Nadory u morskych ryb

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa Lukáš »

S hlbokym zarmutkom som sa dnes rano rozlucil s jednym z mojich najoblubenejsich morskych kamaratov a jednym z vlajkovych druhov mojej nadrze - ostencom arabskym (Rhinecanthus assasi). Kupovany ako cca 2 cm "baby", dochoval som ho asi do 12 cm.

Priznaky - pred cca 2-3 tyzdnami rozsirenie brusnych partii (aj predtym mal gulatejsie brucho, ale pripisoval som to jeho pazravosti, konkurovat mu dokazala len Thalassoma, ktora vsak je o dost vacsia). V tom case prebiehalo aj stahovanie (nielen) nadrze, takze nebol cas na detailne pozorovanie, navyse spravanie ryby bolo obvykle.

Posledne 3-4 dni bola ryba nezvycajne dost utiahnuta, prestala javit zaujem o potravu, co som daval do mozneho suvisu s aklimatizaciou v novej nadrzi, ktora ma o par stupnov nizsiu teplotu (adaptacia na pokles vsak bola postupna, pocas niekolkych dni). V najhorsom pripade som mal podozrenie na mozny zapal plynoveho mechura.

Vcera sa mu vsak brucho este vyraznejsie nafuklo, objavil sa exoftalmus (vystupenie oci), spomalene dychanie, ryba dokazala nadalej koordinovane plavat, aj ked to znamenalo len presun z ukrytu do ukrytu. Pripominalo to priznaky vodnatielky u sladkovodnych ryb, akurat mu neodstavali supiny. V literature u morskych ryb ako mozna pricina uvadzana obstipacia ("upchatie creva"), bakterialna infekcia, dekompresna choroba (u ryb vylovenych z vacsej hlbky, bez adaptacie na zmenu tlaku), niektore paraziticke cervy.

Urobil som probatornu punkciu a aspiraciu z brusnej dutiny, tekutina sa nepreukazala, tym padom som bakterialnu infekciu alebo organove (oblickove) zlyhavanie povazoval za menej pravdepodobne. Ryba presunuta do karanteny so sirokospektralnym ATB, silnym vzduchovanim. O cca 24 hod. ryba najdena mrtva.

Pitevny nalez aj s fotodokumentaciou v improvizovanych podmienkach pridam neskor.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa aquain »

Upřímnou soustrast. Mě přišel ten samý v importu korálů pravděpodobně v nějaké z Acropor. Měřil tak max. 2 cm. Akvárium 1 800 l plné korálů úplně bez ryb a najednou on ! Byl miláčkem dokud nezačal ochutnávat ty nejhezčí Scolymie...Bylo snadné ho chytit do pasti. ( I když většinou do pasti vlezou všechny ryby co nechcete chytit)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa Lukáš »

Celkovy pohlad na kadaver
1169.JPG
Viditelny exoftalmus laveho oka (pred uhynom bol obojstranny symetricky, ale kedze ryba par hodin lezala mrtva na boku, prave oko sa "vratilo" do normalneho postavenia)
1170.JPG
Napadne vyklenutie brucha
1171.JPG
Prekvapivy nalez po otvoreni a exploracii brusnej dutiny
1172.JPG
"Prazdna" brusna dutina po exstirpacii nadoru (bol volne ulozeny v brusnej dutine, teda organovy povod). V strope brusnej dutiny bol len zdravy plynovy mechur a kusok creva, ostatne organy boli odtlacene smerom dopredu a nahor k hlave. Pecen vyzerala zdravo, ale v pomere k velkosti tela bola skor mala. To asi vysvetluje aj pomalsi rast ryby, napriek slusnemu apetitu. Vyzivu si bral tumor... :evil:
1174.JPG
Tumor na priereze - solidna homogenna masa. Moj predpoklad, bez realizacie histologickeho vysetrenia, ale vzhladom na jeho polohu v dutine brusnej a uspesnu identifikaciu vacsiny ostatnych organov je jeho povod vo vyvyjajucich sa pohlanych organoch.
1176.JPG
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa Lukáš »

No a po oplakani ryby bude predo mnou dalsi narocny problem, zohnat noveho ostenca arabskeho..... :cry:

Kedze je to dost vynimocne dovazana ryba (mozno 2-3x do roka v ponuke u De Jonga), velmi ocenim spolupracu tunajsich importerov.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa reicho »

zaujimave....ta histologia alebo aspon odtlackovy preparat by bol zaujimavy odkial by to mohlo pochadzat...ak si zakonzervoval tak mozes niekedy doniest do roboty pod mikroskop
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Krásna ryba, škoda jej
Vo Frankfurte v ZOO Kölle ju majú aj teraz na predaj, teda ešte pred 4 týždňami tam bol
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nadory u morskych ryb

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak ostenec arabsky II. je uz z karanteny presunuty do hlavnej nadrze, snad ho caka svetlejsia buducnost, ako jeho predchodcu. Dakujem tymto Jancimu Zemanovi sa sprostredkovanie "importu".
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"