Amyloodinium ocellatum - morska krupicka

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Peter napísal:Ahojte , Roman , tiez ma to mrzi ze sa Ti toto stalo ,ja som zase prisiel o vacsinu koralov svojou blbostou ,ale to je o inom...

Mozte povedat ake su mozne priciny tohto ochorenia ?
Zavlečení parazita spolu s novými živočichy do akvária. U obrněnek je navíc problém v tom, že jednotlivá vývojová stadia mohou přežívat dlouhodobě, na rybách parazitují až dospělci. Po zavlečení se třeba půl roku nebo i rok nemusí "nic dít" a pak nemoc propukne. Dopomáhá tomu i stres živočichů a zhoršené podmínky v akváriu.

Dopadá na nás další vlna veder. Se stoupající teplotou vody dochází ke snížení obsahu kyslíku ve vodě. To je známá věc. V mořské vodě ale právě chybějící kyslík dopomáhá k rozpouštění oxidu uhličitého. pH vody samozřejmě klesá a to má zkázonosný vliv na naše chovance. To si bohužel málokdo uvědomuje (viz fórum o chlazení a "klídku" některých přispivatelů).
Srovnání, že na útesech je voda mnohdy teplá až 35°C, jaksi v podmínkách akvária neobstojí. Ve "zkyslé" vodě korály uvaříte a ryby udusíte i při 30°C.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Peter napísal:Ahojte , Roman , tiez ma to mrzi ze sa Ti toto stalo ,ja som zase prisiel o vacsinu koralov svojou blbostou ,ale to je o inom...

Mozte povedat ake su mozne priciny tohto ochorenia ?
Takze amyloodinium (stary neplatny nazov je oodinium) je vlastne paraziticka sinica (alebo riasa) tzv dinoflagellate. Jeho zivotny cyklus obnasa aj parazitovanie na ziabrach a pokozke ryb.
Obrázok

Najprv napada ziabre , takze ked spozorujes masivne napadnutie pokozky, ryba uz ma velky problem a asi je uz neskoro. Toto bola moja najvacsia chyba, tyzden som nic nerobil len krmil cesnakom a nevenoval som sa tomu nijak vazne. Rychlost vyvoja zavisi od teploty , pri sucasnych 30'C je zivotny cyklus iba par dni, mozno 3-6. Ryba sa napadnutiu brani zvysenou tvorbou slizu a ten zanasa ziabre a ryba sa casom vlastne udusi , ked sa k tomu pripocita nizsia koncentracia kyslika pri 30'c tak je vymalovane raz-dva.

Amyloodoinium na rozdiel od Cryptocarion velmi dobre znasa nizku salinitu a znizenie hustoty sice moze sposobit odpadnutie cyst pred dosiahnutim dospelyho stadia , ale cysty prezivaju aj v sladkej vode a hrozi opatovna nakaza.
Preto je dolezite pri profylaktickych aj terapeutickych kupeloch v sladkej vode je velmi dolezite aby sa tato voda nedostala do nadrze.

Proti samotnym parazitom zabera med, formalin , chininsulfat a antibiotikum metrodinazol. Vsetky su jedovate pre bakterie , riasy a tym padom aj pre nizsie zivocichy..mozno ten chinin by sa este dal...
Liecba vsak musi prebiehat v oddelenej nadrzi , bez substratu a kamenov. Ja som dal len zopar plastovych trubiek z PVC-U aby sa ryby mali kam schovat , cerpadlo a UV.
Zopar autorov odporuca zatemnit nadrz , pricom sa odvolavaju na to ze ide o riasu, ale toto nevidim ako podstatne , nakolko neobsahuje chlorofyl ani nic podobne teda nie je fotosynteticka. Skor to vyhovuje rybam ,maju potme mensi stres a lepsie znasaju liecbu.
napadnuta nadrz musi ostat bez ryb minimalne mesiac (podla teploty) , ja planujem 6 tyzdnov , aj tak mi asi ryby pokapu ...tak sa budem kukat na tmavu prazdnu nadrz
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Díky moc za vyčerpavajúcu odpoved , pánbožko morský ma chráň pred takýmto ochorením.... Je to smutné ,že to takto dopadlo...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Romane, metronidazol seženeš v lékárně na předpis. Přípravek se jmenuje Entizol a předepisuje jej gynekolog. Takže vyšli polovičku, v CZ je doplatek za 1 balení cca 20,-Kč, dávkuje se 1 tableta na 40 litrů vody.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

tak, tak, musia to byt tabletky, tiez som ich pouzival pri cichlidach. Este ho tusim mam aj doma, ale uz po expiracii.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

oni to v lekarni predaju aj bez predpisu , len sa pri tom uskrnaju 8)

vacsi problem je , ze k tomu metrodinazolu nemam nikde vycmuchane davkovanie
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Však to píšu, 1 tableta na 40 l vody. Tento údaj najdeš ve starých AT. Dr. Stanislav Frank (Brno) tím léčil obrněnku u A. ocellaris na základě doporučení RNDr. Tesarčíka (Orlová - byl to soused :lol: ).
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm , no jo, este tak vediet ci 250mg alebo 500mg tablety ...a veterinarny je asi davkovany uplne inak... a je to davka na 12 alebo 24hodin ? alebo jednorazova?
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

ked som Entizol dávkoval Tropheusom tak to bola klasika z lekarne, = bola len jedna gramáž , neviem koľko predpisuje sa to bežne na chronické exémi a v pohode to dajú aj bez receptu stačí spomenuť akvárium a nieje problém. Ja som to dával v dávkach počas 3 dní, následná 100% výmena vody. A vždy to zabralo. Nepamätám ai už dávkovanie :-(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Endizol je myslím pouze v 250 mg tabletách, v 500 mg byly čípky Metronidazol Spofa. Ve vodě s pH > 7,5 se dává pouze jedna dávka, při pH 7 - 7,5 se opakuje po 48 hodinách aplikace poloviny původní dávky. Veterinární přípravky na podobné bázi (Neguvon a další) nepoužívej, jsou tam i další složky dost nevhodné pro moře.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

U nás kupujem 125mgr. balenie a jednu tabletku dávam na 40 litrov.Po troch dnoch zopakujem s polovičnou dávkou. Aj na mna sa divne pozerajú ale už si zapametali a vedia, že liečim ryby, akorát si robia srandu či neliečim baby s hotela.... :lol: Používať len v samostatnej nádrži, určenej len na preliečovanie. Veľa zdaru.... :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

To si pěkně fadíš, pokud si myslíš, že Ti věří :lol:
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Ivošu, Ivošu ti si ma prezradil..... :cry: :cry:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

takze mozem referovat priebezne vysledky:
na napadnutie parazitom priamo doplatili 3 ks ( sohal. balistoides a hepatus) , vsetko velke a inak zdrave kusy

2ks perutyna , 1 klaun clarkii a 1 zebrasoma su z toho asi vonku

co je ale zaujimave, nakoniec som zohnal ten Tetra Oopharm. Kedze velke ryby som uz mal preliecene a mal som jedno 130l akva , kde sa ten nestastny sohal tyzden rozkrmoval, usudil som ze je treba ho preventivne preliecit.
V akva boli 2 klauni A.melanopus ( odchov , cca 1,5cm ) zopar xenii , heteroxenni a plno slimakov.
Aplikoval som najnizsiu davku , tzn 1,5ml na 40l vody. Po dopocitani objemu DSB cca 4ml. A ouha, liecivo zjavne obsahuje metylenovu modru, voda bola ako atrament. Do rana boli slimaci vsetci mrtvi, xenie sa zatiahli a do 24h boli klauni mrtvi. Predpokladam ze neslo priamo o nasledky choroby ale zahynuli kvoli zhorseniu kvality vody po uhyne slimakov a mikrofauny v DSB.

Takze vysledok pokusu : Tetra Medica Marin Oopharm NEPOUZIVAT v reefe, aj najnizsia koncentracia zabija bezstavovce a nasledne vyhnivanie zhorsi kvalitu vody natolko ze liecba samotna nema zmysel.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Aleš
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 12 Apr 2006 11:36
Bydlisko: Jihlava

Príspevok od používateľa Aleš »

Tak můj druhý hepatus už jí má taky. Zkoušel jsem česnek, ale nějak to nezabírá. První, kterého jsem měl před rokem se s ní pral docela dlouho, ale nakonec ho udolala. Obávám se, že tohodle čeká stejný osud. Asi mi není přáno mít tenhle druh v nádrži :(
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"