co trapi korale?

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

marecek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14 Feb 2011 09:15
Bydlisko: Kamanova

co trapi korale?

Príspevok od používateľa marecek »

Zdravim, moze mi niekto povedat co by ich tak mohlo trapit?
Stalo sa to behom asi 2-3 tyzdnov pocas ktorych som len zacal davkovat bakterie a krmivo pre korale. do tej doby som nepridaval ani jedno a ani druhe.
IMG_0498.JPG
IMG_0499.JPG
IMG_0500.JPG
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa rybka »

Mi se to "povedlo" vodkou; vysoký obsah organického uhlíku ve vodě (DOM), překročení hodnoty 0,3 mmol/l.
Přestaň krmit korálnatce, vybělená místa pravděpodobně zpět "zarostou".
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa amsi »

a jak dostanu tento uhlík z vody??? Dělaji to seria a pocilopory, monti a acropory ok ... :|
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa rybka »

Při vyšších hodnotách dusičnanů ve vodě se o něj postarají nitrifikační bakterie. Ve "sterilním" prostředí pro SPS korálnatce to bude celkem problém, nejrychleji pomůže intenzivnější výměna vody. Dost pomáhá i přítomnost dostatečného množství hub a podobných filtrátorů.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa reicho »

marecek napísal:Zdravim, moze mi niekto povedat co by ich tak mohlo trapit?
Stalo sa to behom asi 2-3 tyzdnov pocas ktorych som len zacal davkovat bakterie a krmivo pre korale. do tej doby som nepridaval ani jedno a ani druhe.
a co si zacal pridavat,ake pripravky?
marecek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14 Feb 2011 09:15
Bydlisko: Kamanova

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa marecek »

reicho napísal:
marecek napísal:Zdravim, moze mi niekto povedat co by ich tak mohlo trapit?
Stalo sa to behom asi 2-3 tyzdnov pocas ktorych som len zacal davkovat bakterie a krmivo pre korale. do tej doby som nepridaval ani jedno a ani druhe.
a co si zacal pridavat,ake pripravky?

Od sery nejake krmivo tusim coraliquid

A bakterie special blend

Dnes zareagovali aj ostatne korale aj mekke.
marecek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14 Feb 2011 09:15
Bydlisko: Kamanova

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa marecek »

fotka.JPG
fotka (kopie).JPG
fotka (kopie 2).JPG
marecek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14 Feb 2011 09:15
Bydlisko: Kamanova

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa marecek »

fotka (kopie 4).JPG
fotka (kopie 3).JPG
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa reicho »

mas mierny zakal vo vode?bolo by dobre zmerat parametre vody NO3,PO4,Ca,kH,Mg,pH a salinitu.
Sera coraliquid som nepouzival,special blend od microbe lift je dora vec,ale pozor na bakterialny bloom
marecek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14 Feb 2011 09:15
Bydlisko: Kamanova

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa marecek »

reicho napísal:mas mierny zakal vo vode?bolo by dobre zmerat parametre vody NO3,PO4,Ca,kH,Mg,pH a salinitu.
Sera coraliquid som nepouzival,special blend od microbe lift je dora vec,ale pozor na bakterialny bloom
Co je bakterialny bloom? Zakal sa mi tam nezda... Mozno nemam uplne ciste sklo a bolo to fotene len mobilom. Nadrz je priehladna a zda sa mi voda uplne cira.

Nie som velky odbornik na reef, skor som len konzument :-(

Vodu mi merie akvaristika (prave dnes mi boli zobrat vzorku), este nemam vysledky.
Ja som si robil testy aj so serou aj salifert a vsetky davali rozdielne a celkom sialene vysledky.

Prestal som vodu testovat, liat tam vseliake vodicky (teraz tam davam len basic elementy) vetko sa normalizovalo. Tento stav sa zmenil asi 1-2 tyzdne dozadu (makke zareagovali dnes). Niekedy vtedy som zacal pridavat bakterie a krmivo.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa reicho »

bakterialny bloom-bakterialny rozkvet,ze sa ti voda zakalí z pomnoženych bakterii,take nieco ako nalevnik v sladkovodnych akva.Ok,tak napis vysledky ked ich budes mat.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa Lukáš »

Zda sa, ze polovica koralov bola poloodumreta uz predtym. Goniopory tak ci tak nezachranis, len si urychlil ich uhyn. Tam bola zakladna chyba ich nakup.
Seriatopory a pocillopory (rovnako ako plazive montipory) reaguju dost zle na prudke zmeny koncentracie zivin (hlavne ich pokles) (opat sa opakujem).
Vybielene miesta na tychto druhoch s najvacsou pravdepodobnostou (bliziacou sa istote) uz nezregeneruju.
Vymen 20-30 % vody, mozno sa to zastavi. Prestan davkovat zdroj uhlika /ako pisal rybka/ aj ked presne zlozenie toho pripravku nepoznam, lebo ho nepouzivam. Keby to boli nejake jednoduche derivaty uhlovodikov, islo by o pokles NO3 a tam by pomohlo pridanie dusicnanov. Takto to ale neviem posudit.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa rybka »

reicho napísal:bakterialny bloom-bakterialny rozkvet,ze sa ti voda zakalí z pomnoženych bakterii,take nieco ako nalevnik v sladkovodnych akva.Ok,tak napis vysledky ked ich budes mat.
Stačí zadat rodové jméno "Tetrahymera" do vyhledávače, není to pěkné čtení. Prvok, který už řádí i v mořských nádržích.
Tady si myslím, že za to opravdu můžou sračky od Sery, ne aktivní látky, ale konzervanty. Přestat dávkovat krmení (kdysi jsem tímto asi přišel i o takovou banalitu jako Sarcophyton erenberghi), a snažit se o maximální výměnu dostatečně "vyzrálé" vody. I chovatelům v okolí nic neudělá 30 litrů čerstvé vody za 30 litrů "odpadní". Musíme si pomáhat.

Pokud dojedeš s nádobami na 200 litrů, klidně Ti ji okamžitě spustím.
+420 731596781
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa amsi »

Lukáš napísal: Seriatopory a pocillopory (rovnako ako plazive montipory) reaguju dost zle na prudke zmeny koncentracie zivin (hlavne ich pokles) (opat sa opakujem).
Vymen 20-30 % vody, mozno sa to zastavi. Prestan davkovat zdroj uhlika /ako pisal rybka/ ............................... islo by o pokles NO3 a tam by pomohlo pridanie dusicnanov. Takto to ale neviem posudit.
Mohlo by to teda způsobit i to že je více Kemiry,pak i Silicarbon a bylo více Peletek? V systemu? I když nevím jistě, ale myslím si že tam až tak moc toho nemám ...... zhruba 500litrů vody,...... max 3dcl Kemiry.......3dcl Silicarbonu a Peletky jsem ubral při zákalu, mám minimum 1dcl .....
žádný zdroj uhlíku už nemám....... PO4 na nule nebyla ......0,03? ....Dodávám A,B,C,M od Grotechu .....
Ještě bych možná viděl problém v tom již vysvíceném světle ... T5 ..... rok neměněné?
Tady bych zase čekal,že odejdou spíše Acropory ..... :|
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: co trapi korale?

Príspevok od používateľa shark »

Amsi no asi ti nepomužu.Toto mi udělaly seriatopory cca 3x a to stim že odešly téměř celé kolonie.Zkoušel jsem všecko možný ale nepřišel jsem na duvod.Pokud na to přijdeš dej mi vědět :cry:

Na nedostatek živin v akvariu v te době nebylo ani pomyšlení.Perutýn to dobře dotoval přidanou hovnotou :lol:
Po4 jsem měl zvýšené.Veškeré akropory ok ale seriatopory a pocillopory KO.Nepomohla výměna vody,KH jsem měl 9°.Ca450,Mg neměřeno.Teplota 28°C
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"