Co žere můj korál???

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa zencakd »

poznáte někdo, co žere stylophoru zevnitř? Ve vyznačené oblasti jsou v korálu dírky a skrz ně vidím něco černého, co se pohybuje uvnitř. Je to ale dost malé a nedá se to vyfotit. Je to jako by uvnitř byla díra, která odděluje část korálu. Nějaké tipy a rady co s tím? Díky,

David
Prílohy
_MG_0623 - 2010-11-10 at 18-42-25 (1) - 2010-11-10 at 19-24-39.jpg
_MG_0623 - 2010-11-10 at 18-42-25 - 2010-11-10 at 18-59-36.jpg
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa Roman »

ja by som to na mieste dierok ulomil / utrhol jak hajzlpapier a toho parazita skratka vysparal a splachol do wecka
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa Martin »

Zkus to vyndat celé z reefu pak si to prohlédni na suchu pod lupou, pokud tam najdeš cokoliv podezřelého dej 1ml lugolu na 1 litr vody korál tam namoč na min. 30 min, potom se snaž proudem např z plast pipety odstranit vše co se neudrží, ideální je pak korál umístit do karantény a postup několikát opakovat. To co z korálu odpadne vyfoť a snaž se to identifikovat. Pokud nezjistíš co to je odlom zdravou část a dej do karantény.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa Martin »

Foto a identifikace podobných škůdců jsou na coralrx pokud něco podobného identifikuješ pošli SM mám doma podobné širokospektrální roztoky které mimo korálů hubí většinou vše.
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa zencakd »

Tak už je mám! Do díry jsem vrazil šroubovák, ani nebylo potřeba hodně síly a stylophora praskla. Vevnitř byla dost velká díra, asi 3x1 cm a v ní tahle potvora. Když jsem korál obhlížel z druhé strany, našel jsem ještě jednu puklinu a v ní byla druhá potvora! :evil:

Ještě jsem nestihl identifikaci. Oba krabi měli zespodu hromadu vajíček, tak doufám, že se mi tam nerozmnoží...

Každopádně už jsou pryč. Po zcela jiném krabovi na A. millepora, který ji okusoval pro změnu z venku, je to během 2 týdnů další škůdce. Děsím se, co tam ještě najdu. Zakládám karanténu, tohle je o nervy a o korály :shock:

David
Prílohy
IMG_4911 - 2010-11-14 at 16-11-34.jpg
IMG_4907 - 2010-11-14 at 16-10-42.jpg
IMG_4904 - 2010-11-14 at 16-10-00.jpg
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa Martin »

Vidím identifikace již proběhla, pokud to jsou krabi nevím o chemii která by na ně platila.
Je to jeden z nejhorších škůdců protože ti bude dělat fragmenty a lámat všechny SPS.
Zbav se toho!!! pokud není symbiotický. Další škůdce je strašek a velký červ, následky podobné jako krab, typická je noční aktivita, většinou skrytý způsob života, občas akustické projevy.
Známý vystěhoval celý reef a i tak jsme ho nenašli. Kameny byly v karanténě kde část z nich vyhnila, po vrácení do refu se už neobjevili, takže asi chcípli v té vyhnívající části.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa BODLOK »

Prosím jaká je skutečná velikost?
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa zencakd »

BODLOK napísal:Prosím jaká je skutečná velikost?
asi 1,5-2cm
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Co žere můj korál???

Príspevok od používateľa zencakd »

Takže tahle potvora je "gall crab", samice Hapalocarcinus marsupialis. Tento druh symbiotického kraba nehraje úplně negativní roli, neboť udržuje korál od parazitů. Korál jako takový by snad úplně zničit neměl. Našel jsem ho v knize od E.Bornemana, Corals, na straně 394.

David
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"