokonalou denitrifikací v komorách s omezeným průtokem. Dělám to tak již téměř deset let v nádržích o objemu cca 5000 litrů. Ale opět upozorňuji, že tím nechci k čištění filtru nikoho navádět - názory na tuto činnost jsou různé.
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Ohledně čistění filtru se ještě jednou možná pokusím rozpoutat diskusi, ale v jiném tématu.
Přesto myslíte, že problém pevných částic je pouze nedostatečná filtrace? Voda do filtru mě samozřejmě jde přepadem u hladiny, kam se tyto pevné částečky až tak moc nedostanou, protože je vždy spíše čerpadla nasměrují na útes, nebo dno, kde se zbrzdí a pak usadí. Což by znamenalo, že se dají zlikvidovat buť odsátím, nebo již zmiňovaným filtrem v akváriu, ale odkud se mohou brát. Ptám se pořád možná na jednu a tu samou věc, ale nějak mě to neštymuje. :oops: :oops:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Pokuste se ještě změnit proudění (nastavení čerpadel) v akváriu. Možná, že by to stačilo k tomu, aby se pevné částice přestali usazovat v Pachyclavularia a usazovali někde jinde, kde vám nebudou vadit. Pevné částice v určitém množství budou v akváriu vždy - jsou součástí i "mořského sněhu" v moři. Jde pouze o to, abych jejich případné negativní dopady byli minimalizovány.
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"