Sarcophyton

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa VF »

I ty mičurine! Hned ses pustil do množení! Nejlepší je dát nohu mezi dva kameny a ty přetáhnout gumičkou jenom tolik, aby nevyklouzl - pak přiroste.
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa vasekg »

Můj Sarcopython dorostl do cca 20cm velikosti klobouku a uprostřed se mu objevila díra, nevypadá, jako vyhnilá, ale od něčeho vykousnutá, s potrhanými okraji. Sarkáč se samozřejmě stáhnul a i silná noha se svraštěla.....

má smysl počkat na případné zcelení klobouku, nebo začít ihned po Mičurinovsku krájet pizzu a vyrábět bratříčky?

Jen by mě zajímalo, kdo se mi do něj pustil, ale tu již asi nezjistím.

V.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Kdysi dávno jsem někde již o tom psal, takže se opakuji. Nicméně to mohou být typy.
V roce 1995 jsem do nově zařízených akvárií koupil z dovozu několik Sarcophyton (tenkrát se ještě SPS ani nevozili :D ). Po nějakém čase jsem zjistil, že se těmto korálům nedaří a tří z nich asi po půl roce uhynuli. Z jejich pozůstatků při vyhazování rozložené hmoty vypadli zvláštní "šneci", trochu podobní na http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/ ... perale.htm . Jejich ulita ale byla asi 2,5 cm široká, ale osa spirály byla vytažená do trnu. Menší trny byly i rozhozené po ulitě, která ale byla velice subtilní a křehká. Prohlédl jsem i zbylé dva koráli a jeden z nich, při prohlížení proti světlu ("prosvěcování") měl v noze také tohoto čneka, který byl spojen s vnějším prostředím pouze maličkou dírkou (zřejmě dýchání). Vnitřek nohy již byl dost vyžraný. Šneka jsem vyndal, korál po čase ale stejně uhynul. Ulity jsem měl uschované a občas jsem je někomu s tímto výkladem ukazoval. Při povodních v roce 2002 ale uplavaly a podařilo se nám najít v bahně ve sklepě pouze jednu, dost poškozenou, kterou ještě doma mám.
To může (ale nemusí) být i Váš případ.
Když se povedou Paracanthurus hepatus, tak mohou okusovat zévy, tvrdé (LPS) i měkké koráli (např. u nás kromě výše uvedeného tyto ryby sežraly i půlmetrovou Sinularia brassicae). Nemáte také nějaké takové doma ???
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa rybka »

Můžu potvrdit, v mém Sarcophython cv. "Rose Leather", tj. "kožená růže" byli v noze 3 s bílou ulitou různých velikostí. Za těch 2.600,-Kč, co na mě H.D. tehdy vydoloval, asi optimum. Dnes mám tohoto původního Sarkáče ve své nádrži znova jako raritu v plné kráse po několika letech skomírání a boji o existenci. Roman mi kdysi dávno prodal knihu o měkkých a kožnatých korálnatcích, jde je napsáno - jakékoliv mechanické poškození způsobuje úhyn daného jedince... Tož, kousek vydržel :lol:
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa vasekg »

Tak mohu potvrdit, že šneci to nebyli, předevčírem jsem Sarkopython s již značně pohublou nohou odtrhl a udělal z něj 5 malých. Jak říkám, šneky jsem žádné nenašel, v klobouku byla díra cca 2 cm průměr a hluboká cca 3 cm. Sarkáč nijak nehnil, díra se ani nezvětšovala, ale bylo vidět, jak chřadne. Mimochodem na dně oné díry byly 4 větší kousky korálovky (asi spadla z nějakého ježka, ti lezou všude), ale ty asi nebyly příčinou vzniku díry.


Pizza kousky se zatím tváří dobře a řezy se zacelují.

Díky za rady všem.

V.
Kalisr

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Kalisr »

Zdravim, je to asi 3 dny co se sarkac zatahl a ted to vypada jako by se chtel rozdelitna pul. Je to mozne? nebo ma jen blbou naladu?
Obrázok

Zmeny v akva pred zatazenim: pridano nekolik ricordey, zoanthus, discosoma, acanthastrea.
Aktualni hodnoty vody neznam, dnes sem nesl vodu na rozbor. Ostatni koraly v normalu, tak nevim
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa rybka »

Mají na to vliv sekrety z nově přidaných korálnatců, buď v klidu, odezní to samo :D
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Gerry »

Zdravim vsetkych, dufam ze mi niekto bude moct pomoct, neviem co je s mojim Sarcophytonom, uz tyzden je takyto
Prílohy
IMAG0068.jpg
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Gerry »

Prosim, ako zistim ci nahodou neodumiera??? Uz je tyzden uplne zatiahnuty...
Wilson
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 04 Dec 2005 10:40
Bydlisko: Presov

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Wilson »

Neobhryza ho nieco ? moj sarkac sa spraval podobne ked som nakoniec zistil, ze si na nom pochutnava sapin.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa lubo54 »

Aj moj mal podobný problém hned ako som ho priniesol keď nebon úplne napumpovaný pri stmievaní sa začal hýbať do sklennej sasanky.
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Gerry »

tak myslis ze sa da dokopy?? Nerad by som o neho prisiel...
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa lubo54 »

Hadam ano ťažko povedať.Dnes po zapnutí svetiel som zistil že aj mne sa asi do neho pustila nejaká potvora :(
Mne sa spamatal asi po týždni nebolo to až také hrozné.
geronimo11111
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 31 Mar 2012 12:49
Bydlisko: Trnava

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa geronimo11111 »

u mna su sarkace nezmari , ak ho daci napadlo tak som ho orezal alebo odrezal hlavu a naporcoval ako pizzu a nakoniec som mal plne akvarko len sarckacov, uplna plevel, niekedy staci ak ho odrezes cely z kamena a das na novy a na ine miesto , treba skusat. mozes ho mat aj dva mesiace zavrety a zrazu sa roztiahne, pusti povlak z klobuka a za chvilu je krasne roztiahnuty
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Re: Sarcophyton

Príspevok od používateľa Gerry »

no namieril som na neho prud z cerpadla a vyzera ze sa zacina prebudzat :D
tak uvidim ci uz bude dobre, len sa mi zacina tvorit hnedy povlak na piesku, neviete z coho to moze vznikat a ako proti tomu najlepsie bojovat. Vo vnutri filtra mam aktivne uhlie, zeolit a aj phosex...
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"