ZAKALENE OKO

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa maro »

Jeden z mojich bodlokov má zakalené jedno oko a biele flaky po tele. Neviete mi poradiť čo to je a ako to vyliečiť? Labroides sa mu snaží pomôcť, ale nenechá ho. Nastavuje sa lysmatam ale tie si ho zase nevšímajú...
Prílohy
IMG_0885.JPG
geronimo11111
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 31 Mar 2012 12:49
Bydlisko: Trnava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa geronimo11111 »

tak hlavne zacni viac krmit a daj mu aj cesnak, pokial bude poriadne zrat tak to v pohode absolvuje, ja mam teraz dvoh hepatakov v tomto stadiu a zeru jak dive, ja som zvysil teplotu a pustil vzduchovanie pre istotu
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa maro »

Cesnak žerie. dávam mu aj SPECTRUM Thera + s cesnakom. S tým mám dobré skúsenosti. So žraním nie je problém, žerie ako divý.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Zakalené oči jsou obvykle příznakem mikrobiálního problému spojeného se zhoršením kvality vody anebo nastuzením (někdy i úraz). Pomahá zvýšení teploty (27-28 stupňů tak na týden) a kvality vody (zkontrolovat všechny hodnoty a upravit na optimální). Obvykle to pomůže. Někdy ale dojde po zákalu oka také k jeho vyhřeznutí, které se může samo vrátit do původního stavu, ale někdy zůstane vyhřeznuté navždy. Takové oko ve většině případů neomezuje životaschopnost jedince. Já sám mám jednu samici klauna A.clarkii s vyhřeznutým okem (následek povodní v roce 2002, voda z Malše v akváriích byla příliš sladká, studená a špinavá) již 10 let. Pokud žil její partner (zemřel letos po selhání celého okruhu čerpadel a nedostatku kyslíku v některých nádržích), tak měli jikry každých 7-10 dnů. Usmrtit ji kvůli tomu nechci, ať si dožije u nás v pokoji - přijela k nám totiž již v roce 1995 (takže ji je aspoň 17 let) v první várce, kterou jsme vypustili do nových akvárií. Stejně staré ryby máme pouze dvě - ostatní již bohužel při různých příležitostech či samovolně odešly do věčných lovišť (vždy doprovázené našim smutkem).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa VINTR »

Mám jednoho hepatuse již delší dobu a měl to stejné + nějakou tu krupičku. Zkoušel jsem to jako ty česnek, a dále i snížit salinitu, dávkování ozónu přes proudové čerpadlo do nádrže. Výsledek nebyl ani dobrý ani špatný (nezhoršovalo se to ani nezlepšovalo). Pak jsem zjistil – respektive žena mě sprcala, že j í smrdí mražák, že mám špatnou artemku (smrděla). Z tohoto důvodu jsem ji přestal dávat a rozhodl se krmit jen granulemi, řasou nory a krevetami (pozor krevety z obchodu jsou již při koupi taky někdy zkažené – smrdí a při rozpuštění se rozpadají v ruce –trhají se, dobré nesmí srdět a musí držet po rozmrazení tvar ). Za čas se to zlepšilo, sice má nějaké památky na těle , ale vypadá v pohodě. Od té doby nedám do nádrže zmraženou živou potravu (nemám jistotu co v tom je za sračku, která po rozmrazení přijde k životu). V mém případě na špatné krmení reagovaly vždy dvě ryby zmíněný hepatus a pomec, jinak ostatní ryby beze šrámu, prostě nic neměly.
Nemusí to být tvůj případ, měl jsem to takhle já a k tomto závěru jsem došel . V případ, že je špatné krmení stav se nemusí zlepšovat. V mém případě zlepšení stavu bylo viditelné taktéž cca po týdnu. Úplné zmizení zákalu oka trvalo mnohem déle.
Naposledy upravil/-a VINTR v 23 Jún 2012 18:39, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa maro »

kŕmim granulami THERA + a nori riasou máčanou v cesnakovom extrakte.
Rybka to má bohužiaľ už za sebou :cry: .
začal som dávkovať ozón cez odpeňovač. cca 15mg/hod. (AQ 1600 litorv + 300 sump)
mám vyhádzanú aj xanthurusku, tak uvidíme...
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa Steedy »

Prosim te ten zakal oka pozoroval si jeste jine priznaky na tele? vyrazky a pak jako kdyby odlupujici se kuze?
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa maro »

Iné príznaky? biely povlak na tele.
Odlupujúcu časť kože sledujem teraz na A. Leucestornonovi, ktorý má klasickú krupicu. Stále ale dúfam že to je škrabanec.
Musím urobiť smutný update:
Okrem Karola, ktorý je na fotke vyššie mi v priebehu týždňa pošli:
2x anthias
1x Chemlon
3x chromis
1x Strigosus
1x Lineatus

Už som bezradný. Urobil som masívnu výmenu vody, zvýšil teplotu a znížil sanilitu. Krmím riasou, cesnakom, a cesnakovými granulami SPECTRUM Thera +.
Aktuálne sú postihnuté "už iba" xanthuruska - biely povlak a leucosternon - krupica. Drže palce.

Otázka na skúsenejších: V takomto štádiu pustiť ozón alebo nie?
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa gut »

Nepovažuji se za zkušeného,ale napíšu ti svůj názor.tou masivní výměnou vody a zvýšením teploty jsi brutálně snížil armádu bakterií.následným krmením větším než obvyklým se ti parametry vody mohly dostat do červených čísel.ozón by tuhle situaci ještě zhoršil.zvýšená teplota u mně byla vždy spojena se zhoršením situace(méně kyslíku=méně akceschopnych bakterií a kratší vývojový cyklus parazita)radil bych dostat teplotu na 25C a provdušnit co to jde.mělo by pak být více času na vyfiltrovani parazitů korálama a sasankama.výměna vody má požadovaný účinek jen pokud odsaješ celou plochu dna.tak hodně štěstí

PS:tady máš odkaz na Reefland.cosi málo tam taky o tom je
http://www.reefland.com/forum/marine-fi ... eye-s.html
Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa Steedy »

maro napísal:Iné príznaky? biely povlak na tele.
Odlupujúcu časť kože sledujem teraz na A. Leucestornonovi, ktorý má klasickú krupicu. Stále ale dúfam že to je škrabanec.
Musím urobiť smutný update:
Okrem Karola, ktorý je na fotke vyššie mi v priebehu týždňa pošli:
2x anthias
1x Chemlon
3x chromis
1x Strigosus
1x Lineatus

Už som bezradný. Urobil som masívnu výmenu vody, zvýšil teplotu a znížil sanilitu. Krmím riasou, cesnakom, a cesnakovými granulami SPECTRUM Thera +.
Aktuálne sú postihnuté "už iba" xanthuruska - biely povlak a leucosternon - krupica. Drže palce.

Otázka na skúsenejších: V takomto štádiu pustiť ozón alebo nie?
Ja protebe takovou ok informaci nemam jako gut, bouzel timto jsem si take zavlekl do sveho akvaria tuto nemoc vychcipala mi pulka osadky a modlil se at mi to neprokracuje dale.

Zde si identifikuj co mas za druh parasita : http://www.peteducation.com/article.cfm ... 0&aid=2420
Ja mel variaci B a C , bouzel stim uz pak nic neslo delat. odlovil jsem nemocne ryby,delal koupele , krmil vsim moznym atd atd a nic nepomahalo. chvili to vypadalo ok a pak se to projevilo jeste vice. Zapojil jsem uv 30W a ta mi jela 24hodin v kuse , odkaloval jsem dno po kazdem zlepseni stavu ryb tedy viditelnem ubytku krupice po cca 2mesicich urputneho boje mohu rict ze se mi to zatim podarilo asi vyeliminovat.

Drzim palce at ti to pomuze ten clanek a prestanou ti umirat rybky.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa maro »

a aby toho nebolo málo, tak som dnes chcel inštalovať nové obehové čerpadlo (náhrada za pokazené). pre istotu som si kúpil ešte jedno do rezervy. KUA, obidve prebíjajú do vody prúd :evil:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa Lukáš »

maro napísal:a aby toho nebolo málo, tak som dnes chcel inštalovať nové obehové čerpadlo (náhrada za pokazené). pre istotu som si kúpil ešte jedno do rezervy. KUA, obidve prebíjajú do vody prúd :evil:
Vylov ryby do karanteny a nechaj AQ bezat nejaky cas bez ryb. Mas tam pravdepodobne Amyloodinium ocellatum alebo Brooklynella hostilis. Oba dokazu "vyeliminovat" rybiu osadku v kratkom case, bohuzial naopak (ako sa domnieva steedy) to uz nefunguje. Ozon mal byt pusteny uz davno, ale to je tak, ked tu mame samych bylinkarov, pardon cesnakarov. Taka xanthurumka nie je zrovna lacna, takze este mas co zachranovat. S ubudajucim poctom hostitelov budu aj prejavy postupne miernejsie, ale nedaj sa dobehnut, hlavne ak to este planujes dalej zarybnovat.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa Steedy »

Lukáš napísal:
maro napísal:a aby toho nebolo málo, tak som dnes chcel inštalovať nové obehové čerpadlo (náhrada za pokazené). pre istotu som si kúpil ešte jedno do rezervy. KUA, obidve prebíjajú do vody prúd :evil:
Vylov ryby do karanteny a nechaj AQ bezat nejaky cas bez ryb. Mas tam pravdepodobne Amyloodinium ocellatum alebo Brooklynella hostilis. Oba dokazu "vyeliminovat" rybiu osadku v kratkom case, bohuzial naopak (ako sa domnieva steedy) to uz nefunguje. Ozon mal byt pusteny uz davno, ale to je tak, ked tu mame samych bylinkarov, pardon cesnakarov. Taka xanthurumka nie je zrovna lacna, takze este mas co zachranovat. S ubudajucim poctom hostitelov budu aj prejavy postupne miernejsie, ale nedaj sa dobehnut, hlavne ak to este planujes dalej zarybnovat.
Promin lukasi asi sem nepochopil tve vetne spojeni , myslis ze se domnivam ze v akvariu jiz zadneho parazita nemam??? osobne doufam ze tam jiz nejsou.
Je pravda ze ryby postizene touto nemoci i po dani do karanteny po vymiraly - A.Japonicus,Z.flavescens 2x , 6x M.Tuka.

Ja jsem odstranil hned pri prvnich projevech ryby z akvaria a hodil je do karanteny , hlavni akva jelo asi 2mesice bez ryb jela tam jen UV odpenovac naplno odkalovani dna co cca tyden az 14dní , po dvou mesicich jsem vrátil zpet ryby a jsou ok bez nasledku jiz dalsi 3mesice. Zadny uhyn nic.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ja jsem odstranil hned pri prvnich projevech ryby z akvaria a hodil je do karanteny , hlavni akva jelo asi 2mesice bez ryb jela tam jen UV odpenovac naplno odkalovani dna co cca tyden az 14dní , po dvou mesicich jsem vrátil zpet ryby a jsou ok bez nasledku jiz dalsi 3mesice. Zadny uhyn nic.
Kedze si vyssie pisal nieco, co vyznelo celkom inak, reagoval som na to. Teraz si to uviedol na spravnu mieru.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: ZAKALENE OKO

Príspevok od používateľa maro »

Ďakujem za odpovede chalani.

Pri výlove mám problém, že sa mi ich vyloviť nepodarí. Skúšal som už pascu, výlov po tme, žrádlo, proste nedá sa. Nechcem ryby stresovať ešte viac aby ich to neoslabilo.
Podľa rôznych článkov, hlavne na reefcentrale ( http://reefkeeping.com/issues/2006-03/rhf/index.php ), bezpečné dávkovanie ozónu je 0,3 mg/liter vody. Pri mojom akva 1500 litrov +300 sump vy som teoreticky mohol dávkovať cca 130 mg/hod. asi ho pustím na 50 mg/hod., budem pokračovať v kŕmení cesnakom, ponechám ešte zvýšenú teplotu a zníženú sanilitu a snáď to pomôže.
Áno, xanthuruska je drahá ryba, ale ľúto mi je každej jednej, či drahej alebo lacnej. v podstate sa jednalo a jedná o ryby, ktoré mám 3 a viac rokov :cry:
V akva mám ešte loriculu, anthiasa, 5 chromisov, tie sú úplne čisté. Ďalej lituratusa a desjardinu, ktoré sú v podstate v pohode, iba sem tam nejaký ten "pupáčik" krupice.
no a nakoniec leucosternon a xanthuruska, ako som písal, leucosternon krupica - bodky, xanthuruska povlak a kalné oči.
Pre doplnenie info, do akva som nepridával žiadne nové ryby, iba som odlovil 3, ktoré som predal, práve za účelom "odľahčenia" filtrácie.
Na dne mám cca -,5 až 2 cm živého piseku s pieskovými hviezdicami, takže úplné odkalenie asi nie je pre mňa tá správna cesta...
Ešte jedna otázka:
Ráno je leucoternon podstaten "čistejší" ako popoludní alebo večer. Myslíte že by pomohlo ak by som akva nechal zatemnené 2-3 dni?
Naposledy upravil/-a maro v 27 Máj 2012 18:39, upravené celkom 1 krát.
Zamknuté

Návrat na "Choroby rýb"