SPS - STN

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

No pokud mu tam umírají korali, tak to asi nefunguje

PS: pokud to půjde dorazím...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

pravda, začal jsem to dávkovat, ale na poloviční doporučení pro start. Stále měním vodu, cca po 3 dnech asi 7%. Kh je dnes na 6,4. Mám problém s tím, že nedokážu vyměnit víc vody najednou...což taky není dobře. SPS stále blbý, skoro horší. No a PO jsou téměř neměřitelné. Tritona jsem zvolil kvůli jednodušší aplikaci, ale zatím tam nejsem, ani náhodou. Asi nakonec udělám nějaký ICP, je možné, že problém je úplně v něčem jiném. Jedna věc, která mi nesedí. Mám docela dost antélií, které se mi dostaly s kameny do akva. Když byli No a PO na nulové hranici, bylo vidět, že jsou výrazně světlejší. Nyní jsou tmavé, zrovna tak jako někteří "kožnatí". Zéva je také tmavší. Používám Red Sea Pro sůl, možná to není úplně ideální sůl pro tohle rozhozený akva. Dříve jsem používal Tropic Marine, kterou jsem přestal používat tak 3 měsíce nazpět. Možná, že tam i je nějaká příčina. Důvodem bylo to, že jsem sů od TP nesehnal.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa axelson »

Skus nejakym sposobom vymenit velky objem vody.neviem dovod preco nemozes ale skus nieco vymysliet. dorovnas prvky na co najblizsie doporucenym a potom mozes ist triton.na rozhodeny system davkovat triton asi ako pisali chalani nic moc.ten icp test by som obetoval tie peniaze nech vies na com si.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Bohuš »

Možná Ti to pomůže, možná ne... . Měl jsem podobný problém. V akva se všemu postupně přestávalo dařit. Měkké koráli nic moc. SPS moc dlouho nevydržely... . Stejně jako Ty jsem měl obavu, jestli mi nespadnul nějaký kousek měděného drátku do vody. Výměny vody nepomáhaly, spíš naopak (sůl RS) . Po každé výměně, jako by se stav zhoršil. Nechal jsem udělat test od Tritonu a podle něj bylo všechno v normě, jenom nějaké prvky na doplnění a něco přebývalo, ale žádná katastrofa... .
Protože už mě nebavilo se na akva ani dívat, jak šlo do pr...e. Tak jsem si nevšimnul, že je u dávkovacího čerpadla prázdná lahvička s NoPOxem RedSea.
Jednoho dne jsem se začal divit tomu, proč najednou mají koráli roztažený polipy a všechno se začíná tvářit spokojeně. Tak jsem zjišťoval co se změnilo a přišel na ten NoPOx. Už ho tam nedávám asi 2 měsíce a všemu se pořád daří jako nikdy dřív s NoPOxem.
Už tam ten smradlavej hnus nikdy lít nebudu... :twisted: .
Píšeš, že dáváš NoPOx... třeba je to stejný případ...
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa pajin »

ono to taky vůbec nemusí být problém ve složení mořské vody, varianty jsou dvě - buď ve vodě něco chybí, nebo přebývá. já měl stejný problém před rokem - výsledky tesků ukázkové (TRITON jsem nedělal), ale koráli, hlavně SPS, z ničeho nic začali umírat... nepřišel jsem na to, co to bylo, ale pomohly mi výměny vody - obden jsem měnil 25 %, celý měsíc (sůl red sea modrej kyblík). koráli totiž vylučují do vody spoustu látek a ty se můžou naakumulovat a pak dělat problémy. já hlavně používám aktivované uhlí. když se mí dřív nějakej korál nenafukoval jako obvykle (např. Caulastrea), tak po výměně uhlí to bylo zase všechno v pohodě. měním teď uhlí 1x za 14 dnů
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Mender »

Než jsem se pustil do Tritonu - tak jsem taky nejprve vše narovnal většími výměnami vody - asi 3x 20% po týdnu.

Takže ta výměna vody bude asi nejlepší doporučení.

Ale dělal bych to na soli TM - syntetická sůl se stabilním složením doporučovaná Tritonem.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

souhlas, NoPox nepouzivam cca 2 mesice,mozna min. vsiml jsem si,ze SPSka zacinaji prerustat mrtve casti,ne nijak rychle,ale preci. Pelety jsem uplne vyloucil. uz jedu jen na chaeto, uhli, antiphos, siporax a odpenovac. No3 nemeritelne,ale krmim 2x vic. PO4 od 0.00 az 0.006,zahrnuju odchylku mereni 0.04. vymeny vody pokracuji,ale prodluzuji interval. je videt,ze vymena vody behem kratke chvile trapi nektere softaky nebo zoa. vypada to,ze vymeny vody jsou opravdu jedinym resenim, kdyz clovek nevi co je za problrm. triton zatim nedavam,az pozdeji. ano vratim se k TM soli,mam s ni lepsi zkusenost.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

zdravím vás, konečně přišel ICP výsledek: https://www.triton-lab.de/en/showroom/a ... oes/41616/
výsledky jsou krom Mg na celkem dobré úrovni, nic co by mi prozradilo, proč ty SPSka šly do háje. Vypadá to, že se to už celkem stabilizovalo. Poslední výměna cca 40% naráz (sehnal jsem sud). Pomalu klesá Ca vůči zvyšování KH, tedy zastabilizuji hodnoty krz návod od Triton (snad) a zkusím pustit toho Tritona. Mg je pořád někde kolem 1450 podle salifertu. Co jsem rád, že kovy jako měď nebo rtuť se neobjevily. No3 je pořád nízko, i když krmím 2x tolik mraženého žrádla. PO4 kolem 0,02.
Ještě jsem řešil jestli to nemůžou být nějaký bakterie jako Dinoflagellates (neznám č. název), ale písek a kameny nic takového nevykazují. Taky jsem vypnul na pár dní odpěňovač, aby se trochu "kazila" voda, ale nakonec jsem to zaplnul kvůli kontaminaci vody různým drobným bordelem.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Jajo »

Ten jód je trochu nízko. Teda žiadny. A bárium je niekde v nebi.
Až tak v poho to zas nieje. Skôr by som povedal dosť zlé...
no3 na vine nebolo podľa mňa. Skôr ten jód...


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Xwave »

nemyslim si ze ten jod by bol az taky problem ja som tiez mal podla tritonu 0 ale zas davkujem pravidelne, skor si myslim ze problem bude s Ba to uz je velmi vysoko, ako sa ti podarilo to dat az na taku vysoku hodnotu ?
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

použil jsem Antiphos na bázi Fe, od Aqua Medicu, asi to nejhorší co jsem sehnal.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

tak uběhla zase nějaká doba a musím zaklepat, jsem z toho venku. Koráli SPS začli růst.Jedu Triton metodu. Plánuji, že udělám další ICP test kolem 2 poloviny léta. Mám tak trochu obavy, že u Tritonu není třeba měnit částečně vodu. Asi to jednou za 14 budu dělat, preventivně. Podařilo se mi i trochu zvýšit No3. Také jedu na Al99 namísto jiných absorbérů, ale počase vyměním za Rowa. Zatím mám pořád problém držet alkalitu, zřejmě kvůli tomu, že ty koráli co tam jsou prostě jedou. Při kontrole Ca,Mg jsem u Ca na 410, u Mg 1400, pořád dost vysoko. Zřejmě to bude problém dávkovacího čerpadla, co prostě nedává správné množství.ale to vyladím. Jinak PO4 na 0,05, Kh 6 :-/, No3 kolem 0,2.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa P_P »

tak super, ať se daří - ale chtělo by to aspoň jednu fotečku akvárka, žádnou jsem ve vlákně nenašel.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

Po nějaké době mám první zkušenosti s používáním Tritonu. Na začátku mi pomohl stabilizovat vodu, vyrovnal inotovou rovnováhu a na zubožených SPSkách byl vidět obrat k lepšímu, pak už začaly i docela slušně růst (pochopitelně masivní výměna vody byla nutná). Za tu dobu jsem si všiml několika věcí, které se opakují: KH není stabilní, nedokážu udržet okolo těch 7. Ca okolo těch 430-450. Mg je pořád na úrovni skoro 1500. Nepatrně jsem nastavil vyšší příděl roztoku č.2, abych zvýšil KH, ale jen nepatrně, abych neovlivnil inotovou rovnováhu. Alespoň podle Tritonu se vše dávkuje stejně a tohle je možné upravit, ale jen trochu.
Fosfáty jsou poslední dobou zvýšené na cca 0,12-0,16 - původně byly na 0,03 - 0,07. No3 neměřitelné. Podle ICP jsem dávkoval jód, mangan a vanad. Ale už to nedávkuji, neviděl jsem žádný přínos. LPSka celkem jdou, měkáče také. Krom montipor, ostatní SPSka nejsou v dobrém stavu, jako příklad frag pavony. Před nedávnem byla perfektní, polipy pomalu 5 cm, ale dnes je téměř KO. Začal jsem měnit vodu. To je poslední věc, kterou budu dělat pravidelně i přesto, že Triton není o výměně vody. Ale něco tam musí být špatně. čas od času mi vystoupí salinita nad 1,026. V prvopočátku jsem byl nadšený, teď mám smíšené pocity. Od začátku používání Tritonu jsem přišel o další fragy pocilopor nebo seriatopor. O acroporách ani nemluvím. Doplňování RO do akva je velmi pozvolné a neměné, tedy doplňování odparu nic neovlivňuje. Filtrace je pořád na bázi řasy a odpěňovače. Od počátku Tritonu používám jejich PO4 absorbér. Bezobratlí nejsou nijak ovlivněny. Jeslti to půjde takhle dál, kdy nedokážu udržet stabilní KH a snížit Mg, Triton ukončím a vrátím se k Red Sea Foundation. Stím jsem měl asi nejstabilnější prostředí.
DSC_0238.JPG
normální stav SPS
DSC_0230.JPG
u pavony je vidět, že to nedává
Prílohy
DSC_0235.JPG
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

ještě pár foto akva
Prílohy
DSC_0254.JPG
DSC_0248.JPG
DSC_0245.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"