problém s acroporou

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa BODLOK »

Nechci být za mudrce,ale postřehů a rad tady čtu plno.Realizace však vázne.
Zvýšení KH ze 7,5 na 8 je otázka 1 dne.Na 8-10st. max.1 týden.
Spotřeba Ca v AQ je dána osazenstvem to dobře víš--když jsi měl koráli od kamaráda ve své AQ,musel jsi Ca přidávat,ted máš korálů málo úbytek Ca je minimální.Podívej se na obsah Ca v soli,kterou používáš.Jinak zcela souhlasím s přitelem Ondrejem Tlachem.
Ještě doplněk - Správné testy Ca,Mg a správný postup.
REEF JE PRIMA !!
Používateľov profilový obrázok
aky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 09 Aug 2008 16:10

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa aky »

kh už je na 8 zítra zase zvednu.voda na výměnu se děla takže zítra ji nasolim a pak změřim,na beliku obsah nepíšou kdysi sem změřil veškeré hodnoty po udělání čerstvé vody ale hlava děravá a už nevím kam sem to napsal :roll:
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa vasekg »

Mám jiný problém s Acroporou - mám krásně zelený cca 5 cm frag, asi měsíc v akva - roste a je bez problémů, jako ostatní život. Krab mi ale v noci převrátil šutr, já si toho nevšiml a acropora ležela dva dny, než jsem přijel z práce, na boku a polypy se dotýkala nějakého jiného šutru. Když jsem ji narovnal, má polypy stále krásně vytažené, funguje, ale celá její polovina (která ležela na zemi), zhnědla. Je zde šance na návrat k zelené, nebo zhnědne celá? Důvod byl nedostatek světla, nebo nějaký útlak...? Děkuji za radu.

vašek
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa laomedon »

Mala by to rozchodiť bez problémov ak to bol len piesok alebo kameň, ak to bol iný koral mohol ju popáliť a to by už nemusela rozchodiť.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Lukáš »

Sanca na obnovu povodneho sfarbenia je vysoko pravdepodobna. Tvoj problem je vcelku banalny :lol: .

Takze pridam par vlastnych postrehov. Uz asi pol roka pozorujem vyrazne nizsie prirastky na vacsine SPS koralov. Obcas, teda v poslednej dobe uz celkom pravidelne, sa na roznych atypickych miestach niektorych kolonii (rastove spicky, stred kolonie) objavuju biele odumrete plochy. Povrch niektorych vetiev dokonca vyzera, akoby bolo po nom zlahka prejdene brusnym papierom. Vacsina tychto defektov sa vyhoji (niekedy sa len mierne rozsiria alebo porastu riasou a dalej neprogreduju), ale objavia sa nove. Baza koralov nie je poskodena a volnym okom nie je vidno parazity. 2-3 kolonie boli pokusne umiestnene do jodoveho dezinfekcneho roztoku s negativnym vysledkom. Parametre vody, osvetlenia, prudenia bez vyraznejsich zmien oproti minulosti.
Tak kto si trufne na rozuzlenie???
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš máš tam asi nejakého acropora eating thing :-) alebo keď spomýnaš ten šmirgeľ tak to môže byť nejaký vodný "medveď" čo sa ti o ne otiera ?? ja som musel z akva v minulosti vyhodiť Gobidona ten ich natoľko iritoval že im to riadne škodilo ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Lukáš »

Presne toto podozrenie ma casom opantalo. Keby len Acropora, ale zial aj Stylophora a Montipora eating "thing". A tak som na to isiel vylucovacou metodou. Dlhodobo som sliedil v noci s baterkou okolo AQ a nic. Postupne skoncili v refugiu vsetci podozrivi - jezovky, Atrosalarias, jeden krab :). Klipku ani papagajovca som neupodozrieval, lebo boli dlhodobo ok, cez den si koraly nevsimali a v noci tvrdo spali. Ocakaval som nejakeho obrieho cerva s desiatimi celustami a nic. Poskodenia SPS vsak nezmizli, naopak sa mierne zintenzivnili.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa BODLOK »

Nahodlám diskutovat s přáteli z předchozích příspěvků /Lukáš,Laomedon/,kteří mají bohaté zkušenosti s SPS,LPS na rozdíl ode mne.
Čili žádné osobní zkušenosti,ale jen úvaha.
Barva korálu je dána barvou v korálu žijících zooxanthel. Jsou to jednobuněčné řasy,které ke svému zdárnému symbionickému růstu potřebují především--hostitele ,vodu,světlo a k y s l í k.
Ve většině AQ nemáme množství vyšších řas /Caulerpa/je kyslík v AQ doplňován především odpěňovačem-pokud správně funguje.Dost kyslíku potřebují ryby...
K tomu lze připočíst snížení obsahu O2 vlivem trvale vyšším teplotám v AQ.Při tepl.25st. v AQ je obsah O2 5cm3/l ,při 30st-4,5cm3/l.
Závěr: nemůže být bělení kor.ovlivněno trvalým nedostatkem O2.
Budu rád za vyjádření a také za k r i t i k u.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Lukáš »

Paradoxne je sposobovane jeho nadbytkom. :wink:
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa BODLOK »

Lukáši prosím mohl bys to nějak jednoduše specifikovat.Rád se poučím a možná další také,nespěchá to.
Omlouvám se,pokud by Tě to obtěžovalo ,tak moji úvahu zametu pod koberec.
Klidný večer.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Lukáš »

vysoka teplota/ vysoka intenzita svetla :arrow: zvysenie intenzity fotosyntezy symbiontom :arrow: zvysenie produkcie O2 :arrow: oxidacny stres :arrow: blednutie
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Steedy »

Jen tak neco podobneho se resilo na reefcentralu a tady taky zvejk ..nemuze to byt to same? cili pomala degradace koralu? neboli odumirani?
Zvejkus
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 16 Nov 2009 13:11
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať používateľa:

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Zvejkus »

U mě to Filipe asi bylo něčím jiným, jestli myslíš tu mojí montiporu. Potom, co jsem z ní vystříhal ta poškozená místa, tak se zatím drží a na ulomených koncích už obrazily polypy, sice zatím bílé, ale věřím, že za chvíli dostanou normální barvu. Spíš to u mě byly nějaký nahožábrý potvory nebo STN. Ale je fakt, že u mě poslední dobou trochu kolísalo kH a taky teplota kolem 26-27 stupňů není zrovna nejideálnější. Ještěže to chladič drží v rozumných mezích. Jo a ty moje zářivky taky nic moc(hold ATI je ATI), takže asi kombinace faktorů.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Lukáš napísal:vysoka teplota/ vysoka intenzita svetla :arrow: zvysenie intenzity fotosyntezy symbiontom :arrow: zvysenie produkcie O2 :arrow: oxidacny stres :arrow: blednutie
Problém může být ještě složitejší, Psal jsem o tom kdysi i tady - v souvislosti s bělením korálů na korálových útesech na oldreef/viewtopic.php?p=4264&highlight=#4264 . Myslím, že jsem nikde popření této více než 5 let staré teorie nenašel.
Používateľov profilový obrázok
aky
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 09 Aug 2008 16:10

Re: problém s acroporou

Príspevok od používateľa aky »

krásný večer všem,tak sem yvýšil kh a začal jsem dávkovat více bakterii a acropora začala svá bílá místa zaplnovat,akorád že není modrá ale de hezky do červena mám s toho radost
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"