Dotaz na stav mekkých korálnatců

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Dobrý den,

rád bych se zeptal na vizuální zhodnocení stavu mekkých korálnatců.
koral-1.jpg
koral-2.jpg
Koráli jsou zatažené i přes denní svícení. Parametry vody by měly být v pořádku:

nádrž: 1 280 litrů (200 x 80 x 80)
NO3: 2mg
PO4: neměřitelné
Ca: 450 mg
Mg: 1290 mg
KH: 7,7
salinita: 1.025
teplota: 28 C

Koráli jsou umístěny na dně nádrže, cca 70 cm hloubka.

Svítím LED PacifiSun METIS HYPERION R2+ s programem Bali Nature na 50%.

Budu rád za každou radu.
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa mcfisto »

Tezko rict bez dostatku informaci. Jak je akva stare? Jak dlouho jsou tam ty koraly?
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa voloda »

Mala hodnota kh, minimalne 8,5 a samozrejme malo svetla, skusit tak 20 cm pod hladinou alebo prisvietit a uvidis :) . Inac presvietit 80 cm vidim na HQI a rukou dosiahnut na dno, ked nemam tak 2m na vysku nemozne. Treba uviest ake stare je akva a castejsie merat zakladne parametre ci prudko nekolisu. Slovom podrobnejsi popis akva a poradia viaceri moriaci. :)
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
Používateľov profilový obrázok
cooffe
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 20 Jún 2013 21:00
Bydlisko: Praha 9 Střížkov
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa cooffe »

jak píšou kluci Kh opatrně zvednout,na škodu nebude ani snížení teploty v akvárku-na můj vkus 28 stupnů je celkem dost a korálům se to nemusí líbit.popiš trošku filtraci,co tam všechno máš..
IM Nuvo mini 38G+Kessil
vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Předně děkuji všem za reakce. Netušil jsem, jak to tu žije. Píši tu poprvé.

Historie akvária je poměrně bouřlivá. V běhu je cca 2 roky, ale v relativně optimálním stavu je teprve tak půl roku. Měl jsem problémy se salinitou, cca před rokem, kdy jsem na základě vysokého Ca a Mg zjistil, že mám špatně zkalibrovaný hustoměr a novým jsem naměřil 1.030. Dalším problémem byly vysoké nitráty. NO3 jsem měřil kolem 50 mg. Vše se mi podařilo vyřešit cca půl roku nazpět.

Pro představu přikládám celkový pohled na akvárium.
akvarium.jpg
Ohledně filtrace. Dříve jsem měl filtraci do coral shopu (cca půl roku na zpět). Naprostá šílenost. Teď jsem filtraci hodně zjednodušil. Skimmer Deltec SC 2560, fluidní filtr Deltec FR 616 se zeolitem. Dle potřeby dávkuji Rea Sea No3Po4X 35 ml, dle potřeby. Předfiltr mi zatím zůstal od coral-shopu - http://www.coral-shop.com/news.php?id=270.

To co mi zatím chybí a co je v plánu a zatím není kvůli financím je následující:
  • Nové výtlačné čerpadlo Deltec E-Flow 12
    UV - Deltec 2x 80W
    změna předfiltru - pro snazší čištění a údržbu
Největší nejasnosti mám kolem světla. Začínám z něj mít nepříjemný pocit. Máte zkušenosti s LED svícením? Přijde mi naopak poněkud agresivní. Měl jsem nastaven Bali Nature program na 50 procent. Následně jsem udělal blbost a přisvítil na 80%. Odpravil jsem si 2 měkké korály co byly umístěné nahoře. Takže přisvícení se opravdu bojím. To spíše mohu zkusit umístit zmíněné měkké korály jinam. Ale světla mají pocitově poměrně dost.

Ohledně KH se také trochu bojím. Mám doma toto: http://www.coral-shop.com/shop.php?code ... 131#detail, ale nechci si nic rozhodit. Postavil jsem filtraci na principu více měnit vodu a méně se do toho vrtat. Takže 14 dní co 14 dní měním 160 litrů vody.

Teplotu snížit mohu. Jen se bojím trochu o euphylie, které jsou na to přeci jen háklivější. Mám paraglabrenci a paradivisu.

Ohledně korálů samotných. Ten menší (druhá fotka) je nový, cca 10 dní. Ten větší (první fotka) je v akvárium poměrně dlouho, cca půl roku. A hlavně byl již v pohodě.
koral-3.jpg
vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Jinak pro informaci ještě fotky popálených korálů:
presvetleny-koral-1.jpg
presvetleny-koral-2.jpg
Stejně tak se mi popálila i Caulestrea, ale ta se snad ještě vzpamatuje.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa Luděk »

Mám taky většinou měkké korály. Když se tváří tak jak na tvých fotkách tak obvykle za nějakou dobu (7-14 dnů) se svlíknou a znovu roztáhnou do krásy. Nemusí to být tvůj případ ale pokud se nezačínají rozpadat tak by to mohlo být ono.
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa radEg »

U mňa napríklad sarkáču stačí aby som zmenil prúdenie zatiahne sa a mesiac kašle na mňa potom sa roztiahne a je pekný ďalej.
Naposledy upravil/-a radEg v 29 Okt 2015 15:14, upravené celkom 1 krát.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Ahoj všem,

že se sarkáč občas zatáhne, to vím. Ale ten můj je fakt v dezolátním stavu. Přidávám pár aktuálních fotek. Budu rád za rady. Dělá mi to starost.

Caulestrea už se mi začíná pomalinku probírat. Dostala fakt asi mazec tím světlem. Prostě šok z 50% na 80% u LED je asi moc.
coral-1.jpg
coral-2.jpg
coral-3.jpg
DB
vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Takto se sarkáč asi nesvléká. :-(
coral-4.jpg
Sinulárie je také u konce. :-(
coral-5.jpg
Ten měkáč se mi úplně stočil směrem ke dnu. Nechápu co tím zamýšlí. :-(
coral-6.jpg
DB
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa voloda »

Zdar, svetlom to nie je. Aj keď spektrum na moj vkus do fialova. Ja svietim momentálne led na rozmer 150x60x60 cm 2x 66W Aquatlantis a 2x120W China. Predtým boli aj HQI 150Wa T5 220W a nič som nespálil aj keď sps a sinularka je až na hladinu.Takže pokiaľ tam nepraží UV alebo HQI bez filtra svetlo neriešiť. Problém je v chemizme a čistote vody. KH bez diskusi min na 8,5. Pozor mierne Ti padne Ca a Mg. Buffer na danný objem neekonomický. Ako sa dopĺňa do systému Ca a Mg ? Napr. CentralChem Ba Hydrogenuličitan sodný 1kg za 4.70 eur, chlorid vápenátý 7.40 eur za 1kg, chlorid horečnatý 7.90 eur za 1kg. Všetko okolo chemizmu a dávkovania nájdeš tu ne reefe. Salinita - pokiaľ sa naváži presne stále to isté množstvo soli stále do toho istému objemu nedá sa niečo pokaziť. Ja dávam 36g Microbe-litf na1l vody s reverzky. Mením každý týždeň 10% .Hustomer používam po 10 tich rokoch len sporadicky. Naposledy keď som zabudol či som dal potrebné množstvo soli. Vždy rozrábam po 10-kach litroch nikdy nie po litroch, tak sa nestala nikdy chyba. Filtrácia - v jednoduchosti a blbuvzdornosti je sila. 1. odpeňovač 2.refungium a dsb podľa možnosti čo najväčšie, zeolit a phosex/kemira podľa záťaže systému, 3. výtlačné čerpadlo s dopĺňaním odparu. Najdôležitejšie aby parametre neskákali +/- autobus a systém bol dlhodobo stabilný. Teplota ok neriešiť. UV zbytočne vyhodené peniaze, možno len záloha k karanténke.Ako dlho sú v akva eufilky? Majú prírastky ? Dá sa veriť nameraným hodnotám? Ako dlho je nízke KH?
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Tak parametry vody mám snad v pořádku. Až na to KH. Už jsme slyšel i názory uměle nezvyšovat. Však v mořské vodě je KH mezi 7 a 8, ne?

Ca a Mg nedoplňuji. Dlouhodobě mám vápník mezi 440 - 450 a hořčík mezi 1260 - 1290. Prostě jen častěji měním vodu. Každých 14 dní 160 litrů, tj cca 10%, možná o něco více to je. Zas tolik tvrdých korálů v AQ nemám a na ten objem rozhodně ne.

Jak souvisí KH s měkkými korály?

Jinak s tím světlem to bylo jednoduché, dokud jsem svítil na 50%, byla caulestrea nádherná. Jakmile jsem skokově zvýšil na 80%, během týdne začala odcházet.

Toto je původní stav:
caulestrea.jpg
Výše je pak současný.

Narozdíl od světla, chemismus vody se mi nijak nezměnil.

S tím KH je to ke zvážení. Je fakt, že dříve jsme měl i kolem 9tky. Například 9,1. Cca před třemi, čtyřmi měsíci. Pak mi to začalo klesat přes cca 8,3 / 8,2 až na současnou hodnotu. Čím to je, když stále měním vodu a do akvária nic umělě nedoplňuji? Co nejvíce způsobuje pokles KH?

Euphyllie jsou v akvárium tak měsíc a půl mladší a tři měsíce starší. Ty jsou zrovna v pohodě. Ale růst nezaznamenávám.

Několikrát mi bylo řečeno, že korály začnou růst cca půl roku až rok po aklimatizaci a v dobrých stabilních podmínkách. Takže mají asi ještě čas. Ale nevím, znervózňuje mě to. Montipora mi roste docela dobře, i když proti tomu co mi bylo řečeno, jak tento korál roste, tak je to asi pomalé v mém případě.

Nicméně jsem doma den co den a čumím do toho den co den, tak to možná všechno vnímám pomaleji.

DB
vodní živel
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 28 Okt 2015 02:26

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa vodní živel »

Jinak doma mám toto: http://www.coral-shop.com/shop.php?code ... 131#detail. Mám to vyzkoušet?

DB
Používateľov profilový obrázok
cooffe
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 20 Jún 2013 21:00
Bydlisko: Praha 9 Střížkov
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa cooffe »

být tebou nespoléhám se jen na výměny vody a začnu opatrně Kh zvyšovat dokud je čas..Kh mizne,protože tvrdý koráli ho spotřebovávají,naštěstí jich nemáš v nádrži tolik,takže ten pokles není nijak dramatický..Euphilkám se daří při KH okolo 9
IM Nuvo mini 38G+Kessil
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Dotaz na stav mekkých korálnatců

Príspevok od používateľa voloda »

Svetlo s2x150W modulmi musí mať brutálny výkon keď presvieti cca 70 cm vodného stĺpca a plochu 200x80 cm a len na 50%. Málo svetla - howg .... :D . KH je jeden základných parametrov tak ako teplota salinita ..... nevyhnutých pre život v akva. Múdre knihy uvádzajú rozpetie 7 - 12. Skúsenosti aj moriakov tu na reefe uvádzajú určite nad 8 ,respektíve až nad 8,3 , 8,5. Moja prax - pod 8 prežívalo ale živorilo. Trvám na vyššom KH , howg ... :D Uhličitan sodný je jeden z základných komponentov pre rast schránok sps, lps,obalov mäkkých koralov. Preto bude ubúdať. Neviem podľa foto ako si na tom s červenou vápenitou riasov ale aj ona papká sódu/hydrogenuhličitan sodný a aj Ca. Rátaj s tým, že keď bude vyššie KH budeš musieť dopĺňať aj Ca a Mg čiže robiť Baillinga. Potom budú tie prírastky na montiporách viditeľne rýchlejšie. Ja som momentálne na dennom 250 ml dávkovaní roztokov Baillinga(čiže aj hydrogenuhličitanu sodného) a bolo"horšie až do 400ml "". Keď je v akva optimum prírastky na niektorých druhoch vidíš už po dvoch týždňoch, netreba čakať pol roka. :D Veľa krát sa mi stáva, že nový obyvatelia na mňa vystrkujú polypy už po pár min. v akva. Možno to chce dať urobiť niekde nezávislý komlexný rozbor vody. U mňa tak sinularka, ktorá rastie ako burina nie je zatiahnutá ani v noci a keď už je ochabnutá ako na foto je blízko pred smrťou/rozpadom. Ako nízko je svetlo nad hladinou?
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"