CHROMIS

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

CHROMIS

Príspevok od používateľa maro »

Vcera som v akvarku nasiel mrtveho Chromisa viridisa. Mal doširoka otvorenu papulku, akoby mal nejaky krc, resp. akoby mu nieco zabehlo a snazil sa to vyvratit. Asi hodinu pred tym bolo vsetko v pohode, chromis bol spokojny, pekne vyfarbeny. Ked som krmil, prijimal potravu (hodil som im iba par granuli, nestacili ani spadnut na dno) ako obvykle medzi prvymi. Neviete co mohlo byt pricinou jeho skonu (podla tych priznakov)? Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

Zdravím všechny.
Sic je toto téma hodně staré, stejná věc se stala i my. V AQ mám 2 ocelarise a 4 chromise.
Po víkendu jsem přijel domů a všiml jsem si že 1 chromis chybí. Z pondělí na úterý mi zmizel další chromis. 1ho chromise jsem našel pod kameny, žel ze stejným výrazem, jak psal maro. Včera jsme s manželkou zpozorovaly že dokonce 1 klaun strašně rychle dýchá a plave u dna a pomalu se bulá na stranu.
Dostal jsem informaci, že AQ může být málo prokysličováno, proto jsem ihned nasadil vzduchovadlo s dřívky a pustil jsem to na plné kule. Kameny jsem strčil k výtlačnému čerpadlu.
Dneska ráno jsem se koukal do AQ... v AQ mi pleve pouze 1 chromis a druhý klaun začíná zrychleně dýchat, kolem pusy zbělal....jako když je ryba ve stresu, tak zbledne. Klaun to má však kolem pusy (ne kolem hlavy, pouze pusa). Předešlý klaun je schovaný za útesem a leží, hýbe ploutvičkama a dýchá stejně rychle jako včera :( . Vzduchovadlo zřejmě nezabralo.
Musím podotknout, že jsem také pro jistotu včera vyměnil 20L vody za novou.
Můžete někdo poradit co se děje, má s tím někdo zkušenosti??? Pročetl jsem ráno všechny vlákna o chorobách a nikde jsem nic nenašel ohledně rychlého dýchání a tak náhlého umírání ryb.
Lysmáty se včera praly s kraby o mrtvolu chromise. Tu jsem nakonec vytáhl.
Prosím o rady. Snad jak se vrátím z práce nenajdu mrtvé všechny ryby. :( :(

Prosím zkušené reefaře nechť se vyjádří.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa reicho »

6 ryb na 70l je vela....neviem aka je filtracia?parametre NH3 a NO2?skus dat fotky postihnutych ryb.
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

Parametry jsou OK. v tom problém není.
Fitrace:
Odpěňovač na lipové dřívko(2 kameny+vzduchovadlo Sera AIR 550R-550 l/h), které čistím 1za 2 týdny...myslím hlavní tubus, né nádobku..tu čistím co 4tý den, pak mám živé kamenycca 1,5kg, bio koule, Phosex, zeolit, akvacit. Toť vše.
Fotky nemám, ale jak říkám. 1 klaun leží na dnu, máchá ploutvičkama, rychle dýchá cca 4 nádechy za sec. a bulá se na stranu jako by si chtěl lehnout na bok.
Druhý klaun rychlé dýchání cca3nádechy za sec. plave, jí, ale má bílou pusu.
Jak dojedu domů hodím fotku....tedy pokud bude co fotit.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa švíco »

Nemohl jsi akvárium něčím otrávit? Nějaká vůně do bytu, vonná esence... tyčinka apod. když jsou ty Vánoce? Tyhle přípravky jsou hrozní prevíti, už jsem viděl otrávené sladkovodní akvárium pomocí vonné esence do zásuvky... :?
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

Ne to ne...my Vánoce moc nebereme :D takže vůně a další blbyny jsou vyloučeny.
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

Napadla mne ještě jedna věc, mám kryt na AQ - nemůže způsobovat, že výměna plynů z AQ a "čistého" vzduch neprobíhá, tím pádem se AQ "dusí"???
Vím, že Švíco kryt má, ale problémy s tím nemá.
Co myslíte???
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Steedy »

Naposledy upravil/-a Steedy v 28 Dec 2011 09:52, upravené celkom 2 krát.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa švíco »

Já mám sáni filtru z hladiny pomocí plováku a tím dle mě dochází k okysličování vody a dále k čeření hladiny pro lepší prostupnost ostatních plynů...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa vik_33 »

to Aragornus: Nejvíc odpovědí ( a nejspíš všechny ) nejdeš ve svém vlastním threadu - Začínám s akváriem 70 litrů. Ti, kdo Ti dříve radili, to s Tvým AQ rozhodně nemysleli špatně - viz debata o Tvém krmení (překrmování) ryb, o Kh, o unáhleném plnění nádrže živočichy atd.
Doufám, že si opět nevysloužím tvrdé napadení jako minule, ale pokud to s mořem myslíš vážně, měl bys hodně číst a hlavně dát na rady těch, co jim AQ funguje už řadu let. Takových mořáků je tu dost, ale protože jejich rady si málokterý začátečník bere k srdci, raději si hledí svého a nevyjadřují se tolik, kolik by mohli. Pokud Ti několik lidí napíše, že máš špatné hodnoty vody a Ty si stejně pořád vedeš svou, že je vše ok, že to máš přesně změřené ... a nakonec zjistíš třeba extrémně nízké Kh, tak asi někde děláš chybu. Naslouchej a poslouchej ... nebo Ti Tvoje nově budovaná nádrž přinese více starostí, než radostí. Sleduji Tvé budovatelské úsilí a byla by velká škoda, kdyby nebylo zakončeno krásnou fungující nádrží.

Ve svém AQ urychleně vyměň vodu ( při 70-ti litrech není problém provést výměnu 75-ti procent vody ve dvou, nebo třech krátce po sobě následujících cyklech ). Je potřeba také z nádrže ( příp. z filtru ) odstranit urychleně každého uhynulého živočicha. Odpěňovač zřejmě není dostatečně účinný ( skimery na lipové dřívko už jsou dávno překonány i pro malá AQ ) a někde ve filtru ( nebo za/pod kameny ) Ti možná kvasí usazený kal. Případný nižší obsah kyslíku ve vodě mohou způsobovat i utěsněná plastová okna a současně větší množství osob v bytě, případně pálení svíček apod. Chybějící kyslík je nahrazen CO2 a tím se také změní Ph ... a průšvih je tu hned. Pokud provzdušňuješ vodu, alespoň vyveď nasávání někam za okno.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

No je doporučeno pravidelně - denně měnit vodu za novou, vzduchovat a vzduchovat. Nebo dát ryby mimo nádrž do karantény a pomalu snižovat salanitu na 1.012-1.015, ale nejít níž jak 1.009 a opět vzduchovat.
Díky Viku.....neboj já proti tobě nic nemám, jsem rád za všechny rady. Jak říkám všechny hodnoty jsou "OK" dle mého podpisu, ale PH nevím. Koupím si měřák a uvidíme.
No zbytky ryb jsem vytahal, udělal jsem výměnu 20ti litrů a nasadil vzduchovadlo.
Okna máme otevřené skoro pořád, neustále větráme.....já to dělám už i kvůli AQ (četl jsem to v nějakém vláknu...potřeba větrat a dostávat do bytu nový kyslík) Včera jsem vyčistil odpěňovač, vyměnil jsem i zeolit i phosex, vypral akvacit.
Snad jsem udělal vše co jsem mohl.
Chromise oželím, ale klaunů je mi dost líto.
Kouknu do AQ a zkontroluji zda jak viku píšeš něco nezahnívá.
Díky za rady. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

Jinak KH je stabilní již druhým týdnem. Manželce jsem zakázal krmit ryby.... :) a nyní je krmím velmi málo, tak aby nic neplavalo a neusazovalo se na dně a ve filtraci jak jste mi doporučili. To jsem dodržel.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mal som tu kedysi dost detailny prispevok (odpoved marovi), a uz nemam...
Vracat sa k tomu nebudem, ale....

70 l na chromisy leda ako karantena, inak aspon 300 l.

Mozne vysvetlenie uhynu - otrava zo znecistenia vody (pravdepodobne), parazitarne ochorenie (Amyloodinium, Brooklynella) (mozne), "puberta" chromisov (nepravdepodobne).
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa Aragornus »

Smekněme klobouky a držme smutek. Ráno v 00:30 umřel Dredy - klauník :( . Krevety se do něj pustili a vyžírali ho z ústního otvoru. Nemohl jsem se na to dívat. A aby toho nebylo málo, včera před půlnocí jsme vezli našeho kocoura k veterinářovi....kocour nám málem umřel. Co se to do prdele děje. Někomu sem něco udělal, že to takhle schytávám???!!!
Včera jsem koupil další 2 testy Ph a NH4. Výsledky vidíte v podpisu.
Je možné aby NH4 bylo tak vysoké (0,22) když vzduchovadlo jede už druhým dnem???
Je možné, že bylo ještě vyšší a že to slezlo. No nicméně dnes udělám další test. Díky i p. Steedymu, za včerejší pomoc a pár rad. Zahnívající v AQ není nic. Díval jsem se na filtraci a vš ostatní. Naprosto v pořádku. Avšak radostná zpráva je, že včera vylezl kdoví odkud 1 chromis..takže mám 2 a ne jednoho, jak jsem původně myslel.

Mám jisté podezření, že jsem nízkou hladinu O2 způsobil já, neboť jsem si uvědomil, že vzduchovadlo pro odpěňovač je ukryto pod vrchním víkem AQ. Čímž plyny z AQ byly opět "vzduchovány" do vody. :evil:
Takže jsem AQ otrávil.

Je stále se co učit.

Ještě jednou díky všem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: CHROMIS

Príspevok od používateľa VINTR »

Není nic jednoduššího udělat do krytu díru a přidat větráček z PC a 12v napájení (mám to tak a jsem částečně zbaven i vlhkosti :D ). Jen se obávám, že vzduchováním to nebude, že by ti najednou začaly hynout ryby, když předtím bylo vše OK. Hledal bych příčinu jinde, ale to je věc názoru. Já měl problémy po artemce, dle mého je to celkem nebezpečné krmivo, tedy dle mého. Jsem přesvědčen, že živou mraženou nekvalitní potravou jsem si zavlekl do aq děrovou nemoc
viewtopic.php?f=53&t=3450&start=1000000#p46099
a jiné, ale to je jiný příběh. Při aplikaci živé mražené potravy jsem kolikrát pozoroval komplikace s krupičkou zaplísnění atd. Jedou mi celé aq udělalo to co tvoje (rychlé dýchání a ryby ležely na dně), naštěstí to vše dobře dopadlo, rodýchaly to, ale má detekce byla nekvalitní potrava "živá mražená potrava". Od těch dob co jsem zavedl pravidlo, do akvaria jen mražené krevety z potravin, které nasekám a sušené krmiva a řasy nory nemám žádný problém z rybí osádkou.
Na dálku se to dá určit jen těžko, aspoň fotka, ať se daří a hodně úspěchu, vydržet. To co jsem uvedl je jen jedna z mnoha možných příčin tvých úmrtí, může to být úplně něčím jiným? Uvádím jen to co se stalo někdy mě.
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"