boj s řasami

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

Tento by tam přece mohl vlézt: http://www.marinestar.cz/eshop/technika ... o-200.html ?
V první komoře je odpěnovač sera PS130, pod ním mám vatu na zachytávání nečistot a pod ním ještě molitan http://sera.cz/akvaristika/4142-sera-na ... 1942311212.
Druhá zadní komora prázdná pouze s teploměrem na ohřev vody, 3 komora 2x síťovka se siporaxem http://www.akva-tera.cz/akvaristika/akv ... 00-ml.html a poslední komora čerpadlo s hadičkou, které je měněno za silnější atman At-305.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Nejde..., odpěňovač je moc vysokej, nešel by zavřít horní kryt. Filtraci tam mám stejnou. Nějakej bioakvacit, keramický kroužky, odstraňovač fosfátů položenej přes prostřední přepážku. Ale bez odpěňovače. Sera nedělal nic jinýho než kravál... .
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

ještě doupřesnění
TUNZE 9002
Rozměry: d125 x š55 x v338mm,
Ponorná hloubka: ca. 180mm do 220mm,

to znamená, že odpěňovač bude nad hladinu minimálně 12cm a to mezi hladinou a vnitřkem krytu není. Taky jsem nad ním uvažoval...
Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

Takže řešení pro lepší odpěňovač do sery není? Vyzkouším častější výměnu vody a uvidím, zda se to změní. Jinak dolabellu jsem měla a vydržela týden :-(
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak to trochu shrnu.
Sera - moře neuměla a neumí. Proč se tak vysoké procento nováčků dá nalákat na výrobky této značky opravdu netuším, ale moře prostě neumějí. Od Sery se dá použít snad jedině test Kh, ale u toho je celkem fuk, jaké je značky, všechny měří zhruba stejně ( a že jsem jich už vyzkoušel pořádnou řádku ) a navíc u kh si nehrajeme na desetiny a i jednotky mohou být kousek nahoru i dolů bez problémů pro mořský život ( špatně je pod 7 a nad 15 už to také není žádná sláva, ideál někde kolem 9°dKh ).
Z toho vyplývá, že ty odpěňovače Tvému moři moc nepomůžou - je to spíš podpora ČEZu.
Bioakvacit ( to je ten "molitan" ) se v moři používá ten nejhrubší, takže zase špatně. A za cenu předražené a nevhodné Sery koupíš např. u pepina půl metru čtverečního kvalitního bioakvacitu.
No a nakonec způsob odstraňování fosfátů - zase špatně. Používáš tekutý odstraňovač, ale nedostatečně měníš vodu ... Kde myslíš, že končí vysrážené fosfáty? Možná jich maličko zachytí vata ( podle mě zbytečnost, ale jestli jí pravidelně, podle kvality vody, čistíš a měníš, tak proč ne. Já jsem na to línej ) Pevný fosfátabsorbér po nasycení prostě vyndáš i s fosfáty a dáš nový.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Já jsem k SERA setu přišel na doporučení... Teď už vím, že to byla hodně špatná...?? a drahá zkušenost. Hlavně, když mi do 130litrů nastrkali 25kg "živýho" kamení z akvárka, kde bylo tolik fosfátů, dusičnanů a dusitanů, že stupnice na testech nestačili... A to nepřeháním! červená NOx byla jak červený víno a přes modrou fosfátů nebylo skoro vidět.. .
K tomu ta mizerná filtrace v tomto setu.. .
Akvárko mi funguje doteď, nijak moc ho neřeším. Hodnoty jsou na měkouše celkem v normálu ale pořád tam roste nějaká ta vláknitá zelená řasa. Tak mám řasovej filtr v akváriu :mrgreen:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No kdybych tohle měl doma já, tak vezmu do ruky metr, zjístím kterej aspoň trochu účinnej odpěňovač se vleze do filtrace, pak bych vzal (kladivo), pájku, pilník, nůž a vyřezal dostatečnej prostor v krytu aby se tam vešla i ta část co kouká z vody. Až bych ho zapojil chytl bych do ruky škrabku nebo žiletku a veškerou řasu co půjde bych odstranil - vyfiltroval přes vatu nebo akvacit a nebo pomocí síťky. Dal bych si pivo a pár kapek vodky do akvárka nasadil bych pevnej odstraňovač fosfátů jak psal Vik a hodil si nohy hore. Pak už jen stačí výměna vody podle pravidel a ještě párkrát to s tou řasou zopakovat. Teda klidně i desetkrát podle toho kolik je v akvárku toho svinstva. Ona to nakonec vzdá a pak už jen stačí jí nahradit nějákým korálem.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Kdyby v místě filtrace nebyly zrovna panty od krytu atd. tak by nebyl problém...
Jediná možnost z mýho pohledu by bylo kryt úplně demontovat a buď ho nějak zavěsit nad akvárko a nebo ještě líp. Dat nad akva jiný světlo.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No v tom případě bych dal i jiný světlo a hodil to do... pač to je stejně jen bludička co jsem koukal. Nebo bych udělal díru na externí odp. a hotovo. Každopádně bez odpěňovače (a tey i odstranění organického bordelu) je možnost to dát dopucu dost omezená a uživatelsky vůbec ne příjemná.
Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

ok, díky za odpovědi. Něco takového jsem asi tušil. Dostal jsem totiž akvárko bez vybavení k narozkám a netušil jsem jaký s tím bude problém. Teď, když už jsem do toho tolik investoval, tak je mi líto ho uplně odepsat a začít znovu od piky. Jediná schůdná varianta je, že bych totálně demontoval vrchní kryt, kde jsou stejně jen 2x24w T5 zářivky, které stejně nejsou pro tvrdé korály a pořídil nové osvětlení + odpěňovač. Může někdo doporučit vhodné typy na 50 cm hluboké akvárko?

Díky Milan
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

:D taky jsem ho dostal k narozeninám. To bude možná odpověď pro Vika, proč tolik začínajících akvaristů má tento set :wink: .
Nevím jestli je dobrej nápad do tohoto chtít dát tvrdý koráli. Snad některej vybranej druh, kterýmu nevadí horší kvalita vody.
Navíc to bude dlouhá cesta na očištění veškeré řasy a odpadních látek. Jestli vůbec se to podaří.
Taky pořád přemýšlím co s tímto akvárkem. Ale teď už jsem asi rozhodnutej. V dohledné době chci jít do většího (snad budu mít místo tak na 500l) :D .
Před tímto rozhodnutím, jsem s tímto setem zvažoval různý varianty. Jako třeba ze zadní filtrace nechat jenom přepad, akvárko provrtat a udělat klasickou filtraci pod ním ve skříňce.
Nebo zrušit kryt. zrušit zadní filtraci a zezadu pověsit externí přepad a zase klasicky dole filtraci.
Zvětšil by se tím prostor v akva, zvětšil by se objem vody, mohl by se tam dát kvalitní odpěňovač a všechno co do filtrace patří... :wink:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No jestli to dopadne na zrušení krytu, tak se standardním odpěňovačem a vyřešeným problémem s řasama bych se tvrdých nebál. Mám v 100l akvárku s filtrem v zádech sps a mají se dobře.
Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

Ok, poraďte nějaký vhodný osvětlení + odpěňovač.

Díky Milan
marlo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 04 Dec 2006 20:57
Bydlisko: Ba
Kontaktovať používateľa:

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa marlo »

Mas este jednu moznost.
Je to trocha riskantnejsie ale jeden uzivatel tohoto fora to tak ma spravene.

Vyvrtat diery do dna a spravit si prepadovu filtraciu v skrinke pod akva.
Tym by si vyriesil dost problemov.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Nepsal jsem sem před včerejškem toto řešení s filtrací :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

-----
S odpěňovačem Tunze nemám praktickou zkušenost, ale myslím že jsem na něj četl dobrý recenze.
A tak malý světlo mám od BLAU Aquaristic a nebo se podívej do vlákna "LED osvětlení rada" a tam je taky o levným světle, který by určitě bylo lepší než to co je v setu SERA.
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"