Montipora digitata

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

na mojej Caulastre som nevidel dlhsie vlakno ako 1cm.
500L
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Silnejsi vyhrava alebo M.digitata a M. digitata neznamena vzdy jedno a to iste.....

Pred casom, ked som sa pokusal len tak pre esteticku a experimentalnu zaujimavost kombinovat rozne farebne formy tohto koralu na spolocnych podkladovych kamienkoch, vsimol som si, ze niektore formy maju tendenciu potlacat az usmrcovat ine, menej dominantne formy. Tuto skutocnost mi potvrdili aj ini moriaci. Je zaujimave, ze v knihach (napr. Borneman, 2001) ani na zahranicnych forach sa to moc nespomina a prva seriozna, mne znama praca z prostredia morskej akvaristiky vysla az teraz.

Pre ulahcenie - stupnica dominancie v klesajucom rade (orientacne):

zelena>oranzova/ruzova>fialova>hneda(prirodzene hnedasta, nie vyhnedla v dosledku horsich podmienok)

Priciny mozu byt rozne, na genetickej baze. V krajnom pripade to moze byt aj situacia, ked M. digitata nemozno chapat ako jasne ohraniceny samostatny druh, ale ako subor dosial nepopisanych morfologicky podobnych druhov. V takom pripade by bola ich vzajomna nevrazivost celkom pochopitelna.

Viac uz tu:
http://www.advancedaquarist.com/2008/1/aafeature2
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Lukáš napísal:
Priciny mozu byt rozne, na genetickej baze. V krajnom pripade to moze byt aj situacia, ked M. digitata nemozno chapat ako jasne ohraniceny samostatny druh, ale ako subor dosial nepopisanych morfologicky podobnych druhov. V takom pripade by bola ich vzajomna nevrazivost celkom pochopitelna.
To je mozne.Kdyz se divame na 1 dil" Corals o the world" tak seznam montipor cini plnych 100 stran.
A kazdy, kdo lamal fragy ruzove i hnedo-fialove asi byl prekvapen nakolik ruzova je tvrdci.Clovek ma opravdu pocit ze se jedna o dva ruzne druhy.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

no až dnes som mal tú možnosť vydieť aká je montipora na fote v pravo agresívna.Dnes sa oprela o Acroporu a ked som prisiel domov tak tam kde sa dotýkala ju dosť zničila.Stačilo na to cca 6hod. :evil:

http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=2244
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Ahoj lidi, prosím o radu.Je to asi cca 3 týdny co jsem zpozoroval u montipor bělání.Dnes je to ve stavu téměř celého uhynutí korálnatců.Tohle mám pouze u montipor(kromě oranžové,ta je bez problémů), zbytek korálů je v pořádku.Nedávno jsem donesl jiné druhy montipor od kamaráda a zdáse mi,že to tím začalo.Je nějaká možnost co s tím dělat?.
Ulámat zdravé konce, zbytek vyhodit a pod.Díky za rady.
PS: I když jsou to "jen" montipory, nechci o ně přijít nadobro.

- akvárium cca 280 l + 80 l refugium - poslední výměna vody před týdnem 30 l (po cca měsíci)
- denní doplňování látek: biosoma Mg....roztok
soda bicarbona KH......roztok
TM Bio Calium přášek = roztok
Sr - Biosoma roztok
I - Coral Shop

Bio Calcium od TM jsem začal přidávat tuším před cca 3-4 týdny.Zbytek používám téměř od začátku.

VODA:Ph.... 7,8
KH.... 8°
Ca.... cca 300!
Mg.... ?
PO4.. 0 - neměřitelné
NO3.. 20mg/l (důvod-namnožený sarkophyton,který po týdnu téměz shnil - zase něco nevyšlo)
teplota 27°C
světlo - 3x70W HQI (10:30....21:00)
refugium s caulerpou (žádný zjevný stav úhynu řasy)
čerpadla - 10000 l / hod
výměna z filtrace - 1000l / hod

Všechny testy jsou kalorimetrické od Nutrafinu (pouze kvůli hodně hrubé orientaci)
KH měřeno SERA
Naposledy upravil/-a moguai v 03 Feb 2008 09:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Ak je vsetko ostatné ´OK´, tak poulamuj a prelep zdravu montiporu. Pre lepsi pocit mozes vymenit viac vody naraz.
Zacni setrit na poriadne testy na Ca, Mg, KH,...

Viac sa k tomu nedá povedat a ber to iba ako ´pouze kvůli hodně hrubé orientaci´ , :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Je hezké,jak se tu roztrhl pytel s pomocí. :cry:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ca => málo !
Mg => ???
Ph => mohlo by být o malinko vyšší
Sůl bez NaCl => ??? ( když dáváš pravidelně sodu... )

Všechno ale může být jinak - když používáš testy Nutrafin .... :(
Zkus na nějakou kratší dobu dát aktivní uhlí (1-2 týdny), vyměnit phosex a hlavně dorovnat Mg a Ca podle pořádných testů ( já používám Ca+Mg test od TM )
A ať se Tvým chovancům daří.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Já vím,že prvky nejsou ok,bohužel to vzniklo tak,že jsem udělal roztok Ca, který se téměř nerozpustil a já odjel.Takže doplňování prvků doplňovalo pouze vodu bez Ca.Moje chyba, napraveno.Tenhle problém mám pouze u montipor.Spíš bych řekl,že jsem si domu něco přitáhl a oni to nerozdýchaly.No, snad se vzpruží alespoň ty zbytky.Díky Viktore za postřeh, ale docela bych uvítal něco jiného, všechny korály jsou ok (seriatopory,acropory, oranžová montipora,.....)
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tak další korál,který odešel během cca 2 dnů byla moje nejoblíbenější pocillopora.(myslím,že to byla)
Jedinné co mi drží jsou acropory,seriatopory z tvrdých.Můžu vám říct, že jsem se už smířil s tím,že můj skromný útes odchází.Ale nikomu to nepřeju,jenom se díváte jak se polipy odtrhávají a korál bělá.Zkoušel jsem zásadní výměnu vody ,cca 80%, prostě vše,nic nepomohlo.

Napadla mě jedna věc, jestli to nemůže být způsobeno vodou z RO.Totiž, v době,kdy to začalo odcházet,+/- 14 dní jsem koupil RO.Je to asi jediná možná věc,která mě napadá, kromě dalších jako jsou viry a pod.

Jsem teď na hraně, nechat to být a co přežije,přežije a začít znova a nebo se na to úplně vykašlat.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

moguai napísal:Tak další korál,který odešel během cca 2 dnů byla moje nejoblíbenější pocillopora.(myslím,že to byla)
Jedinné co mi drží jsou acropory,seriatopory z tvrdých.Můžu vám říct, že jsem se už smířil s tím,že můj skromný útes odchází.Ale nikomu to nepřeju,jenom se díváte jak se polipy odtrhávají a korál bělá.Zkoušel jsem zásadní výměnu vody ,cca 80%, prostě vše,nic nepomohlo.

Napadla mě jedna věc, jestli to nemůže být způsobeno vodou z RO.Totiž, v době,kdy to začalo odcházet,+/- 14 dní jsem koupil RO.Je to asi jediná možná věc,která mě napadá, kromě dalších jako jsou viry a pod.

Jsem teď na hraně, nechat to být a co přežije,přežije a začít znova a nebo se na to úplně vykašlat.
Moze to byt aj tou vodou, kup si vlastnu RO, ta nakupna cena teraz nie je az tak velka ako kedysi. Urcite sa ale na more nevykasli, je to nadherny konicek, ja osobne by som sa uz ani k sladkej vode nevratil. Vymen vacsinu vody z AQ (cast pouzi aj od znameho zo zabehnuteho AQ), koraly rozlam, polep a uvidis, ze casom bude vsetko dobre. Aspon si takto pripravis nejaky ten zaklad do novej nadrze. Na kazdeho pride casom nejaky ten utlm (problemy v praci, doma alebo rodine) ale casom (tak 2-3 tyzdne) by ti to urcite chybalo (vlastna skusenost). Tak ti zelam pevne nervy a nevzdavat sa!
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

moguai napísal:Napadla mě jedna věc, jestli to nemůže být způsobeno vodou z RO.Totiž, v době,kdy to začalo odcházet,+/- 14 dní jsem koupil RO.Je to asi jediná možná věc,která mě napadá, kromě dalších jako jsou viry a pod.

.
Meril jsi TDS te vody , nebo alespon GH?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

V té RO bych problém asi nehledal ( tedy pokud ji máš správně připojenou - tj. žádná měď ani mosaz a pokud nemáš prohozené výstupy ). Spíš bude potíž někde jinde. Jak doplňuješ odpar? A jak dávkuješ prvky? A jaké máš proudění? Mě téměř odešla jedna pocillopora když jsem jí měl kousek od vyústění výtlačného čerpadla. Možná jí vadila sladká voda, kterou se doplňoval odpar přímo před tím čerpadlem. A možná také nerozvážné nalití prvků právě před výtlačné čerpadlo v refugiu. Každopádně jsem instaloval proudové čerpadlo v AQ tak, aby rozhánělo vodu z výtlaku směrem od útesu, takže teď se voda v AQ lépe promíchá. Pocillopora je od Té doby v pohodě. Je to jedna z mnoha možností ..... Zrovna tak můžeš mít moc "špinavou" vodu anebo zase naopak moc "čistou" (koráli pak hladoví) Navíc pokud vím, psal jsi o změnách v osvětlení .... těch možností je spousta....
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

montipora - asi som ju uriekol
od decembra - co som prestahoval akva, mi montipora rastie ovela pomalsie nove vyhonky su biele a nie fialove ako predtym.
stretol sa niekto s tym? so jej chyba?
ca-450
kh-7,5
mg-1150
t-27stupnov
Sr-nemeriam - doplnam raz tyzdenne
500L
mirono
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 06 Feb 2008 14:28
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa mirono »

Pozrite sa ako sa mi spojili montipory hnedá a zelená. Zatiaľ sú obidve v pohode. Nakoniec vyhrá zelená?
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=3731
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"