Zebrasoma - řídnutí ploutví

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Radim Kutra
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12 Nov 2016 12:48

Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa Radim Kutra »

Poprosím o radu zebrasomě a teď i dalším bodlokům v akváriu začali řídnout ploutve nevíte někdo co s tím??
Prílohy
IMG_7645.JPG
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa švíco »

Ta zebrasoma vypadá jak z koncentráku... takhle propadlé tělo by mít rozhodně neměla.
PS: netrhají si ty ploutve ryby navzájem při soubojích?
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa VINTR »

Tak to je brutální. Ze soubojů by to vypadalo jinak. Že je vychrtlá nemusí znamenat, že je špatně krmená. Já mám dvě a ta větší vypadá taky vychrtle a šéfuje té menší, která je "tučná" a je hlavni šikanista všeho nového. Zajímalo by mě taky co to je. Jak dlouho je tam máš? Za jakou dobu se ti to na ni udělalo, máš i jine zebry, které majo to stejné, popiš to trochu, akvárko velikost osádka atd..
Radim Kutra
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12 Nov 2016 12:48

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa Radim Kutra »

Zebrasomu mám pouze jednu ale už začínám pozorovat řídnutím i na druhém bodlokovi na fotce. Akvárium mám 450 litrů + filtrace vše běží více než 4 roky. Řídnutí pozoruji na Zebrasomě už cca rok. Byl jsem na rady i v Praze za panem Forstem ale taky to nikdy neviděl. Připadá mi to jako kožní parazit, který ty ploutve ničí. Jinak kromě tří bodloků je v akváriu ještě jeden klaun, dva saphini a jeden ježek. Co se týče korálů 80 procent měké, zbytek nenáročné tvrdé.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa švíco »

U sladkovodních ryb se vcelku běžně vyskytuje bakteriální rozpad ploutví. Takže v moři to může být obdobné... pokud je to bakteriální nebo parazitické, může se to asi přenášet. Takže na to bych dal pozor... chudák rybka. Lépe poradit nedokážu..
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa VINTR »

Čím je krmíš, dáváš jim i něco zeleného řasu nory, jak se na ni naučí, tak i salát mi v létě sní "šmakuje jim". V té řase je něco co jim prospívá spirulin?... jak se to píše nevím, hledat se mi to nechce..... Zřejmě to i tak nepomůže, ale měly by být pak vytálnější a mohlo by se to aspoň zpomalit či zastavit - aby to nepřeskočilo. Jen si dej pozor na to něco lít (léčivo) nebo něco podobnýho do nádrže, rozhodil by jsi si ji .......... bylo by to pak vše KO.

a možná bych k tomu testl máčení řasy, tady jsem to četl příspěvek dlouhodobého uživatele tohoto fóra: http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=40&t=1933&start=30
cituji: "Betaglukan - 1x denne do krmiva aspon 2 tyzdne, potom pauza. Nevylieci, ale moze posilnit imunitu"
nemám odzkoušené, ale zřejmě neuškodí".

Jinak také lépe neporadím, zřejmě i toto, ale nemusí pomoci. Držím palce.
Radim Kutra
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12 Nov 2016 12:48

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa Radim Kutra »

Děkuju za rady, pořád uvažuji o aplikaci česneku ale celkem se toho bojím
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa VINTR »

Na česnek bych se vyprdl, spíš bych se stavil do akvaristiky a zeptal se jich na nějakou potravu pro ryby. Je jí spousta co obsahuje česnek a i něco navíc...

maximálně bych rozmačkaný česnek máčel v mražené potravě, ale lepší je to koupit už v nějaké peletce (sušené potravě pro ryby).
Nielas
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 06 Jan 2015 15:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Zebrasoma - řídnutí ploutví

Príspevok od používateľa Nielas »

Da sa kupit hotova tinktura pre ryby. Kvapne sa to na krmivo. Rovnako sa daju zohnat doplnkove vitaminy s rovnakou formou aplikacie (kvapka na krmivo)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"