elektrika - akva kope

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa vlčák »

zbytek osobne.
kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa kexik »

Nazdar mladenci, prave tiez riesim prizemnenie nadrze, mate niekto skusenost s pouzivanim Mg elektrody? Bezne dostupna pre boilery, na rozdiel od titanu, s peknym M5 srobom na zemniace oko... a laicky po chemickej stranke neskodne, alebo sa rozpusta a dviha neumerne Mg?

lebo naozaj ako pozeram na tu hrbu cinskych sraciek s dvojvodicovym pripojenim, ktore idem prave ponorit do slanej vody, nemam dobry pocit. Na susi som dostal pecku mnoho krat (aj 400V sa mi uz podarilo) ale slana voda je ina kava.

pocitam ze nerez asi tiez nie, to je plne chromu... ci?
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa MRysan »

no a máš na tom okruhu zásuvek chránič? jestli by nebylo teda lepší najít zdroj a vyřešit ten.
LPS/SOFT 300l
kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa kexik »

to MRysan:
ak odpovedas mne, ja nemam ziadny zdroj, vsetko je nove a teda nic neprebija. chranenie sa nezavadza az ked daco kope .)
jeden 3fazovy 30mA chranic mam na celom baraku, ale istic z ktoreho idem napajat akva pojde na extra chranic, kedze pocitam s obcasnymi výpadkami a zena by ma zabila keby akva vyhadzovalo furt elektriku.
ide mi ciste o to ako spojit zem s morskou vodou, bez toho nema vyznam nic riesit
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa kačer »

Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa MRysan »

aha, já si to blbě přečetl :D jsem si myslel, že jdeš řešit to zemění právě kvůli kopancům.
LPS/SOFT 300l
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 342
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Milly »

Ak sa jedna o tie dvojvodicove cinske napodobeniny tak tu vam ani prudovy chranic nepomoze. Tu je jedine riesenie - nekupovat tie ktore su na sietove napatie.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 342
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Milly »

Ak uz chcete akva zemnit tak rozhodne tym titanovym kolikom. Horcikova anoda v bojleri ma podla mna uplne inu funkciu ako uzemnovat bojler.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 342
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Milly »

to kexik,
Ten hlavny trojfazovy by som dal s vypinacim prudom 300mA. A po dome na zabezpecenie zvysenej ochrany FI 30mA. Ak budu oba po 30mA nebudu selektivne oddelene. A zena nebude spokojna. :)
kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa kexik »

kacer: super link, myslel som ze je to nezohnatelne a drahe. tu neni co riesit, kupujem

milly: ee, akva pojde na stavu odbocenu pred 3 fazovym chranicom. potrebujes nezavisly okruh, chranice v serii su hlupost, ak ti zopne ten akvarkovy, vyhodi aj ten hlavny. ja uz mam dva 30mA okruhy na COV a dalsi na studnu (oba 1 faza 16A), skvele to funguje aj s vypadkami, takze celu zasuvkovu vetvu co vedie k akva poriesim takisto.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Bohuš »

Milly má pravdu. Na hlavní přívod do domu se proudový chránič nedává buď vúbec, nebo s nižší citlivostí (300mA) . Potom se jistí jednotlivé okruhy proudovým chráničem 30mA (vlhké a venkovní prostory i zásuvky pro akvárium...). Tomu se říká selektivita. Citlivý chránič pro celý dům je zbytečná a nepraktická věc. Proudy se můžou nasčítat a chránič vypíná celý dům a těžko se hledá závada.
Titanový kolík je určitě dobrá věc, ale měl by být v akváriu umístěn co nejblíž k čerpadlu, ne na protilehlém konci akvária a musí být 100% funkční proudový chránič 30mA nebo 10mA. Jinak by přivedené uzemění do vody mohlo být nebezpečnější, než kdyby ve vodě kolík nebyl...
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 342
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Milly »

Bohus je elektrikar a dakujem za podporu. :D
kexik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2017 06:54

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa kexik »

brachu, ja mam nizkoenergeticky dom a hlavny istic v elektromeri 25A, v rozvodnej skrini 20A a vsetky okruhy 16A. takze ked dam 300mA chranic tak nedostanem reviznu spravu. Bohus moze byt elektrikar aky chce, s tym nic nenarobi
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 342
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Milly »

Kexik ja ti nerozumiem.
V skrini merania mas istic B 25A popripade +istic a rele na sadzbu. Toto zaujima RZ. Aby to v skrini merania bolo v sulade s projektovou dokumentaciou a aby bola vystavena platna revizna sprava. Potom mas v dome rozvadzac ktory by mal byt takisto podlozeny reviznou spravou a projejtom - kolaudacia. A tam si mozes robit upravy (pochopitelne kvalifikovanym elektrikarom) . Ci?
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Bohuš »

Nerozumím tomu, co má společného hodnota jističe 25A a vybavovací proud proudového chrániče... Možná máte na Slovensku jiné předpisy, ale to pochybuji...
Víc to rozebírat nebudu, protože toto není fórum o elektrotechnice... .
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"