boj s řasami

Všetko o problémoch s riasami.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

Ahoj všem,
potřeboval bych poradit, co dělám špatně, když se mi pořád stále tvoří zelená řasa, jak na živých kamenech, tak i na zadní stěně akvaria (sera marine 130L zářivky). Akvárium jede teprve půl roku, ze začátku řasa nebyla, ale teď se i při sběru stále tvoří nová. Hodnoty vody jsou v pořádku pravidelně testovány každý tyden u prodejce ryb. Neví někdo, čím to může být?

Děkuji

Milan
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa MRysan »

kup si ježovku, ta to sežere a je klid.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa LukasO »

Z tohoto popisu ti nikdo (krom radilu s radobyznalostmi a naprazdnotlachalu)jistou odopoved neda... Popis filtraci, jak casto menis vodu, sorbenty, zarivky, osadka...mozna bude stacit kdyz napises u koho testujes vodu...to taky hodne napovi
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

Ježovku mám, ale nestíhá to sežrat. Filtrace 2x pytlík siporax kroužky, vodu měním 1x 10% za 14 dní, dávám 1x týdně fosfáty a vodu nechávám testovat Brno Aquavala.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa vik_33 »

Chabý popis, přidej info ...
Dávám 1x týdně fosfáty - tím myslíš co?
Co odpěňovač?
Čím odstraňuješ nitráty? ( zeolit-řasa-nějaký chemický reduktor nitrátů-VOC-??? )
Jaká je osádka AQ? ( ryby - jaké, kolik ... korálnatci dtto )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Jestli můžeš, tak přidej i fotku řasy.
Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

Připojuji soubor s řasami. JInak pouze 2 měkké korály, 2x amphiprion ocellaris cca 5cm a 2x sapínek žlutoocasý cca 5 cm a 1x ježovka.
Prílohy
20150803_203014_resized_1.jpg
20150803_203007_resized_1.jpg
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa LukasO »

no tak to je masakr...
přesně jsem tušil kde ty testy děláš :roll: ještě mi řekni že vodu do akvárka bereš tamtéž a myslím, že jsme doma.
předpokládám, že odpěňovač není, nebo na dřívko, phosfát absorber bude nějaký rádoby přípravek z daného obchodu, a siporax bez zeolitu asi taky mnoho práce nesvede.
Nechci vyznít pesimisticky, ale ... tohle zabere mooooc práce zachránit.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa VINTR »

S tou nejhorší prací by pomohla dolabella, za pár dní ti to vyžere, ale kdo ti ji půjčí, protože jak ti to vyžere zdechne ti hlady, mám to odzkoušený :roll: 2x, ale sekačka to je exluzivní :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa LukasO »

jde o to, že pokud sou tam řasy, tak proto, že tam je spousta odpadních látek, které slouží řase za zdroj "surovin". Pokud tam dáme požírače řas (ježovku, dolabelu, ...), ti sice sežerou řasy, ale problém neodstraní - jednou stranou vejdou řasy, druhou stranou odpadní látky a tak dokola a dokola... až to překročí jistou mez a něco zdechne. Myslím, že první to odnese ten sarkáč... rozapdne se a z vody se stane hnijící kýbly hnusu (vlastní velmi smrdutá zkušenost).
Pokud je odpěňovač (kvalitní), dokáže část látek vyšlehat a výměna vody (čisté, s kvalitní solí) taky pomůže.
Z fotek je jen vidět špatná/slabá filtrace - a tím samozřejmě nechci nijak urazit majitele.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Akva je špatný na řešení filtrace - SET SERA 130. Kvůli malýmu prostoru v zádech a hornímu deklu se tam nedá dat funkční odpěňovač....
A taky záleží odkud má majitel kameny.
Znám to osobně, mám stejný akva se stejmou řasou (naštěstí ji tam nemám tolik) . K akvárku jsem dostal za těžký prachy "živý" kameny plný fosfátu a humusu, to jsem bohužel v mých začátcích s mořem netušil... :twisted:

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale v první řadě by to chtělo pořešit dobrej externí odpěňovač. Potom fosfát absorbér a častější výměnu vody.
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa mcfisto »

Ja mel podobne vypadajici zumpu asi pred 3 mesici. Kaslal jsem na vymeny vody, holt jsem myslel, ze to "ochciju". Pepin mi poradil mechanicky odstranovat a zacit pravidelne menit vodu. Menil jsem asi mesic 2x tydne 10%, oskrabaval rasu a asi za mesic a pul bylo akva ciste.

Samozrejme pokud je filtrace nedostatecna, toto to vyresi kratkodobe.
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Mildis
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 27 Júl 2015 21:49

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Mildis »

děkuji všem za rady, nicméně z toho nejsem uplně moudrej. Pokusím se odpovědět na všechny informace. Takže veškeré vybavení včetně kamenů vody přípravků beru Aquavala Brno. Na fosfáty používám 1x týdně microbe-lift phosphate remover a je pravda, že vodu tak často neměním. Odpěňovač je: http://sera.cz/akvaristika/3724-sera-pr ... 1942311205 ale nevím, zda by tam šel použít vyšší model: http://www.granulka.cz/morska-akvaristi ... s-200.html.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa LukasO »

tak asi už vím kde je problém. Doporučuju si nechat změřit vodu někde jinde... a třeba i tu novou co ti prodají. Taková demineralizovaná voda s phosforečnama je tam celkem běžná. Celkem by mě zajímalo, co je myšleno tím "voda je v pořádku". Jako že je chuťově slaná? nebo že teče? řekli ti třeba hodnoty a co vlastně změřili? (odpověď vím, ale... :-) )
Sera nebude nejlepší značka... mimochodem to co tam máš se prodává v číně jako boyu a zkus si najít "pochvaly" na netu.
Pokud chceš nějaký kvalitní nano odpěňovač, pak bude třeba sáhnout mezi lepší značky (např. Tunze).
Stále nikde nevidím popsanou filtraci... to jako jen ten "odpěňovač?"
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: boj s řasami

Príspevok od používateľa Bohuš »

Je to prostý, máš tam moc živin pro řasy, jinak by se jim tolik nedařilo. Odpěňovače sera jsou k ničemu - bohužel!! chce to něco jinýho, ale já jsem osobně nepřišel na to, jak k tomuto setu něco lepšího připojit. Jedině sundat víko úplně pryč a dát tam třeba TUNZE .
Na fosfáty by asi byl lepší "antiphos" v silonce, než tekutej, aby jsi jej mohl po čase vyndat vyhodit a dát novej.
Chtělo by to alespoň jednou týdně řasu protrhat odsát nečistoty co to jde - vyměnit vodu.
Pro zrychlení třeba od někoho "půjčit" Dolabellu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Boj s Riasami"