Diagnóza

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Diagnóza

Príspevok od používateľa miki »

az mam strach sem pisat co mi poviete
1. na plutvach niektorych ryb konkretne zebrasoma len prsne plutvy
a druha cesky tomu hovoria piskun len chvostova plutva sa som tam obiavia biele bodky. tie za par dni zmiznu a ostanu male biele fliaciky.
tie zmiznu tak do dvoch dni. potom su plutvy ciste po nejakom case sa sem tam nejaka bodka objavi a potom zmizne.
pocet bodiek na plutvach 2-5. druha zebrasoma a klauni nemaju nic.
co je to
2. zebrasomy maju sem tam po tele male hnede (cierne)bodky.
su velmi male. pocet sem tam nejaka bodka je to spina alebo ....
co je to
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Může to být parazitární onemocnění anebo sekundární plísně po přehnané aktivitě pyskouna Labroides dimidiatus. To první pyskoun zlikviduje, to druhé způsobuje on sám. Doporučuji jej přikrmovat živými korýši (buchanky - cyclops vydrží živé v mořské vodě několik minut), anebo ještě lépe založit chov živých artemií. Na to je stále ještě vhodné období. Dobrým krmením jsou i komáří larvy - v mořské vodě dlouhodobě přežívají a navíc nehrozí jejich přeměna v dospělce. Stačí větší nádrž s vodou, přidat do ní náruč kopřiv (žihlav), a po 2 dnech je lákadlo pro komáry připraveno. První larvy lze odlovovat už po týdnu a ihned zkrmovat.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

rybka
dakujem za odpoved uz sa tak nebojim ze ide o nejaky slaby prejav krupicky
viem ze to sem nepatri ale ako sa zaklada chov artemii, popripade kde o tom pisu
co sa tyka lariev komarov ked ich pozbieram v nejakej mlake neprinesiem si do akva nejaku krupicku alebo ine...
dakujem?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Chov artemií už byl popisován, komáří larvy budeš mít z vlastního "chovu" čisté. pokud je pozbíráš někde z tůňky bez ryb, taky riziko zavlečení chorob nehrozí.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Len si daj na tie mláky pozor, lebo poznám ludí ktorý na to doplatili. Chodili loviť potravu na jedno mieste o ktorom si mysleli, že je v pohode viac rokov až jedného pekného dňa to bola katastrofa pre akva :cry: Ako ti radí rybkáč odchovaj si to doma trebárs aj balkone. :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Prosím poraďte, mám Z.flavescens v 250 litrech (k tomu 5 různých krevet a 2x ocelaris) a na těle nemá vůbec nic viditelného žádné tečky, fleky prostě nic, od koupě asi před měsícem je hezčí a hezčí, ale dnes plave jak blbej pořád sem a tam a občas má čumák nahoru. Dřív se občas zastavil u nějaké krevety, ta ho očistila a byl V POHODĚ. Krupičku určitě nemá, to bych poznal. Krmím 1x denně suchým Tetra marinem a 1x denně mraž.artemie nebo červený planktonem před krmením propláchnutým ve sladké vodě (jo, a nemám na ty 3 ryby a 5 krevet a hvezdici odpěňovač). Mohl by mi někdo říct svůj názor nebo poradit??Díky moc!
díky za trpělivost s zatím amatéry
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Tomas772 napísal:... ale dnes plave jak blbej pořád sem a tam a občas má čumák nahoru.
Daj viac informacii o akvarku (doba zalozenia, filtracia, etc.).
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

A neni treba vyhubla? A jestli jo, tak v brise nebo ve hrbetu?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Doslova propadliště v břišní dutině, nápadné zbytnění břišní dutiny v oblasti jater, roztřepený poslední žaberní oblouk - důsledek "narkózy" kyanidem.
Nekoordinované plavání, prudké vyplouvání vpřed, intenzivní zbarvení - otrava čpavkem (tomuto bych to přisuzoval spíš, hlavně při krmení tou "rozšlapanou obarvenou pšenicí" od Tetry. Co takhle řasy pro býložravý druh :?: , "červený plankton" - Daphnia pulex se masově vyskytuje v silně znečištěných vodách = další možnost otravy)
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

Díky moc za Vaše rady a názory. Pro Ceca: akva je staré asi rok, já jsem ho koupil před dvěma měsíci od člověka z důvodu jeho stěhování. Vyházel jsem útočné ryby, dokoupil korály a krevety, filtr je klas. kaskádový s korálovými úlomky a jak jsem už psal nemám odpěnovač ikyž mě asi nemine. Pro Pepu: žere dobře a všechno (artemie i č.plankton), ozobává řasy v akva, vyhublý se mi nezdá, nemám to s čím porovnat i když je možná trochu placatější, organy ve spodní části těla jsou dobře viditelné, ale je to možná normální. Pro Rybku: propadliště v břišní dutině nemá a žaberní oblouk roztřepený taky ne. Nekoordinované plavání a prudké vyrážení vpřed to je asi ono. Ale co s tím čpavkem? Ráno je úplně OK, ale večer je jak blbej. může na to mít vliv denní doba nebo chem. pochody v akva vlivem nového osvětlení (2x150 HQI - měsíc jsem akva postupně přivykal)? Jo a ještě se občas otře o kameny, ocasem o písek - proto asi ten čumák nahoru a navštíví krevety. Červ. plankton používám na doporučení p. Smejkala od Vás, je i pro ostatní ryby a bublinkový korál. Pokud byste mi doporučil řasy, tak kde se dají sehnat?? Děkuju moc, že sem zase napíšete Váše názory a rady. Díky
díky za trpělivost s zatím amatéry
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa Mačka »

miki napísal:az mam strach sem pisat co mi poviete
1. na plutvach niektorych ryb konkretne zebrasoma len prsne plutvy
a druha cesky tomu hovoria piskun len chvostova plutva sa som tam obiavia biele bodky. tie za par dni zmiznu a ostanu male biele fliaciky.
tie zmiznu tak do dvoch dni. potom su plutvy ciste po nejakom case sa sem tam nejaka bodka objavi a potom zmizne.
pocet bodiek na plutvach 2-5. druha zebrasoma a klauni nemaju nic.
co je to
2. zebrasomy maju sem tam po tele male hnede (cierne)bodky.
su velmi male. pocet sem tam nejaka bodka je to spina alebo ....
co je to
Ako miki uz pisal aj ja mam na Zebrasome flavensis, ktoru mam 2 tyzdne v akvariu, po tele male hnede (cierne) bodky (nie skvrny). Zerie bez problemov a aj na jej spravani nevidim nic neobvykle iba ak to, ze sa raz za cas obtrie o kamene (mozno prave kvoli tym hnedym bodkam). Amphiprion percula nema na tele tieto hnede bodky, aj ked bol dany v ten isty cas do akvaria.
Ak mate chut a znalost, mohli by ste mi prosim poradit, co to moze byt, preco to ma a popripade ako to odstranit?.

Dakujem za rady.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

tie bodky som si prestal vsimat
dodnes nevidim ziadny problem
pozriem ci ich este vobec maju
500L
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Príspevok od používateľa Miloslav »

Ahoj ve spolek, mam jeden dotaz na zkusenejsi. U sapinka rodu Chrysiptera hemicyanea, jsem dnes zpozoroval vyrazne zvetseni jednoho oka. Co mam prosim delat ? Je treba lecit nebo to mam nechat bez zasahu ? Dik za odpoved.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Neviem po akej dobe si to spozoroval, ale vacsinou to byva tym ze bol uloveny vo vacsej hlbke a toto je reakcia na mensi tlak okolia :-(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Príspevok od používateľa Miloslav »

no zpozoroval jsem to az dnes, kupoval jsem ho pred 14 dny a asi bych si toho vsim. Da se stim neco delat ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"