Discosoma

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...jaké tam máš živočichy - plavající apod.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

mam tam dve zebrasomy dvoch klaunov dve krevety jezko 2cm
este jednu rybu neviem ako sa vola 5cm
teplota vcera 26,6 kh 8, fosvorecnany nemeram, no2 no3 pred mesiacom nulove Ca okolo 400
filter klasicky /zeolit/phosex/odpenovac
voda RO
doba od zalozenia 6mesiacov-prechod na veecsie akvarium. skalya piesok travertin.
pred 10 tyzdnami sa to pokazilo mekke koraly boli zavrete
sinularie sa vsetky naraz zvliekli pachyclavularia dva mesiace len sem tam otvorena xenie na ustupe mam este stale hnedu riasu zda sa ze menej.pachyclavulariu a xenie som prelozil do karantennej nadrze. sinularie funguju na 80percent. caulastrea OK ta nemala problem je otvorena uz sa rozdelila vapencovy prirastok teraz ziadny.
ale discosoma od zaciatku neide jednu som dal do karantennej nadrze i tam sa jej tiez nedari. RO je OK. uz som z toho ......
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

miki napísal:moje discosomy prestali rast a zacinaju sa stracat ako im pomoct?
S největší pravděpodobností hladoví, pokud ale stagnují i ostatní korálnatci, může být problémem i nějaký výluh z travertinu - koloidní křemičitany ve formě jílu ( íl ) a jejich podpora růstu hnědých diatom řas, hydrogenfosforečnany a další uvolněné látky. Proveď cca 30% výměnu vody a uvidíš, v případě zlepšení travertin a vše, co není z moře musí z nádrže ven.
Krmení na přechodnou dobu omez jen na zkrmování mraženého cyklopu, abys vyloučil možný přísun konzervačních látek z umělých krmiv do vody.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

tiez si myslim ze problem moze byt travertin. (tajne dufam ze nie)
mal som ho i v malom akvariu asi rok a pol a hnede riasy tam neboli.
ked stupli teploty v lete tak zelene sa objavili ale to co je vo velkom akvariu to je velmi skarede.
prosim ta cim mam skusit prikrmit discosomu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Zkus právě zmiňovaný mražený cyklop. Potřebné množství nech rozpustit v malém množství mořské vody a cíleně nakrm i s vodou. Mnohé druhy discosom přijímají aminokyseliny vzniklé rozpadem buněk a proteinů v nich obsažených právě při zamražování.
Krmené "discosomy" dorůstají větších rozměrů a časteji se dělí.

Discosoma sp. red má průměr až 15 cm, za rok lze získat z jednoho jedince asi 50 nových (můj případ) - pozor pálí SPS korálnatce podobně jako Pachyclavularie.
Discosoma sp. green bez krmení hyne do dvou měsíců po importu, jinak může zaplevelit nádrž, průměr jedinců až 6 cm, má raději horší vodu s obsahem NO3 okolo 10 mg/l a tudíž i s vyšším obsahem aminokyselin ve vodě
Actinodiscus sp. green má průměr až 10 cm, nesnáší ale přítomnost zástupců rodu Sinularia a intenzivní osvětlení (ověřeno). Za dva roky z kolonie čítající asi 10 jedinců je téměř 500 až 600 jedinců - restaurace na Zimním stadionu v Olomouci
Rhodactis indonensis má průměr 30 cm, takto velkým jedincům je nutno s dělením pomoci mechanickým rozdělením, menší jedinci se často dělí sami
Rhodactis rhodostoma má průměr až 20 cm, nesnáší řez klobouku, dělí se řezem na "noze"
Anemonia cf. se při pravidelném krmení množí jako Aiptasia sp., dokonce je pasivně loví a požírá.
Občas se importují "písečné" sasanky z Bali, na ty pozor. Jsou silně žahavé, u nich jsem poznal, že i H.D. v literárních údajích pěkně "kecá". Postižené místo nebolí 14 dní, léčí se asi měsíc a stejnou dobu pálí. Pozoroval jsem částečné ochrnutí postižené ruky po dobu jednoho týdne včetně znecitlivění jako výsledek krátkodobého kontaktu na hřbetu ruky mezi palcem a ukazovákem na ploše cca 5 cm2. Kopřivy (žihlavy) jsou svými účinky daleko vzadu. Vyloženě chutnají druhu Amphiprion percula, kteří jim postupně vykusují výrůstky na chapadlech, čímž živočicha oslabí a nakonec zahubí.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Discosoma jsou velmi citlivé na nedostatek živin - konkrétně dusičnanů. Před několika lety při pokusech s denitrifikátory se mi podařilo "vyčistit" vodu tak, že dusičnany nebylo možno naměřit a jako první na to reagovaly negativně diskosomy. Musel jsem vodu trochu "zašpinit" a pak se znovu rozjely. Později jsem stejné údaje i vyčetl v literatuře. Diskosomy potřebují pro svůj vývoj a růst dusičnany ve vodě v koncentraci 5-10 mg/litr. V přírodě si je zřejmě dokáží obstarat jiným způsobem, ale v akváriu platí výše uvedeno. Je to možná i jeden z důvodů, proč se nedoporučuje chovat diskosomy v akváriu s SPS korály, kde jdou požadavky na čistotu vody proti sobě.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

v mojom akva kde mam 5 ryb dvoch krabov a odpenovac uz pomaly 3 tyzdne produkuje tolko peny ze schne na okraji, neverim ze je taka cista voda. koraly su ok ale discosomy nie a nie sa prebrat. neviete co by este pomohlo?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tak konečne som spozoroval zlepšenie na mojich Discosomách, začali byť viac otvorené a dokonca som spozoroval množenie a nové jedince. Nieje to síce ešte ideál ale oveľa lepšie, už neodchádzajú.

A zmena akú som podstúpil? No sú dve o ktorých viem.

1. Po pridaní 3ks Anthias sp. som začal som viac kŕmiť ryby, 2-3 krát denne. Čo je asi 2x viac ako som kŕmil doteraz.

2. Zvýšil som salinitu postupne z 33 na 35. Sinuláriam trvalo týždeň kým sa spamätali ale už je to "back to normal"

Skôr si myslím že to bolo tým kŕmením, ale niesom is istý.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

moje discosomy sa tiez zlepsili
zeby rocne obdobie :lol:
u mna nastali tieto zmeny
asi dva mesiace krmi ryby manzelka. neviem kolko im da ale podla toho ako krmi macku tak asi dost (3x denne)
to podla mna podporilo discosomy mam uz 3 male asi 1cm a stare sa zbieraju asi 4 cm. dan ktoru som zaplatil su sinice - cervrne.
takze asi musim vymenit zeolit a phosex co mi pravdepodobne rast znovu zastavy. co sa tzka hustoty. zapajal som novy filter 4x veecsi ako stary a pri doplnani vody som sa smykol a teraz mam 21. postupne sa vratim na 24-25. neviem prevod medzi sanilitou a hustotou, ale mozes to porovnat.
vyzera to na prvy pohlad ze hustota nema taky vplyv. bude to asi tym krmenim.
500L
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Tak konecne som sa k tomu dostal. Asi pred pol rokom sa mi rozmnozil Rhodactis. Nieco som stihol vyfotit. Zacalo to ako vzdy "nevinnou" dierou. :lol:

Obrázok

Asi po troch dnoch bolo uz jasne ze sa deli a nie odchadza ako som sa najskor obaval.


Obrázok

a po dalsich troch dnoch uz som mal z jednej tri.

Obrázok

Teraz po pol roku uz su opat nadherne. Ta najvacsia ma v priemere 15cm. Rozmyslam, ze im zasa urobim nejaky sok, nech mam co davat do novo pripravovanej nadrze. Tak uvidime.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Este je zaujimave, ze pod tou najvacsou mi rasie kolona klasickych zeleno-modrych discosom. Neviete ako by som ich odtial dostal?
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Mám takový trochu problém :( Mám v akva zelené discosomy,akva asi 400 l,zeolitová filtrace,čili dusičňany jsou neměřitelné a asi po 10 dnech,co jsem si je koupil se nemají moc k tomu,aby se roztáhli viz obrázek v galerii
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=1231
Když jsem je koupil,byly roztaženy přes celý kámen,že nebyl ani vidět.
Vím od Rybky,že zelené mohou hladovět právě díky dusičňanům :? ,dočetl jsem se to ale až po jejich získání :cry: mám je asi 25 cm pod hladinou,svítím 250 w HQ.A nyní k mému dotazu:Mám je dát o něco hlouběji,nebo nechat na místě.Hodlám jim přidat nějaký prostředek buněčné výživy.Nakoupil jsem konečně ryby a více krmím.A napadá vás ještě někoho něco?
A dotaz další.Viděl jsem hezké discosomy ,ale hnědo-zrzavé v akva společně s Euphyllii glabrescens a dalšími tvrďáky a vypadaly velmi dobře.Takže hnědé a jinak zbarvené,kromě zelených,nepotřebují vodu s dusičňany?
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Podobný problém so mal aj ja, prišiel som nato že keď sú v aspoň čiastočnom tieni tak sa im oveľa lepšie darí, takisto som ich začal cielene kŕmiť (vždy keď podávam večeru namierim strikačku smerom ku nim) a začali sa dokonca množiť.

Ja by som ich dal nižšie ku dnu tam majú vaťšiu pravdepodobnosť že si niečo ulovia :lol:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Jednoznacne ich daj nizsie alebo do tiena, ak by si to prehnal to si lahko vsimnes ze sa jej noha znacne predĺzi lebo sa zacne dvihat smerom k svetlu, teda do lepsich svetelnych podmienok.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Tak jsem ji umístil na dno akva,trochu je odstíněná,viz foto
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=1234
tak za pár dní poreferuji,jak jí to prospívá
Moři zdar a nám všem taky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"