Jak udržet čisté dno

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Jak udržet čisté dno

Príspevok od používateľa tragett »

Rád bych rozvinul debatu nad tím, jak udržet v akváriu čisté dno, přispějte do diskuze svými zkušenostmi, jak udržujete dno akvária čisté ... jako například zde

Já se držím tohoto:

- nepřekrmovat
- rozumné proudění nad dnem
- písečné hvězdice a další havěť, co udržuje dno

jaké máte další zkušenosti?
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Jak udržet čisté dno

Príspevok od používateľa kačer »

Já se přikláním také k dobrému proudění, ale u mě asi opravdu největší podíl na čistém písku má písečná hvězdice a píseční šneci.:-)
Ale berme to když je nádrž zaběhlá a má "normální" hodnoty ... jinak samozřejmě při velmi vysoké hladině fosforečnanů a dusitanů, kdy je dno pokryté sinicí nám ty ostatní věci moc nepomůžou.:-)
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Jak udržet čisté dno

Príspevok od používateľa švíco »

Základ jsou dobré parametry vody a proudění bez hluchých míst, o tom žádná.
Pak je samozřejmě ve hře přirozená změna barvy písku porůstáním vápennou řasou, bakteriemi a bůhví jakou mikrohavětí. Proto je dobré písek občas lehce prohrábnout - pokud to za nás neudělá již zmíněná hvězdice nebo šnek.
No a s tím porůstáním zrníček písku úzce souvisí jeho frakce.. čím jemnější, tím mi přijde bělejší (zrníčka mají menší povrch a také se snadněji přesypávají proudem), ale s tím souvisí nechtěné víření a usedání na korálnatce...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Jak udržet čisté dno

Príspevok od používateľa pepe »

Určitě proudění!
Měl jsem i 2 písečné hvězdice, ale pustily se mi do nich Wundermanky a sežraly je.
Nyní jsem zkusil i odkalovač (typ MARINA Easy Clean regular 60 cm) a je to paráda - jde to s ním vcelku dobře. Všude se nedostanu. Ale i tak v pohledové části akvária písek "prokouknul". Podotýkám, že nemám DSB, pouze výšku dna 1-3 cm a jemný písek. U tohoto odkalovače se dá regulovat průtok (takovou umělou svorkou). A toho bordelu (detritu) co jsem měl v kanistru ...
Jinak odkalování doporučují i na http://www.nano-reef.com/
Přemýšlel jsem i nad nějakou rybkou na prosévání dna - obecně se do nano nedoporučuje a vždy je to sázka do loterie - jestli bude prosévat jen u dna, nebo bude nosit písek nahoru ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"