Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Tania van Es
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Jún 2013 09:28
Bydlisko: Netherlands

Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa Tania van Es »

Prosim Vas mohli by ste mi napisat Vas nazor??
Moj 5 rocny syn a ja mame zdravotne problemi a rada by som sa opytala na Vas nazor.
Mame Akvarium 550 L. uz 5 rok, kde ma moj muz vela koralov, ale jeden je prudko jedovaty . Overila som si ze,mozu vypari sposobit zdravotne problemi, ale koral musi vytrcat vonka zvody. Jednym ludom na to zomrel aj maly pes a ochorelo male dieta.
Co si myslite? Moze to sposobit problemi,ak ten koral nevytrca z vody ale je celkom dole???
Neviem ani meno toho koralu. Dakujem Vam
Upraveno (barva písma).
vik
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Moze Makky koral sposobit zdravotne problemi???

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Viete, tazko sa k tomu niekto relevantne vyjadri, ked ste nepovedali, aky je to druh koralu, nepriadli sem jeho fotografiu ani nepopisali o ake zdravotne tazkosti sa jedna.
Po zodpovedani tychto otazok a hlavne podrobnom opise tazkosti Vas a Vasho syna sa mozno k niecomu v spolupraci s ostatymi dopracujeme. Napriek tomu si nemyslim, ze by makky koral hlboko pod vodou mohol taketo niec robit. Zoanthusy su jedovate, pokial sa poskodia pri rezani pri priamom styku s pokozkou, alebo verim, ze aj pri poziti. Inak myslim, ze nie.
Tania van Es
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Jún 2013 09:28
Bydlisko: Netherlands

Re: Moze Makky koral sposobit zdravotne problemi???

Príspevok od používateľa Tania van Es »

Dakujem za typ.Pozrela som si to na internete, Ano, je to jeden typ from Zoanthus.
Myslite ze sa vypari nemozu z vody uvolnovat do ovzdusia? Ako som uz pisala jednej rodine zomrel maly pes. Ale tieto Zoanthusy vytrcali z vody.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Moze Makky koral sposobit zdravotne problemi???

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Zodpovědně se k tomu vyjádřit je dost složité, protože chybí vícenásobně potvrzené údaje (hlavně pak těch případů, o kterých píšete - mrtvý pes, nemocné dítě a pod.). Je známo, že palytoxin (jed zoanthusů rodu Palythoa a jeho příbuzných) patří mezi nejjedovatější toxiny na Zemi vůbec. Je ale také známo, že jej organismus korálu sám nevytváří, ale získává z vyfiltrovaných mikroorganismů. Jsem přesvědčen, že v akváriu spektrum organismů, potřebných k získání jedu, nemá korál k dispozici. Pak je na řadě otázka - za jak dlouho ztratí korál toxicitu v akváriu, případně kolikrát se můsí korálnatec rozdělit, aby výchozí (přírodní) koncentrace toxinu klesla pod minimum toxicity ?? Odpovědi na tyto otázky jsem nikde nenašel (před časem jsem něco o tom psal i zde na reef.sk). Zkoušet se mi to nechce a vzhledem k tomu, že manželku potřebuji kvůli pravidelné stravě, tak ani nemám na čem.
Pokud by někdo měl možnost to vyzkoušet v nějaké laboratoři na bílých myškách, výsledky by stály za publikaci i v lepších biologických časopisech (vyšší "impakt faktor").
Je zajímavé, že mořské želvy požírají tyto jedovaté korály s nadšením a bez následků.
To, co je zde napsáno, platí samozřejmě pouze pro zmíněné rody korálů, v jiných možných případech to bude asi jinak.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Moze Makky koral sposobit zdravotne problemi???

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pokial ich dieta nechytalo do ruky, ani nastroje s ktorymi manzel manipuluje s koralmi, pokial manzel nevyvaral kamene, na ktorych rastu, atd. je sanca, ze za zdravotne tazkosti vasho syna mozu koraly uplne zanedbatelna. Na intoxikaciu je nutny priamy kontakt alebo vdychnutie koncentrovanych par (spominane vyvaranie kamenov za ucelom sterilizacie). Pozeranim sa na akvarium sa este nikto neotravil.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Jedovaté koraly

Príspevok od používateľa drakken »

Přesunuto.
vik_33

Ahojte viem že tu niekde bola takáto téma ale za svet ju neviem nájsť. V akváriu mám už niekoľko cca 12-15 rokov protopalythou zo zeleným stredom túto som už viac krát vymenil predal daroval. V podstate celé roky som o jej toxicite nevedel pri kúpe som na nič také nebol upozornený .Sám som celé roky tento koral rezal delil chytal dokonca aj z rôznymi malými oderkami na rukách. Jediné čo to spôsobilo bolo veľmi jemné brnenie v končekoch prstov ktoré netrvalo dlhšie ako hodinu. Na internete je kopa varovaní ako moc je tento koral toxický ako môže uškodiť .Máte niekto nejaké zlé skúsenosti zdravotné problémy ktoré vám spôsobili ?Niekoľko krát som tento koral delil priamo vo vode v akváriu predpokladám že pokiaľ obsahuje palytoxin zrejme jeho množstvo v našich nádržiach nebude nijako obrovské vzhľadom na to že ryby na delenie priamo v nádrži nereagovali . Nerád by som posunul ďalej koral ktorý môže niekomu spôsobiť zdravotné problémy .Možno by nebolo od veci ako varovanie zaviesť tému o toxicite živočíchov v našom akva.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Zajimave, taky by me zajimalo toto tema. Delil jsem ted zoasy, pracoval s protopalythou a kameny a krom jemneho brneni a puchyrku snad uz nic nepozoruji...vzdy zapomenu rukavice (a hlavne i na stetiny cervuu )

Odesláno z mého GT-I9195 pomocí Tapatalk HD
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Moze Makky koral sposobit zdravotne problemi???

Príspevok od používateľa kominík »

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa rybka »

Jedna zásadní skutečnost. Palytoxin vylučují obrněnky Ostreopis siamensis žijící na kornatých sasankovcích rodu Palythoa, nikoliv korál samotný. Název je podle Palythoa toxica, z něhož (jeho povrchu) byl poprvé izolován. Otázkou je, zda vůbec někdo v nádrži má jedince s obrněnkami.

Jaroslav měl kdysi kolonii, se kterou byly problémy (v nádrži i kolem ní). já mám svou kolonii od roku 1998 a problémy nepozoruji žádné. Když vezmeme v úvahu původ od jednoho dovozce (Hynek Dařbujan) a tehdy nejspíše z jedné oblasti (Indonézie) a od jednoho exportéra; ani v nějakém mikroregionu v přírodě nemusí být výskyt obrněnek na sasankovcích 100%.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa kačer »

Zajímavý článek o korálu Palythoa: https://reefbuilders.com/2015/08/26/pal ... dangerous/
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa MRysan »

no, mohl bych popsat svůj zážitek s okem do kterého mi flusla při řezání discosoma. Zopakovat bych si to nechtěl a na ambulanci koukali dost vyjeveně když jsem jim řekl co se mi stalo.
LPS/SOFT 300l
Ondrejst
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 24 Okt 2007 18:51
Bydlisko: Myjava

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa Ondrejst »

Včera som pretrhával xeniu a na prste som mal malú reznú ranu ale ešte dosť čerstvú. Večer sa dostavila teplota, bolesť hlavy, no vôbec som nemohol spať, bolo mi totálne zle.
Mohla to byť časová náhoda, len ma to zaujíma či sa to niekomu ešte tiež nestalo.
Vďaka Ondrej.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa Lukáš »

Vola sa to viroza/chripka.
Ondrejst
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 24 Okt 2007 18:51
Bydlisko: Myjava

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa Ondrejst »

Čiže náhoda, dík.
Už som zdraví :)
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Moze makky koral sposobit zdravotne problemy???

Príspevok od používateľa ellbunda »

To musím zkusit namluvit své ženě, až se ráno vzbudím po bujaré oslavě, že tak blbě mi není z alkoholu, ale z toho, že jsem krmil rybičky :-)
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"