Problem so Xeniou

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

Zdravim,

chcel by som sa spytat, po pridani Capnelly a Sinularie do 60L nadrze sa nieco stalo so Xeniou. Je scvrkla - cca tretinova velkost a chapadla ma malinke a akoby zmrznute, nepumpuje. Neviem co sa mohlo stat. Capnella taktiez od pridania stale lezi.
Uz som 2x urobil vymenu 20% vody a pridal nano reef booster (prvy krat). Akva bezi 3 tyzdne. Uz mam za sebou aj sinice (len slaby hnedy povlak na piesku a po tyzdni to zmizlo), xenia do minuleho stvrtku krasne pumpovala a zrazu sa nieco stalo. Sinularia pustala nejaky sliz ked som ju daval do akva, cele som to odsal.

Diky
AbeSkOo
Prílohy
Capnella - problem.jpg
Xenia - problem.jpg
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa amsi »

hodnoty vody???? po třech týdnech to nebude asi ještě ono ..... bohužel.
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

Meral som iba hustotu, ta je OK, ostatne este nemerane. Chystam sa dat vodu ku kamoske do laborky na kompletny rozbor.
Skor ide o to, ci tie korali jej nemohli nieco urobit, pretoze do pridania krasne pumpovala.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa amsi »

určitě ji korály neublížili :-) kompletní rozbor bude asi fajn, ale teď uplně stačí PH,KH,PO4,NO3 .......
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

este je mozne, ze za to moze nafta - pred tym nez som si isel pre koraly som tankoval, ruku som si 3x umyval (iba vodou), bolo to cca 3h pred pridavanim koralov do akva, mal som aj gumovu rukavicu, ale iba na ruku..
Proste sa v ten vecer muselo do vody dostat nieco, co tam nepatrilo - aj gorgonia stavkovala, zoanthusy boli den zatiahnute, ale tie uz su OK. Snad ta vymena vody pomoze. Okrem tej Xenie a Capnelly vsecko ok.. Aj Thorovia su spokojny (si oblubili jednu velku ricordeu tak maju pekne 3+kk :) )
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa amsi »

Podle mě je to vše brzo, nevím ,jestli jsi měl živé kameny, zaběhlou vodu ??? Změř zakladní hodnoty a uvidíš. Těžko bez toho zjistit co to může být .....
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

Tak som sa este raz pozrel do kalendara - zalozene je mesiac, 60L zivej vody zo seareefu, 9kg zivych kamenou, 9kg ziveho piesku. Pravidelna vymena vody (doteraz 6L raz tydenne), ale po tej neidentifikovatelnej "nehode" som vymenil 2x 10L. Co dva tyzdne udrzba filtru (filter podla Svicovej metody - kanistrak, jedna ponoska so zeolitom, jedna ponozka s phosout - ale ta priemyslova verzia, doporucilo mi to opet seareef, keramika, biomolitan a vata eta vsjo charaso). Voda kupovana uz zarobena z morskeakvarium.
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa voloda »

Keď si si vedomý, že sa Ti do akva dostala nafta alebo nejaká iná chémia (voňavky voda po holení rôzne krémy atď., to uvádzam preto lebo sa to už pár ľuďom podarilo)už si mal začať s komplenou výmenou vody z fungujúceho akva, v Prahe Ti má kto pomôcť :D . Samozrejme až po vylúčení chyby z nevhodných parametrov vody. Prevádzkovať akva bez základných testov jednoducho nejde a 24 hod pri havarke v akva znamená v morskej akvaristike veľmi veľa. Držím palce aby to vydržalo kým nezistíš parametre vody ale si pripravený a patrične vybavený aj ich upraviť ? :shock:
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

Priprava pre mna = mat v zalohe aspon 50% cerstvej vody pre potreby rychlej vymeny.Ked sa Xenia "scvrkla" boli uz svetla na nocnom svieteni a ona sa bezne v noci zatvarala, takze som to riesil az druhy den ked sa neotvorila a ani ta capnela sa nepostavila - vymena 10L vody. Dnes vymena dalsich 10L vody. Da sa povedat ze je to vymena 40% celkoveho objemu, kedze mam celkom dost kamenou a 5cm piesku. Voda pojde na komplet rozbor do laborky. Testom, ktore sa predavaju moc neverim :) A ci to bola nafta, alebo nieco ine, tazko polemizovat.

Skusim polozit teda otazku inak - je Xenia odolny koral, ze aj po nahlom zhorseni kvality vody je schopna zregenerovat?
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa amsi »

3,nebo 4 týdny ??? Já měl akva jen přestěhované , stará voda ,všechny kameny živé a vodu jsem dostal na OK hodnoty za skoro 3 roky ... ale to je jen můj extrém .... Jen jsem chtěl napsat, že nezáleží na čase, ale musí si vše sednout a najet filtrace .............. bakterie atd.
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

v tomto pripade to bola reakcia velice nahla = nieco sa muselo stat. Preto riesim, ci to nemhlo byt pridanim tych koralou (aklimatizacia bola 40min, ziadna voda z povodnej nesla do akva), alebo tou mojou rukou. Uvidime, necham tomu cas a hlavne uz do toho nebudem vrtat. Predpokladam, ze aj keby bola uz kvalita vody postacujuca, korali potrebuju nejaky cas na zotavenie, takze teraz do toho nebudem tak tyzden vrtat a iba monitorovat :) Skor mi islo o to, ci sa s takouto reakciou niekto nestretol a ci je xenia schopna sa z toho asi soku spamatat.
A niesom priaznivcom nejakeho testovania (max hustota, teplota), proste ked vidim, ze sa vsetkemu dari (a xeniam se darilo, krasne pumpovali a aj mali prirastky), tak sa v tom nevrtam. Tieto veci riesim iba v pripade, ze do nadrze davam nieco, co vyzaduje striktne nejake podmienky. Nemam zaujem kupit nieco, pridat to tam na par hodin aby som to rano vytahoval a posielal potrubnou postou :)
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa vik_33 »

Xenie přežijí téměř vše, problém jim dělá hlavně příliš čistá voda.
AbeSkOo napísal:... A niesom priaznivcom nejakeho testovania (max hustota, teplota), proste ked vidim, ze sa vsetkemu dari ...
Dost troufalá slova po měsíci od založení akvária ... hmmm :shock:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa voloda »

V ideálnych podmienkach až priveľmi odolná :lol: :lol: :lol: i . Určite sa stiahne aj vplyvom svetla, podráždenia atď. ale aby bola trvalejšie stiahnutá tak to by mohol byť náhly výkyv v chemizme prostredia. Ešte príliš čistá voda ale to u Teba nehrozí. Máš pravdu že testy sú orientačné ale pomôžu moriakovi rýchlo zorientovať sa kde je "sever" :D
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Proste tie parametre kolisu je to cele nestabilne. to o nafte je podla mna blbost ak by sa tam aj niekolko nanogramov dostalo z tej ruky, nic sa nestane. zakladne parametre je treba merat, ani ja nie som velky mereac, ale okrem hustoty obcas premeriam aj KH, NO3, nech viem na com som. takze rada....uz tolko tej vody nemen a nechaj to aspon mesiac usadit, nic nepridavaj, len stabdardna udrzba a aj koraly sa roztiahnu...gorgonia ta vraj tiez prehnane cistu vodu nemusi
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem so Xeniou

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

Dakujem vsetkym za rady. Nebudem sa v tom teraz dlhsie rypat a uvidime. Vodu dam na komplet rozbor. Som zvedavy ako to dopadne :)

To vik_33: to ze sa vsetkemu darilo bolo zjavne aj okom, xenia pumpovali, ricordei sa rozvalovali, gorgonia pekne vytiahnuta a mala nove prirastky, viem ze je akva len 3-4 tyzdne na zive, a nejde robit zavery, ale pohladovo bolo vsetko ok. Uvidime :) Drzim si palce aby som to vydrzal (hlavne sa v tom nerypat) :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"