Choroba všetkých rýb

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Palo Topoľčany
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 31 Aug 2014 23:37
Bydlisko: Topoľčany

Choroba všetkých rýb

Príspevok od používateľa Palo Topoľčany »

Zdravím vás,
Za cca 1 týždeň mi uhynulo 16 ryb, tzn. celé akva. Povedal by som, že krupica. Len som v šoku, že to bol taky brutálny priebeh. Doniesol som naposledy leukosternona a imperatora, čo si myslím, že mohla byť príčinou. Taktiež som zacal kŕmiť aj mrazenou artemiou z bežného zoochovu, nie od kial kupujem aj rybky, tak či nebolo toto krmivo problém, iné neviem.
Poprosím vás o názory a skúsenosti, či sa to dalo nejako účinne liečiť. Čo mohlo byť dôvod?
Tiež vás poprosim o radu, kedy môžem zasa dávať nove rybky a čo mám spraviť aby nebola ta nákaza stále v akva...
Ďakujem za rady.
Ahojte
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Choroba všetkých rýb

Príspevok od používateľa Jajo »

Pri kúpe rýb ako leucosternon treba mať karanténu a občas použiť ozón. Ak tam bol aj imperátor, tak počítam, že to bol skôr fish only, tak ozón sa môže používať aj stále.
Treba to nechať aspoň dva mesiace bez pridania novej ryby a potom začať pomaly pridávať nové ryby. Najlepšie vyberať skôr také, čo sú dlhšie v predajni a nie z nového importu.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Choroba všetkých rýb

Príspevok od používateľa laomedon »

Najväčšou pravdepodobnosťou je problém mrazená artémia kúpena v bežnom obchode. Ale samozrejme môže byť problém aj s pridaním novej ryby ktorá donesie nových parazitov, a tý môžu naštartovať / urýchlyť priebeh choroby. Imperator to určite nebol.To Leukosternon je obrovský stressman. Videl som ako sa úplne zdravé ryby dokázali vystresovať na maximum a v priebehu 3 dní odísť do vačných lovíšť. A to boli samé 3ks vo veľkej karanténe. Niekedy je karanténa horšia ako priame vloženie do hlavného aqua = eliminácia stresu. Samozrejme že záleží od veľkosti aqua a pôvodnej osádky .... More je život, každé aqua je iné, každý setup je iný to čo funguje inde nemusí u mňa ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Palo Topoľčany
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 31 Aug 2014 23:37
Bydlisko: Topoľčany

Re: Choroba všetkých rýb

Príspevok od používateľa Palo Topoľčany »

Ďakujem moc za oba užitočné prispevky. Ten ozonizer som už objednal. A keď mám aj koraly, v budúcnosti možno aj sps, ten ozon nemôžem používať stále?
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"