Acanthurus - podivné hnědé skvrny

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Zvejkus
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 16 Nov 2009 13:11
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať používateľa:

Acanthurus - podivné hnědé skvrny

Príspevok od používateľa Zvejkus »

Ahoj všichni, nedovedli byste mi prosím poradit, co by mohlo způsobit velké hnědé skvrny na těle bodloků? Hodnoty mám relativně v normě, je tam nějaké PO4, které způsobilo cyano bakterii(sinici) na písku. Ale s tímto problémem to asi nesouvisí.

Nemoc probíhala asi takto:

1. Ryby se po vypuštění osypaly, takové malé černé tečky na těle, při pohledu zepředu to pak vypadalo jako bílé chomáčky. Za nějakou dobu to postupně vymizelo. Po čase(pár týdnech) se to zas objevilo.

2. Následně jsem na bodlokovi pozoroval takový divný povlak, vypadalo to, jak když má semišové(plyšové) tělo.

3. V poslední fázi se začaly objevovat takové divné černohnědé skvrny na těle, vždy ráno po jejich "odpočinku". Nejdříve jen jako malé skvrnky podlouhlého tvaru(myslel jsem, že se někde omlátily o skálu nebo při boji o žrádlo se fiknuly ocasními ploutvemi). Načež se osypaly, pak ten povlak a nakonec velké skvrny, apatické chování(plavání na jednom místě někde v rohu), extrémní podrážděnost k ostatním rybám, nechuť k přijímání potravy a úhyn. Nejdivnější je, že přes den i přes apatii ten bodlok vypadá, že se mu kůže hojí a skvrny jakoby mizí. V noci se něco stane a ráno mají skvrny ještě větší a jsou v horším stavu.

Žádné ryby ani živočichy, které by bodloka mohly takhle zdecimovat nemám, alespoň ne vědomě. Jen malé hejnovky, labroidese dimidiatuse, krevety debelius a amboinensis. Pyskoun i krevety se je snažily čistit, ale ne moc úspěšně.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Acanthurus - podivné hnědé skvrny

Príspevok od používateľa reicho »

ak by tam boli cierne bodky/uzliky ako pises na zaciatku jednalo by sa o ochorenie tubellariami/cierne oodinium
ale z dalsieho popisu mi to pripada skor na ochorenie cryptocarionom, amyloodiniom alebo brookynellov.
ryba bez liecby konci vacsinou uhynom
KARANTENA je zakladom prezitia novych ryb !!!
Zvejkus
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 16 Nov 2009 13:11
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať používateľa:

Re: Acanthurus - podivné hnědé skvrny

Príspevok od používateľa Zvejkus »

Ahoj reicho, dík za odpověď. Mno bez karantény bych ty ryby nebral. Byly to ryby od Pepina, prý dlouhodobě v jedné z jeho nádrží. Bohužel, jeho nádrže mají do systému zapojené obrovské UV lampy a tak se tam něco takového nemá moc šanci rozjet. Asi hold budu muset nechat akva několik měsíců to akva tak jak je, namontovat účinnější UV lampu a pak se pokusit znova.

Jinak se tam objevily na rybách opravdu ty černé mikro tečky. Pak i bílé chomáčky na těle. Zřejmě kombinace několika chorob. Souhlasím, že jediná šance by asi byla karanténa. Ovšem takovou doma nemám. Jednak by to znamenalo prakticky akva x 2, což za týden sehnat, napustit a zprovoznit je při chození do práce nadlidský výkon. A pak odlovit ty ryby je věc druhá. Až do stádia, kdy už bylo pozdě, tak byly dost vitální a nepolapitelné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"