nemocna? zebrasoma flavescens

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Lukáš »

Prepadnute brucho, vystupena oblast chrbtice, anorexia. Chyba uz len chcipla ryba v zozname smajlikov.
Skus vymenu vody, Nori riasu alebo karantennu nadrz + Praziquantel. Ak sa nechyti do tyzdna, mozes ho pravdepodobne utratit. Trapil by sa mozno este mesiac.
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

rybu mam asi 2 mesice,a nic sem do akvarka posledni dobu nepridaval.......a jak rikam - žrala kazdy den,jak mražené,tak granule spektrum - od zacatku co sem ji privezl.....karantenu nemam :-( ...a predevcirem sem pro jistotu vymenil dalsich 15 litru vody a 4.5. jsem menil tech 27 litru....
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa VINTR »

No podle mě menší bodloci tak někdy vypadají, takový pokřivení, když jsou malí. Když se jim dobře daří tak se to spraví. Takže bych řekl, že to propadlé břicho není zas takový problém. Tady pár, kteří jsou tyky pokřivení. Viděl jsem to i leucosternonů.
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id126433/

Myslím si, že příčina bude někde jinde, než vnitřní paraziri, pokud ryba byla již zviklá u tebe v nádrži. Já mám bodloka od začátku co mám fich only a přežila už lecos. Myslím si, že problém budeš mít v té vyšší hustotě vody. Možná, že použitá jiná sůl? Její složení?
Tady uvádí správnou hustotu pro tuto rybu (dle mě je správná držel bych se někde mezi)
http://akvapedie.cz/bodlok-zluty_zebrasoma-flavescens/

!!!!Ale závěrem dodávám ať ti to schválí a potvrdí i někdo zkušenější kdo si troufne na dálku, nerad bych ti špatně poradil !!!!

A pokud budeš pokračovat v částečné výměně vody každý den nic nepokazíš.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa kominík »

Lukáš napísal:Prepadnute brucho, vystupena oblast chrbtice, anorexia. Chyba uz len chcipla ryba v zozname smajlikov.
Skus vymenu vody, Nori riasu alebo karantennu nadrz + Praziquantel. Ak sa nechyti do tyzdna, mozes ho pravdepodobne utratit. Trapil by sa mozno este mesiac.
přikláním se k tomuhle názoru,mám bodloka žlutého x let a v akva držím salinitu 1025 - 26 a nikdy se netvářil špatně ,ale po zanedbání krmení okamžitý propad v oblasti břicha u něho i u bodloka olivového ,mají rádi pestrou stravu s nori řasou ,ale i větší kusy. Vydatného krmení i dvakrát třikrát za den.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa BODLOK »

"Kostky jsou vrženy"uvidíme za 14 dní.
Samozřejmě přeji bodlokovo uzdravení !

REEF JE PRIMA !!!
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Roman »

VINTR napísal:
Myslím si, že příčina bude někde jinde, než vnitřní paraziri, pokud ryba byla již zviklá u tebe v nádrži. Já mám bodloka od začátku co mám fich only a přežila už lecos. Myslím si, že problém budeš mít v té vyšší hustotě vody. Možná, že použitá jiná sůl? Její složení?
Tady uvádí správnou hustotu pro tuto rybu (dle mě je správná držel bych se někde mezi)
http://akvapedie.cz/bodlok-zluty_zebrasoma-flavescens/
.
sorry ale toto mi nedá:
2 mesiace rozhodne nie sú doba o ktorej sa dá hovoriť že ryba je zvyknutá. Ak rybka po prinesení z predajne najprv nejakú dobu príjma potravu a až neskôr prestane a zvonka na nej nie sú viditeľné známky nákazy prejavuje sa anorexia , príčiny môžu byť v podstate 3:
1: poškodenie vnútorných orgánov spôsobené lovom kyanidom, alebo nesprávnou liečbou u importéra a predajcu (skrátka má ryba odpálenú pečeň a obličky)
2: poskytovanie nevhodnej stravy, ryba síce potravu príjmala ale nedokázala z nej zužitkovať dosť na to aby sa udržala vo forme
3: vnútorný parazit v tráviacom trakte - to vidím ako najpravdepodobnejšiu príčinu

diskutovať o zložení soli a hustote plusminus 0,0001 je s prepáčením hovadina, ryby bežne vydržia hustotu 1,010 a prežijú aj v soli na posýpanie chodníkov .... tu problém nevidím
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa VINTR »

Roman napísal: diskutovať o zložení soli a hustote plusminus 0,0001 je s prepáčením hovadina, ryby bežne vydržia hustotu 1,010 a prežijú aj v soli na posýpanie chodníkov .... tu problém nevidím
A jakou hustotu máš teď v akvariu? :wink: 1,026 to nebude.

Odedneška kupuji posipkovou sůl a dělám braktické moře :lol:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Roman »

V reefe mám 1,025-1,026 ale to nie je kvoli rybám, je to kvôli koralom a ostatným bezstavovcom.

Vo fishonly som v minulosti bežne dlhodobo držal 1,016 a rybám to nevadilo.

neraď ked o tom vieš pramálo... viz posledný bod v mojom podpise
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Marian Gross »

A co tak stres? Ake mas velke AQ?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Roman »

marian , tu máš vstupy:
GROWERZLIN napísal:....na 200 l akvarko+filter.. )... muze to byt pricinou nemoci zebrasomi a uhyn koralu ? seriatoporu sem mel pres pul roku,a zebrasomu mam cca 2 mesice.
200l nie je moc, ale zasa až také malé aby sa jedna mladá flavescenska nedokázala v kľude nažrať asi nie je
ak tam seriatopora bola vyše pol roka, nejde ani o čerstvo založené akva, takže ani tu by som problémy nehľadal
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

Roman napísal:marian , tu máš vstupy:
GROWERZLIN napísal:....na 200 l akvarko+filter.. )... muze to byt pricinou nemoci zebrasomi a uhyn koralu ? seriatoporu sem mel pres pul roku,a zebrasomu mam cca 2 mesice.
200l nie je moc, ale zasa až také malé aby sa jedna mladá flavescenska nedokázala v kľude nažrať asi nie je
ak tam seriatopora bola vyše pol roka, nejde ani o čerstvo založené akva, takže ani tu by som problémy nehľadal
v tomto 200 l byla seriatopora od vanoc- a to sem ji daval do cerstve zalozeneho akva(cca 3 dny stare akvarium).....a bylo to bez problemu....za asi 14 dnu uz sem daval acropory......a jsou OK,az na tu jednu ktera odesla se seriatoporou pred par dny :-(...
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa VINTR »

Na vzdory pana Romana si myslím, že každodenní částečnou výměnou vody nic nepokazíš.

Pro „Romana“ rady, které jsem dal nebyly na závadu pro provoz akvária. Dle mého názoru, Když snížíš salinitu na cca 1,023 z 1,026 a měníš pravidelně vodu tak nic nezkazíš, ba naopak snížíš osmotický tlak na rybu a není tak namáhaná a pokud máš nějakou závadu ve vodě snižuješ i tyto účinky.
Takže pokud si nejsem 100% jistý neradím a ke svým radám jsem nechal vyjádřit se i zkušenější. Nikdo kromě „Bodloka“ nenavrhl jediný způsob jak rybce aspoň trošku pomoct, jen, že ju má „spláchnou to záchoda“ nebo čekat až zdechne :cry: .
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Zebrazomy vplyvom Stresu trpia Fyziolickými degradáciami. Zajtra vyfotím a sem dám foto dvoch kúskov tejto krásnej rybky, ktoré sú momentálne v 100l AQ, čo je síce menšie ako to tvoje, ale ak si videl v nejakom obrovskom AQ ( myslím tým 10m a viac), alebo v prírode na akej ploche žije táto rybka, tak podľa mňa má stres aj v mojej 360l aj keď vyzerá dobre. Toto nie je ryba do 200 l AQ. Nepatrí sa brať slová iných do úst, ale tu sa podľa mňa hodí, čo pred nedávnom napísal Lukáš v inom vlákne na Inú bepaťáka: "Opäť slon v pporceláne." to je môj názor. Možno máš aj iný problém, ale salinita 1025 je v pohode a acropory mi dajú asi tiež za pravdu z ich pohľadu.
Naposledy upravil/-a Marian Gross v 14 Máj 2011 20:33, upravené celkom 1 krát.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa Roman »

VINTR , keď už máš potrebu adresne diskutovať , tak Ťa dôrazne upozorňujem, že Tvoja posledná rada je opäť nekompletná a v podstate nebezpečná.

Nikde som nenapísal , že čiastočnou výmenou vody niečo pokazí, DOKÁŽ OPAK !

Zníženie salinity z 1,026 na 1,023 bez uvedenia v akom časovom intervale by malo k tomuto zníženiu dôjsť rybám nijako nepomôže, nijako im neublíži, ale môže mať fatálne dôsledky pre niektoré bezstavovce ak by to urobil napríklad behom jedného dňa. Slimáky a krevety by sa určite nepotešili.

Veľmi dobrý postup navrhol Lukáš , aj keď dosť pochybujem, že 90% akvaristov používa karanténne alebo liečebné nádrže, takže asi táto rada vyznela naprázdno.

Takže milý VINTR, prestaň okolo seba plácať ručičkami vo vode a keď nemáš čím konštruktívne prispieť - mlč.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: nemocna? zebrasoma flavescens

Príspevok od používateľa VINTR »

Máš pravdu.
Buďme v klidu, nechci se hádat, chtěl jsem pouze poradit a asi sem to vzal za špatný konec, tak mě nekamenuj.

Ať se ti uzdraví a moje rady byly asi špatné (neúplné - neřiď se jimi)
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"