SPS - STN

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

Zdravím vás, nakoupil jsem několik 10 tek fragů SPS a postupně odházejí - mají pomalé "odlupování polypů. Ze začátku šly perfektně, ale po pár týdnech se vše opakovalo. Byly to dva na sobě nezávislé nákupy s odstupem cca 14 dní.
Údaje:PH 8,1, Ca 400, Mg 1480-1500, Kh 7,7, No3 - neměřitelné, Po neměřitelné, saliminta cca 35 PPT, teplota 26°C, osvětlení kessil 360WE / 350W, ale původně nastaveno na cca 80% výkonu, nyní max 70%.
LPS v pohodě. Co se mi neobjevuje je vápená řasa. Další věc je ta, že mám několik druhů řas, které by měly být neškodné, ale přeci jen je přidávám. Taky pár foto SPS,, které drž, které je nebo bude pryč. Používám Tropic Marine original Baling. Ty SPS co přežívají mají poměrně tmavé barvy, i když je voda bez rozpuštěných odp. látek. Dík za jakoukoliv radu.
20180326_195602.jpg
Príloha 20180326_195608.jpg už nie je dosupná
Príloha 20180326_195602.jpg už nie je dosupná
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Načítá se mi jen první fotka, ale jinak bych mrkl na PO4. Mohlo by to mít souvislost i s ropustnými org. látkami v akváriu. Pomalá smrt odspoda, nebo v silnějším proudu je pravděpodobně důvod hladovění, jestli je PO4 na nule. Náprava zvednout NO3 a kapat amino, nebo krmení pro sps. Jestli je PO4 vysoké tak by byla rychlost bělení velká.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa maros002 »

Nejsem odborník, ale opravdu je možné, že máš moc hladovou vodu. Už jen proto, že se ti nedělá ta vápenatá řasa. Kdysi mi to jeden uživatel psal, že pokud se dělá ta řasa, tak se musí hlídat po4. Protože tam jsou fosfáty. A ty se musí regulovat. Taky by to chtělo trošku zvednout ten vápník, 400 je málo. Zvlášť k nepoměru mg. Mělo by to být v poměru zhruba 3:1
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
DonPedro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 16 Feb 2015 16:41
Bydlisko: Kounice 473, 28915

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa DonPedro »

Jestli je NO3 a PO4 neměřitelné, tak odpověď znáš... :twisted:
Kounická louže - Ballingova metoda - Led- Antiphos - 40kg - živé kameny - odpěňovač
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa VINTR »

A máš tam i nějaké ryby, krmíš mraženým? Udržuješ nějak Ph? Přidáváš něco na prvky nebo jedeš Ca reaktor? Pokud máš ryby a krmíš je tak NO3 a PO4 - 0 je nesmysl, něco tam bude, pokud začneš víc krmit mraženým tak by mělo i toto stoupat.... Mg bych dal míň, ale tím si myslím, že to nebude. Ono pokud to měříš kapkovým testy, je to vždy +-, je to jen orientační. Já mam již několik let Ca 360 a Mg 1200 a něco, KH 7-8, NO3 něco mi to z boku zbarví a PO4 salifertem nezměřím. Já když mám problém měním často vodu dokud se to nezklidní.... Pravdou je, že akropory nemám. A když mám problém tak hodnoty jsou taky OK - stejné....... Je těžký identifikovat ten problém, neměnil jsi něco v poslední době?
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

Napadlo mě, že test Salifert PO je opotřebovaný / starý. Ale jsem trochu z toho zmatený. Objevila se fialová řasa jako, když jsou vysoké fosfáty, ale test je čirý. LPS fungují bez problémů. to samé i zoanthusy, taky v poho nebo další měkáče. Jedna věc, kterou jsem nezmínil, doplňuji NOPOX, jestli to taky není ten problém. Pelety či jiné krmení pro bakterie nepoužívám.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa kominík »

odpověděl sis sám test salifert na po4 :roll: ,takže fosfáty tak 0,3 :lol:
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Menší tip... Kolik a jak často menis vodu? Nechci tě podceňovat ale s balingem se rozhodi rovnováha raz dva...
Větší výměnou vody se nic nezkazi
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně bych taky měnil vodu. NOPOX nepoužívám, ale neměl by se dávkovat podle NO3, aby ve vodě něco bylo tak 0,2-5?
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

vodu jsem neměnil tak půl roku. domníval jsem se, že je to stabilizované od doby co jsem tam dal refugium. možná právě, že to způsobilo můj omyl, kdy se neobjevují nijak zvlášť sinice apod. Každopádně NO3 je taky na nule, i když je to nový test. Zítra koupím red sea testy a uvidím. Snažím se neměnit vodu, respektive mít prostředí tak, abych výměnou vody nerozhodil balanc.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa maros002 »

No zrovna u toho balinga by se voda měnit měla, hlavně aby se právě srovnaly hodnoty vody. Jak psal Lukáš, lehce se to dá rozhodit. A s tím nopox Em taky opatrně. Dle mých vlastních zkušeností se s tím dá rychle odpálit akva. Je třeba pravidelně měřit a když tak ubrat.
Maroš 480 ka
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa tomvec »

@VINTR

Je to tak, u NOPOXu je tabulka, ja ho dávkovat v závislosti na zbytkovém NO3 a PO4 a druhu reefu.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa P_P »

Trochu odbočím (ale ne moc) k tomu PO4 a test Salifert.

Používám jej také a v poslední době jsem trochu s PO4 bojoval, takže jsem měřil hodně a v dost velkém rozsahu. Ve dvou případech jsem to porovnával s jiným měřením než Salifert a výsledky byly +- stejné.

Osobně nepotřebuji úplně přesně vědět zda je to 0,4 nebo 0,6 Takže si nemyslím, že je to tak úplně mimo a orientačně to asi stačí. Rozhodně to nebude tak, že naměřím 0,03 a bude ta 0,3, to si fakt nemyslím.

Jen moje zkušenost, možná se ale pletu a měl jsme jen štěstí?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Xwave
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 16:50
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Xwave »

K tomu NOPOXu, ja to davkujem podla PO4 (Hanna) test od salifertu na NO3 je o nicom, snazim sa udrziavat PO4 na priblizne 0.02 ak krmis mrazene a tekute krmivo NO3 tam urcite mas, stalo sa mi, ze mi jeden frag akropory uplne zbelel, ale ked som ubral davkovanie NOPOxu na polovicu tak sa po case vyfarbil, no hlavne si to treba strazit. Rovnako sa mi tiez nerobila vapnita riasa, ale ked som zacal davkovat stroncium, teda to co je v Foundation ABC od Red Sea tak sa rozbehla.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa bradoo »

Testy red sea sú dosť drahé. Otestuj cez triton keď nemeníš vodu, budeš vedieť aspoň čo sa ti hromadí a chýba... Bradoo
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"