SPS - STN

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Jajo, v žádném případě jsem nechtěl rozviřovat nějaké hádky. Máš pravdu, frčím na tom pěkné nádrže. ALe to i na Zeovitu, na redsea... ale i na obyčejné výměně vody... ono to totiž není o metodě, ale o dodržování celého komplexu metody.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

A hlavne si netreba spajat Triton metodu s Triton Lab, ked nieco sypem do akvarka a je jedno akou metodou tak by som to mal obcas alebo pri vyditelnom probleme dat zmerat a je uplne jedno ci pouzijem nejaky chemicky labak, Triton Lab alebo MarinLab od Aquaforestu...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

Update - koupil jsem Triton a čekám až se mi srovná Kh na 8, mám 7,7. Pár akropor se tváří divně, krásně zelená akropora je dnes bez barvy, taková matná zelená, LPS v pohodě. Ostatní prvky na Mg 1450, Ca 420, Ph 8,3, No3 neměřitelné, PO4 podle Hanna 0,06. Montopiry v pohodě, ale trochu ztrácí z jasuy, tak jako akropora. Vyměnil jsem cca 50% vody behem 1 měsíce. Gorgonie, rumpnela v poho. Tak nevím, zatím počkám než začnu pomalu dávkovat Triton. Zkouším krmit víc, jediné co se zvedlo je PO4. Každopádně taky jsem potkal pár lidí co jedou na Tritona a je to fakt pěkný. IPC zatím dělat nebudu. Počkám, jak se bude tvářit zbytek SPS.
Zapoměl jsem dodat, že jsem zredukoval pelety na cca pro 200l dle doporučení výrobce. Jinak jedu refugium + Siporax. ten pravidelně proplachuji (1x za dva měsíce). Používám Red Sea Pro sůl.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa axelson »

Som zvedavy ked nabehnes na triton ako sa to bude tvarit.mozes pravidelne referovat.😉
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa VINTR »

Já jen musím souhlasit s Lukášem. O metodě to není, je to o tom udržet základní hodnoty. Jestli balingem, triton (podle mě je to drahý baling), Ca reaktor (ten je pro lidi co to moc nechtějí měřit - já) a nebo u malých nádrží výměna vody, pořád je to o jednom, udržet si základní hodnoty. Ono z mé zkušenosti to není ani tak o poměru prvků jestli víc/míň (tech základních), ale o opravdu stabilních podmínkách a "čisté vodě", ten zbytek je celkem od "oka".... a málem bych zapomněl světlo je taky podstatný, né watáž, cena - až neuvěřitelný co stoji radiátor, ale myslím spektrum, které vytahuje barvy xantel a rovněž i za nějaký čas přebarví samotný korál. Pak budeš mít barvičky...... Ale to je jen část co k tomu potřebuješ, dobré proudění, odpěňovač s filtrací atd......

Jediný co mě zde chybělo (chybí do teď), když jsem začínal, jak vlastně na to. V celém fóru to nenajdeš........ samo o sobě jsou základní parametry vody zde uvedený, vyber si, ten rozptyl je šílený a spousty.... spousty hloupostí.... co se zde dočteš... jako je to tak :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

tak jsem dnes zavedl Triton Base Elements, Core 7 jsem nesehnal a k Pepinovi se mi nechtělo. Dnes jsem to dal ručně, zítra předělám na peristaltiku. Jsem z toho docela už zmatenej. Opět jsem měřil prvky a jsem na Kh 6,7-7, Mg 1470, Ca 430, Ph 8,2,.. Ca reaktor jsem měl taky, ale dal jsem ho pryč, byl příliš složitý pro nastavení na malé množství potřeby. Balinga jsem začal používat od Tropic Marine Original Baling, dávkoval dle návodu, měřil hodnoty a pak to začlo jít po nějaké době doprčic. Světla mám od Kessilu 360WE + 350W na cca 70% max. Proudění je tak na 6x násobku nádrže, filtrace taky kolem 6x násobku nádrže když budu počítat ztráty. Nechápu to, vodu jsem vyměnil na 50% a stále není znát zlepšení, naopak. Ale něco se drží...zatím. Dojíždím pár pelet, pak je vysadím úplně po nabytí řas v refugiu. Odpěňovač nevyšlehal za poslední týden snad ani mililitr. Krmím mraženým mysisem nebo artemií, neproplachuji, prostě to tam hodím a hotovo. ještě si říkám jestli tam někde neupad nějakej kus drátu, když jsem tam dělal elektriku. Je to hnus...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa moguai »

ještě jedna věc, docela mi lítá Kh z 6,7 - 7,7 během pár dní, čast ose to houpe i když tam není krom pár LPS a SPS co by to žralo. Ph klesne během noci k 8,0, přes den na 8,25-8,30, je tam nějaká souvislost na kterou nemůžu přijít
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa axelson »

Zmena KH je dost zla na stabilitu narasty a poklesy. Kedysi sa mi to dialo a korale to zle znasali (blbol mi kalciak). Kazda zmena potrebuje cas. Nemyslim ze za par dni uvidis dramaticke zlepsenie. Ak nic neslaha odpenovac asi nema co....PO4,NO3 0?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa VINTR »

PH přes den stoupá a v noci klesá, je to normální. Kh 7+ je OK, čekej chvíli to trvá.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa VINTR »

A můžu se zeptat proč při těchto hodnotách již dávkuješ?
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

SPS - STN

Príspevok od používateľa Jajo »

Triton sa dávkuje podľa kh. Treba to udržať na 8. Ale trebalo najskôr spraviť test. Ak je tam niečo zlé, tak ten element to nevyrieši.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Opět nepochopená metoda. Základem Tritonu je test, kterým se posléze po přidání pár předřaženej vodičem srovnaj hodnoty a pak se dávkují nějaké dalsi vodičky. A zase SME kde SME byli... Dávkovat něco nějak a ... Za chvilku budem řešit že to nefunguje... Lit do rozhozenýho akva cokoliv... Ale touž se tu psalo.
Asi si založil firmu... Na net dám pár hezkých fotek a budu prodávat svěcenou vodu... A budu tomu říkat metoda...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Jajo »

LukasO napísal:Opět nepochopená metoda. Základem Tritonu je test, kterým se posléze po přidání pár předřaženej vodičem srovnaj hodnoty a pak se dávkují nějaké dalsi vodičky. A zase SME kde SME byli... Dávkovat něco nějak a ... Za chvilku budem řešit že to nefunguje... Lit do rozhozenýho akva cokoliv... Ale touž se tu psalo.
Asi si založil firmu... Na net dám pár hezkých fotek a budu prodávat svěcenou vodu... A budu tomu říkat metoda...
Až tak to zas nieje. Triton nieje len o pridávaní samostatných prvkov. Majú aj core7 (rozšírený baling ) kde sa pri nerozhádzanej rovnováhe dá pokračovať bez výmeny vody. Lopatisticky napísané.
Tu na fóre je o tom vlákno. A na internete tisíce článkov. Nerobím tomu reklamu, lebo ani sám to nepoužívam, ale páči sa mi ten systém.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa LukasO »

Janko...moji myšlenku si napsal dobře...

"Majú aj core7 (rozšírený baling ) kde sa pri nerozhádzanej rovnováhe dá pokračovať bez výmeny vody"

Ale pokud někdo říká, že může jet ballinga bez výměny vody...
Nechci kritizovat žádnou metodu... pokud někomu funguje, ať tam sype leje co chce... ale žádnej barák nebude stát rovně na špatným základu...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: SPS - STN

Príspevok od používateľa Mender »

Ahoj Lukáši - :-) nemám tolik zkušeností jako ty :-) a nechci se s tebou tedy pouštět do polemiky, ale

Proč se dělá výměna vody?
Mně logika říká, že ze dvou důvodů:
1. Proto abych z vody odebral odpadní látky, které nezvládla filtrace odbourat
2. Proto abych doplnil spotřebované prvky

Jiný důvod mě nenapadá :-)

Triton vychází z toho, že je v systému dobře fungující filtrace, takže důvod č. 1 odpadá. Dále Triton při doplňování základních prvků ( tedy balling ) doplňuje i stopové prvky, které jsou obsaženy v roztocích Core7. Na základě testů se pak doléváním jednotlivých prvků koriguje to co základní roztoky nezvládly. Takže tím pozbývá nutnosti i ten důvod č. 2.

Takže pokud jsou splněny základní předpoklady metody Triton, tak výměna vody asi opravdu není nutná. Ale pokud něco nefunguje jak má tak ani Triton nebude fungovat bez výměny vody. Mimo jiné pokud Triton testy odhalí nějaký úlet, tak i Triton doporučuje výměnu vody 4x 15% vždy po týdnu.

Takže neber to tak, že bych zpochybňoval tvůj poznatek, že balling nemůže fungovat bez výměny vody. Ano prostý balling určitě ne. :-)

Měj se.

PS - když uděláme v Olmiku zase nějaké Pivko, dorazíš? :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"