Salinita

Zaujímavosti, skratky používané v morskej akvaristike a všetko ostatné čo nieje zahrnuté v iných fórach, témach.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Salinita

Príspevok od používateľa Luděk »

Pánové, neviděli jste někde tabulku (na nějakém webu jsem ji kdysi zahlídl), kde jsou uvedeny poměry mezi hustotu a salinitou mořské vody.? nemůžu to nikde vygooglit a chci si něco ověřit.
Jestliže rozpustím v RO 35g soli měl bych mít? ppt 35,? a hustotu 1.026 ale mám při 20C ppt32 a hustotu 1.024. Jedná se mi o odchylky při různé salinitě. Díky a zdravím.
550l reef mix
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Salinita

Príspevok od používateľa Luděk »

Tak se netrapte ,našel jsem pár zajímavých odkazů . Toto je kalkulačka pro přepočet při výrobě mořské vody:


http://www.korallenfarmer.de/salzrechner.html


a tady na jedné straně několik kalkulátorů pro různé výpočty vč.Ballinga


http://home.arcor.de/chronz/aquaristik/ ... nungen.htm
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Ja len dodam, ze je potrebne brat do uvahy aj teplotu vody.
Salinita/hustota je od nej zavisla.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Dalším faktorem, ovlivňujícím výsledek (hustotu, salinitu) je obsah tzv.krystalické vody v jednotlivých složkách mořské soli, kterou kupujeme. Namíchaná voda odpovídá předpokladům totiž pouze v případě, že výchozí sůl neobsahuje žádnou krystalickou vodu, o čemž velice pochybuji. Aby tam totiž žádná krystalická voda nebyla, musely by se jednotlivé komponenty (soli) před namícháním "mořské soli" vyžíhat, t.j. teplem se zbavit vody uložené v krystalické mřížce. Jestli to výrobci dělají, nevím. Pokud to ale skutečně poctivě nedělají, může být mechanická (pouze váhová) příprava směsi = mořské soli i důvodem iontové nerovnováhy připravené mořské vody. V takovém případě totiž může být ve vodě i hrubý nedostatek některých prvků, jejichž sůl nebyla tímto způsobem ošetřena (např. Mg, Ca i jiných).
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Re: Salinita

Príspevok od používateľa corsaire »

Luděk napísal: Jestliže rozpustím v RO 35g soli měl bych mít? ppt 35,? a hustotu 1.026 ale mám při 20C ppt32 a hustotu 1.024. Jedná se mi o odchylky při různé salinitě. Díky a zdravím.
Ahoj,
Salinita je vaha sucheho zustatku po odpareni 1 litru morske vody.
Citis ten rozdil?
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

O.K. :oops: :oops: :oops:
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Abychom prece uzavreli tema -- pro salinity 35 ‰ potrebueme na litr RO vody priblizne 35+10% g.soli .Zalezi na znacce i kvalite skladovani.Kuprikladu u soli RedSee to byva zhruba 38.5-39 g/l.
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

Re: Salinita

Príspevok od používateľa strechar »

Luděk napísal:Tak se netrapte ,našel jsem pár zajímavých odkazů . Toto je kalkulačka pro přepočet při výrobě mořské vody:


http://www.korallenfarmer.de/salzrechner.html


a tady na jedné straně několik kalkulátorů pro různé výpočty vč.Ballinga


http://home.arcor.de/chronz/aquaristik/ ... nungen.htm

skúsil som to propočitať podľa Ballinga.
teplota 25st.
hustota 1.024
Sanilita=35.92

sol použitá Tropic marin pro reef.
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Prepocet vodivosti na salinitu pri dane teplote. Ma nekdo vzorecek?
vodivost pokud mozno v mS/m
Diky
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Tabulka je uvedena v knize Mořská akvaristika od Hynka Dařbujana, strana 11. On ji také převzal od Baumeistera. Jestli si dobře pamatuji teorii, tak přepočet mezi hodnotami vzorečkem je složitý - jestliže jde o roztok směsi solí, nejsou tam zcela jasné přímé úměry. Takže, pokud máte zájem aspoň o tabulku (a případné samodělné aproximace mezi hodnotami), tak vypadá následovně (pro 25 stupňů Celsia):

Salinita v promile......... Hustota v g/cm3....... Vodivost v mS/cm
25,5............................ 1,0187..................... 40,0
26,3............................ 1,0193..................... 41,0
26,9............................ 1,0198..................... 42,0
27,7............................ 1,0204..................... 43,0
28,4............................ 1,0209..................... 44,0
29,1............................ 1,0214..................... 45,0
29,8............................ 1,0220..................... 46,0
30,5............................ 1,0225..................... 47,0
31,3............................ 1,0232..................... 48,0
32,1............................ 1,0238..................... 49,0
32,9............................ 1,0244..................... 50,0

Trošku mne plete Váš požadavek na měření v mS/m = obvykle se užívá mS/cm a také tak vypadá tabulka.
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Diky..Jen mi to v tech jednotkach zmerili v laborce tak proto :-) Ale prevod m/cm uz snad zvladnu :D Tabulka staci, 25C je idealni...
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Salinita

Príspevok od používateľa lhajek »

Trochu oživím toto vousaté téma o dotaz na měření salinity potažmo hustoty refraktometrem. Pořídil jsem si ho z číny za pár korun a hned po prvním měření začínám hloubat co jsem to vlastně změřil.

První věcí je že když se do refraktometru podívám, tak se tam objevuje jakých si 20°C - což chápu že když má teplotní kompenzaci, tak že vše upravuje jako by to bylo měřeno při 20°C ? Chápu to správně?

No já jsem se doměřil k hodnotám hustoty 1,028 a salinity 36 (možná 37) těžko ty nahuštěný čárečky rozlišovat když si ještě musím sundat brýle abych tam vůbec správně viděl :-) Jenže mě zajímá hustota nebo salinita při teplotě vody v akva což je nějakých 25°C, takže jsem sáhnul po Aqua calculatoru kde je sekce Conversions a tam se dá salinita při nějaké teplotě přepočítávat na hustotu a zpět a hlavně by to tam mělo přepočítat na teplotu 25°C
Jenže ono tam je krom hustoty také relativní hustota a já najednou zjistil že když tam zadám salinitu při 20°C že byla 36 tak mě to hodí že to je hustota 1,02553 g/cm3 a to odpovídá 1,02414 g/cm3 při 25°C
Jenže refraktometr k té salinitě ukázal hustotu nějakých 1,028 g/cm3 což by ale spíše odpovídalo té relativní hustotě, kterou to při stejné salinitě a teplotě udává 1,02851 g/cm3

A teď jsem z toho jelen co vlastně měřím a co se vlastně u akvárií udává že by tam mělo být?

Do toho všeho jsem zkusil něco hledat na webu a našel tuto diskuzi u kolegů z PL ohledně kalibrace refraktometru: http://nano-reef.pl/forums/topic/75093- ... ru/?page=2
a to jsem z toho už úplný jelen a mám pocit že refraktometr je stejně na houby jako hustoměr a nejjednodušší je asi měřit konduktivitu :-)

Najde se někdo kdo by mě v tom udělal jasno?
Jinak asi ve výsledku bude nejjednodušší jet na salinitu cca 35 a hotovo víc neřešit, ale stejně by mě zajímalo jak to s těmi veličinami a jejich hodnotami je.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Salinita

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně kalibraci provádím na vodě z RO, došteluji na 0. Pak měřím a jdu na hodnotu 1,025, na procenta se nedívám.... Teplotní korekci bych neřešil a to protože, když máš refraktometr temperovaný (v obýváku) má pokojovou teplotu a ta káplá kapka na refraktometru se hned ohřeje/ochládání na teplotu refraktometru. Moc o tom přemýšlíš a nic nevymyslíš..... Hustoměr mě ukazoval o hodně vedle :wink: .
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné diskusie"