Wavemaker CoralBox QP-9

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Farrael-Sama
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 13 Sep 2013 09:23
Bydlisko: Hořovice
Kontaktovať používateľa:

Wavemaker CoralBox QP-9

Príspevok od používateľa Farrael-Sama »

Dneska se mi konečně dostal do ruky výrobek, který teprve přijde na trh. Dostal jsem ho jako náhradu za moji vadnou RW-15 s tím, že ho i zrecenzuju. A tak tedy dle dohody činím :-).

Produktová řada obsahuje tři modely. QP-5, QP-9 a QP-16

Je to zcela nový produkt, který by měl být dle výrobce navržen v Německu. Výroba jinak bude v Číně. Podle vzhledu je vidět, že sdílí mnoho designových a konstrukčních znaků s čerpadly značky Jebao / Jecod. Dle mého bude v jejich továrnách i vyráběn. Nicméně se od nich liší. Narozdíl od nich nemá elektroniku uvnitř čerpadla, takže by nemělo odcházet a dle výrobce by mělo fungovat doživotně. No jestli to bude pravda,teprve uvidíme, ale pokud by to tak skutečně bylo, tak by to bylo super. Níže naleznete specifikaci, kterou jsem k výrobku dostal:

ObrázokQP_series_tech_spec by Jindřich Blecha, on Flickr

Výrobek dorazil v celkem pohledném boxu. Graficky vypadajícím lépe než u výrobků pod značkou Jebao.

ObrázokIMG_20170210_094810 by Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_094857 by Jindřich Blecha, on Flickr

Na krabici je napsáno, že čerpadlo je vhodné pro akvária o objemu 750L až 9000L což mi přijde jako poměrně hodně široké rozpětí a otázka je, nakolik to není chyba překladu. Protože maximální výkon je právě těch 9000 l/h.

Vzhledem k tomu, že to není ještě na trhu, tak mi výrobek dorazil bez adaptéru. Ale to je v pořádku. Byla taková i dohoda. Vzhledem k tomu, že to bude vyráběné ve fabrikách Jebaa, tak je to s adaptéry pro modely řady WP a RW kompatibilní. To mi potvrdil rovněž dodavatel (Fish-Street). Několik těchto adaptérů mám doma, takže zapojení bylo zcela bez problému.

Standardní obsah boxu tedy je: stream, controller, adaptér, napájecí kabel, oboustranný lepící čtvereček (musím podotknout, že je bílý a tedy mnohem lepší než ten černý od modelů RW. Ty prostě nelepí. Tento bílý drží jak beton) a návod (anglický).

ObrázokIMG_20170210_095041 by Jindřich Blecha, on Flickr

Čerpadlo je designově jiné než modely od Jebaa. Je navíc poměrně dost kompaktní. Až mi přišlo malé a bál jsem se, že mi byl poslán ten nejmenší model, ale kdepak. Vzhledově to má vlastní design, byť to může mít vzhledově trochu z Vortechu a Newave.

ObrázokIMG_20170210_095120 by Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_095151 by Jindřich Blecha, on Flickr

Tlumicí upevnění k magnetu je stejné jako u Jebaa. Magnet má rovněž stejný design. Na můj vkus je trošku slabší než u RW15, ale čerpadlo drží pořád dobře. Byť mi nedá takovou práci jej od skla oddělit. Na magnetu jsou vidět i technické údaje o čerpadlu. Spotřeba je stejná jako u modelů RW-8 či RW-15 od Jebaa. Tam bohužel ke zlepšení nedošlo.

ObrázokIMG_20170210_095258 by Jindřich Blecha, on Flickr

Tělo se vyndavá ze základny stejně jako u řady RW a uchycení čerpadla k držáku s magnetem je také stejné jako u modelů RW. Jen jsou "ťuplíky" na to silnější. Na ně přijde gumička a pak se uloží do držáku. To považuji za zlepšení. Neboť nejsou tak subtilní a nemám tolik strach že to jednou nepřežijí.

ObrázokIMG_20170210_100740 by Jindřich Blecha, on Flickr

Stream se pak otevře stejně jako RWčka otočením předního košíčku do strany. Jde to snadněji než u RWček, takže za mě určitě zlepšení. Uvnitř je klasický rotor / vrtulka jako u modelů RW či WP. Je ale lépe opracovaný a bez otřepů. Uložení bohužel zůstalo stejné. Netvrdím, že je špatné, ale může se u něj opět časem projevit, že se vychodí gumička, která drží keramický váleček. Ty spolu tvoří uložení / "ložisko" osičky rotoru. Také může docházet ke tvorbě sraženého vápníku mezi osičkou a keramickým válečkem, což snižuje účinnost wavemakeru. Rovněž jej to může zcela vyřadit z činnosti. Pak je holt nutné vzít ocet nebo ještě lépe kyselinu citronovou a koupat. Dle mého by byl lepší titanový trn, který je upevněn v těle streamu a vrtulka by se na ni navlékla. Tak to mají třeba streamy od Aquaelu a je to nesmrtelné. Navíc to nemá nevýhody popsané výše. Takto to mají i jiné profi značky, pokud mě paměť nešálí.
Motor je, jak jsem již výše napsal, bez elektronických částí, které by mohly způsobit umření jednotky, tak jak se mi to stalo u poslední RW-15. Ta se prostě vyzkratovala a dokud jsem ji neodpojil, tak zkratovala statečně všechna ostatní čerpadla okruhu s baterkou. Tím pádem nefungovalo vůbec nic.

ObrázokIMG_20170210_100812 by Jindřich Blecha, on Flickr

Trochu za nevýhodu rovněž považuji to, že čerpadlo je poměrně hodně blízko základny. Činí ho to ještě více kompaktním. Nicméně daní je to, že napájecí kabel poté neumožňuje jej efektivně natočit nahoru (ev. na jednu stranu). Je to krásně patrné na fotce. To je nejvíc, co je možné ho na danou stranu nastavit. Dál to díky kabelu nejde. Jde to sice bez problému obejít, holt ho otočíte, jak potřebujete, ale víte jak...

ObrázokIMG_20170210_100935 by Jindřich Blecha, on Flickr

Controller vypadá zcela jinak, než u modelů Jebao. Je sice větší (i kvůli tomu, že musel převzít vice elektroniky z čerpadla pravděpodobně) ale o to vybavenější. Obsahuje totiž i digitální displej, který je podsvícený příjemným modrým světlem. Toto podsvícení se po nějaké době vypne. Takže už do místnosti nesvítí hromada kontrolek.
Displej ukazuje všechny důležité informace a controller má rovněž zabudované čidlo stmívání pro noční mód. Já mám controller strčený pod akváriem, takže tuhle funkci nevyužívám. Je tam dost tma na to, že by to furt jelo v nočním režimu. Bohužel se mi nepovedlo vyfotit zobrazení včetně údajů, protože to modré světlo čočku foťáku zcela opanuje a hodnoty tam nejsou vidět. Lze je ale krásně vidět na obrázku z návodu, který naleznete níže.
Controller rovněž umožňuje bezdrátové spojení více jednotek a jejich efektivní řízení.

ObrázokIMG_20170210_095234 by Jindřich Blecha, on Flickr

Controller umožňuje více módů než Jebaa a jsou také více customizovatelné. Celkem máte na výběr až šest módů z nichž některé lze přizpůsobit.

1. - Stálý proud (Constant Flow Mode) - Lze provozovat na jednom či více streamech. Lze regulovat intenzitu proudu.
2. - Wave mód (Wavebox Function) - Tento mód nastaví klasické vlny. Jako mód nahoře lze provozovat na jednom či více streamech. Je třeba si pomocí tlačítka "Fre/T/<>" nastavit sílu vlny. Resp. její délku. A toto nastavení je opravdu dost velkorysé. Postupuje se po jednotlivých krocích od 1 do 99. Takže si každý vybere.Opět je možné nastavit sílu proudu.
3. - Střídavý wave mód (Shift to Wave mode) - Je to podobné jako předchozí mód. Jsou však třeba dvě pumpy a ty se střídají ve vytváření vln. Nejdřív běží jedna, pak druhá, pak zase první a tak pořád dokola. Opět lze nastavit sílu vlny a sílu proudu.
4. - Přírodní mód (Nature mode) - Tento mód by měl simulovat přírodní podmínky. Lze provozovat na jednom či více streamech. Pumpa bude automaticky pracovat o síle 30 - 100% výkonu a bude regulována dle sinusové křivky.
5. - Útesový mód (Rift mode) - Tento mód by se asi dal přirovnat k módu Else od Jebaa. Zcela nahodile vybírá způsob jakým pojede. Výsledkem je velmi variabilní proudění. Je poměrně podobný přírodnímu módu, ale je dle mého trochu více chaotický (agresivní). Defakto je to takový přírodní mód doplněný o nárazové vlny.
6. - Satelitní mód (Satelite Mode) - Tento mód umožňuje spolupráci a řízení až osmi jednotek (min. dvou). Jedna je nastavena jako hlavní (master) a ostatní jako otroci (slaves). Střídání se jednotek je stejné jako u módu 3, ale pro mnohem více jednotek. Lze nastavit i časový úsek mezi vystřídáním se od 1 do 99 minut pomocí klávesy "Fre/T/<>". Rovněž je možné nastavit sílu proudu.

Noční mód - Je třeba vyvolat tlačítkem pro noční mód "Speed/Night", dokud se neobjeví ON na displeji. Během dne (světla) bude čerpadlo vykonávat standardní mód a v noci se přepne do nočního módu, který dává nejnižší možný proud. Ryby a korály si tak můžou odpočinout. Je důležité správně umístit controller. Defakto by ho člověk měl mít volně přístupný světlu, což je např. nalepením na přední sklo akvária. To bohužel ale dle mého kazí výzor akvária, a tak to nepoužívám a controller je pod akva ve tmě.

Krmný mód (Feed function) - Standardní krmící mód. Když podržtíte delší dobu tlačítko "Wi-Li/Feed", tak se objeví na displeji číslo 10 a pumpa přestane na deset minut pracovat. Můžete tak v klidu nakrmit korály a ryby. Pokud zase opětovně déle podržíte, tak se pumpa vrátí do standardního režimu (pokud nechcete těch deset minut čekat).

Tak a jak wavemaker reálně pracuje? Za mě super. Řekl bych, že řízení chodu, vln atp. je lepší než u RWček. Je i více možností atp. Stream je taky o hodně více tichá než RWčka. Min. o polovinu určitě. Pořád, když si dáte hlavu k ní, tak ji uslyšíte, ale je to spíš takové slabší bzučení.
Tím, že je kompaktnější, tak také nezabírá tolik místa v akváriu. Zpracování výrobku je na vysoké úrovni a je tam vidět posun oproti RWčkům. Rovněž se i zmenšila možnost pro sasanky se nechat do čerpadla nasát. Otvory jsou menší. Moje teda necestují, ale pro reefaře, kterým sasanka cestuje co druhý den to bude určitě plus.

Tento Wavemaker je rovněž možné připojit k baterii od CoralBoxu a řídit jej vzdáleně pomocí smartphone. K tomu je však potřeba si dokoupit modul AQLink S1. Osobně tuhle možnost považuji za zbytečnou. Kdo potřebuje co chvíli měnit způsob, jak má stream jet.

Ještě je dost brzy na soudy o výdrži jako takové, takže o tu se mile rád za nějaký čas podělím. Snad tyto modely budou na tom kvalitativně opravdu lépe než RWčka, jak mi bylo dodavatelem sděleno.

Cenu bohužel zatím ještě nevím. Byť jsem ho našel již na nějakém kanadském webu, kde vycházel v přepočtu asi na 2,5K, ale je otázka, zda ta cena je reálná. Protože ten výrobek teprve půjde do prodeje.

Níže ještě naleznete fotky z návodu, jak jdou stránky za sebou:

ObrázokIMG_20170210_101054 by Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_101111 by
Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_101148 by Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_101205 by Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_101216 by Jindřich Blecha, on Flickr

ObrázokIMG_20170210_101226 by Jindřich Blecha, on Flickr

Kdyby měl někdo na cokoliv dotaz, tak se ptejte :-).
Blue pearl reef 112L (75L čistý objem). DSB, T5 - Dead.
Blue pearl reef 2.0 495L, Peletky, HQI - Dead.
Nano blue pearl reef 61L
achilles
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 15 Okt 2015 17:43
Bydlisko: Senec okolie

Re: Wavemaker CoralBox QP-9

Príspevok od používateľa achilles »

co hovoris na tu pumpu :?:
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"