Sarcophyton

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Sarcophyton

Príspevok od používateľa Robo »

Keď som si prečítal ten nadpis že ako sa treba starať o sarcophyton tak som sa vážne zamyslel a z mojich skúseností viem že je to veľmi , veľmi rôzne. Keď som začínal s morom tak to ból jeden s prvých koralov ktoré som si priniesol. V tých začiatkoch to bolo naozaj tak že sa sarkáčom u mňa veľmi nedarilo - doslova len prežívali. Niektoré vydržali naozaj krátko - mesiac , dva iné prežívali dlhšie. Vždy keď som ból u niekoho pozrieť more a videl som krásne otvorené sarcophytony žasol som a kládol som si otázku prečo ja nemám také krásne sarkáče? Dnes už viem prečo - jednoducho nemal som vhodné podmienky. A týka sa to komplet všetkého od svetla až po filtráciu , prúdenie atď. Ale môžem povedať že dnes po rokoch skúseností sa mi niekedy tiež stane že prinesený sarkáč nie a nie sa otvoriť . Teraz mám ale podmienky dobré / svetlo , filtre , prúdenie ..../ takže asi to bude tým že nevieme s akých miest ten ktorý koral ból donesený ,s akej hĺbky ho doniesli atď. A v tomto je práve krása morskej akvaristiky.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Aké prúdenie by si odporúčal pre sarcophyton?
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

drakken napísal:Aké prúdenie by si odporúčal pre sarcophyton?
To čo som písal vyššie fakt to dosť záleží na tom z akých miest ten ktorý koral pochádza , ale vo všeobecnosti môže byť to prúdenie také stredné. Určite vyber miesto kam ho dáš aby bolo vhodné , lebo staršie sarcophytony nemajú radi keď sa často prekladajú.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Ja som mal pekný kúsok

Obrázok

ktorý mi však po 4 mesiacoch zničohonič odišiel, no zničohonič - došlo k zmene prúdenia z cca. 5-násobku na 10-násobok, parametre vody zostali nezmenené
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

To je to čo som písal vyššie - prekladanie , alebo zmena prúdenia nie je pre sarcophytony vhodná.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Každý druh rodu Sarcophyton má jiné nároky na intenzitu světla, vodní proudění a krmení. Mám již 5 druhů, tři z nich se sami vegetativně množí. Ani jeden druh nesnáší časté změny podmínek, ve kterých se nachází. Nejsnáze chovatelným je Sarcophyton glaucum často importovaný z Indonézie, Sarcophyton ehrenbergi s dlouhými polypy lze snadno množit mechanickým dělením, je však náročný na kvalitní vodu bez odpadních látek.
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...v začátcích jsem měl pouze malé odchovy, všechny "odešly", některé mezi skálu a některé k pánu, pak jsem pořídil jeden velký, po měsíci vystrčil "růžky" a dodnes (cca 1rok) funguje bez problémů a ustává i různé změny v AQ, je pod přímým proudem, skoro jako sasana, je pod přímým 2xT5+2xT8, co lze pozorovat je pouze jak se pomalu stěhuje z místa původního kamene po rifu neznámo kam..., mám z něj radost, z fešáka :P
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

To stěhování mu zakaž za každou cenu, jinak budeš mít problém. Z konce nohy se začnou oddělovat kousky velké asi jako poslední článek malíčku, ty vystrčí růžky a malí Sarkáči jsou na světě. Přece si nezaneřádíš nádrž kožnatými korály :lol:
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

jo to je hrozný všude samý sarkáče :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Je to tak. Když si představím, že mi odejdou překrásné sinice a nahradí je nevyhledné koráli! Hrůza pomyslet. :P :P
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...po delší "mezopauze" jsem se zase zamyslel, a zjistil jsem že mě ani tak ti kožnatí nevadí, oproti SPS se alespoň v tom proudu "vlní" a není potřeba je "dobarvovat", ... k tomuto tématu dám ještě někde podnět, v patřičné rubrice.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Čo sa týka odolnosti sarkáčov, bol som dosť prekvapený. Po roku úspešného chovu mi niečo začalo robiť diery do S. ehrenbergii (so zelenými špičkami polypov), nepomohlo ani bližšie prehliadnutie živočícha pod hladinou, ani nočné pochôdzky s baterkou, nenašiel som nijakého záškodníka. Najviac poškodenú časť som odrezal v nádeji, že parazit bude niekde vovnútri.Po nejakej dobe už mal poprevŕtavanú celú nohu a časť klobúka, polypy už ani nevystrkoval. Čo bolo horšie, z jeho výlučkov mi začali chradnúť SPS koraly a musel som ho odstrániť. Bolo mi ľúto spláchnuť ho, tak som ho nechal dožiť v 30 litrovom AQ s mediteránnou faunou (slávky, krevety Palaemon sp., jeden červ, nejaké slimáky, caulerpa), ktoré mám za oknom (bez umelého osvetlenia) a lejem tam odpadovú vodu z reefu. Celé vybavenie AQ tvorí len jeden vnútorný minifilter (AquaEl). Prešiel týždeň, dva a sarkáč nie a nie zdochnúť. Teraz je tam už asi dva mesiace, diery sa mu vyhojili a cez deň naťahuje polypy za slniečkom:D. A to musím ešte doplniť, že momentálne je asi 2 týždne v stojatej vode, lebo ten malý filter používam na vylúhovavánie mŕtvych kameňov.
Ďalší príklad toho, koľko toho o morských tvoroch ešte nevieme. A vraj koraly sú náročné :lol:. Aspoň pri sarkáčoch by sme o tom mohli polemizovať. Možno im skôr škodí prehnaný luxus :D.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Poprosím o skúsenosti s rozmnožovaním Sarcophyton ehrenbergi. Nie teoertické, ale praktické. Roman, myslím, že je od Teba, a ty si ich už rozmnožoval. Poprosím o pracovný postup. Ďakujem.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Priprav si 1.ostrý nôž, 2.plytkú misku alebo tanier a 3.nádobu s morskou vodou. Vyber sarkáča z AQ a polož ho na navlhčený tanier/misku. Mal by si byť rozhodnutý, koľko malých sarkáčov chceš z následného masakru vyťažiť (aj podľa veľkosti a zdravot. stavu materskej kolónie). Najmenej drastické je rozdelenie na dve časti, buď ho prerežeš na zrkadlové polovice, alebo odrežeš "klobúk" a z nohy vyrastie nový. Rež podľa možnosti jedným ťahom, nie ako pri pílení pílkou. Čím menšie kúsky odrežeš, tým viac ich budeš mať, ale pri moc malých môže zopár odumrieť a kaziť vodu (aj keď mne sa napr. vytvoril sarkáč aj na kameni ktorý som oddelil od nohy materského z fľaku- zbytku nohy o veľkosti asi 0,5x0,5 cm). Rezy je nejlepšie naplánovať tak, aby bola rezná plocha výsledného fragmentu čo najmenšia. Po narezaní všetko opláchneš vodou a odrezky môžeš ešte na pár minút vložiť do nádoby s vodou, nech tam prestanú "krvácať", aby si si neotrávil osadenstvo AQ. Po opätovnom opláchnutí ich môžeš umiestniť do nádrže (ale najlepšie samostatnej). Niektorí pripevňujú na kamienok čerstvé odrezky, ja som tak robil až po vyhojení. S nevyhnutnou dávkou sadizmu je to vcelku ľahká a zábavná činnosť. :wink:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

taky jsem se rozhodl doněj říznout :twisted: ale nedařilo se mi připevnit ten kousek kde bych chtěl :? tak nějak po pěti připevňovacích pokusech jsem rezignoval a položil jsem ho nakonec na živej šutr v místě kde mám slabší proudění aby ho to neodfouklo. Polipi vystrkuje , ale zajímalo by mě jak dlouho to může trvat než přiroste.
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"