Montipora digitata

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Montipora digitata

Príspevok od používateľa laomedon »

Ako reaguje tento nenáročný SPS pri styku dvoch rozličných kolónií. Všimol som si že pri stretnutí tej istej kolónie sa zrastie dokopy a vytvorí pevnejšie širšie rameno. Ako však zareaguje pri strete dvoch rozličných kolónií to ešte neviem ale chýba jej už len pár mm. Tak neviem či opäť strihať alebo nie...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

To neviem, ale viem ako reaguju na letne horucavy, ked majitel nie je doma :cry: . Skus to, ublizit si neublizia (rovnaky druh).
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

OK vďaka Lukáš uvidím a poreferujem, veď keď tak príde o jedno rameno. Ale určite by to bolo zaujímavé keby sa nepriečili :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Jedna otazka taka mičurinská :) , da sa z tvaru ´koruny´, teda z tvaru a spôsobu clenenia, smeru, ..., jednotlivych vetiev koralu napr. montipory(alebo vseobecne aj ineho SPS) vyzistit ako sa mu v ´darí´, teda ci ma zabezpecene vhodne podmienky k rastu? Alebo je to uplne chaoticke a bez suvislosti ten tvar koralu? Dik.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

tvar kolonie zavisi od smeru prudenia a od smeru a intenzity dopadajuceho svetla. ak premiestnis koral, kludne moze zacat rast v pravom uhle :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Tomas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 11 Feb 2006 21:25
Bydlisko: Nový Jičín

Príspevok od používateľa Tomas »

Takto vyrostla za 7 měsíců.
červenec 2006:
Obrázok
leden 2007:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

No pěkně vyrostla, jen co je pravda :-).Takže ať ti roste dál.Moři zdar,Franta
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

andy napísal:Jedna otazka taka mičurinská :) , da sa z tvaru ´koruny´, teda z tvaru a spôsobu clenenia, smeru, ..., jednotlivych vetiev koralu napr. montipory(alebo vseobecne aj ineho SPS) vyzistit ako sa mu v ´darí´, teda ci ma zabezpecene vhodne podmienky k rastu? Alebo je to uplne chaoticke a bez suvislosti ten tvar koralu? Dik.
Je to dobře zjistitelné a dobře viditelné hlavně u Acropor. U montipor toho i využívám, viz foto Tomáše. Zásadně již oplégry lepím "naležato" a dávám je do intenzivního proudu vody. Vytvoří pevný porost na podkladním "chipsu". Pak snížím proud vody a i intenzitu světla a nechám je navětvit. Výsledkem je pak vždy kompaktní silný trs, i když to na začátku takto nikdy nevypadá a oplégry nevypadají zrovna nejpěkněji.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

To rybka,
toto ma nenapadlo ze by sa dalo takýmto sposobom u montipor dosiahnut tvar ako na foto od Tomasa. Kedze sa mi ale paci takyto vzhlad SPS, ja som to chcel dosiahnut tiez a robil som to tak ze dlhsie úlomky som nalepil na chips naležato a o ostatne sa uz postarala príroda :D .
vid foto:
Obrázok
Napriek tomu ze uz mi je to z tvojho prispevku jasnejsie ako funguje ten rast korálu, neviem si stale este vysvetlit preco mi niektore montipory obrastajú podklad - doslova sa ´plazia´po podlozke a nie a nie svoj rast smerovat kolmo hore? Tak ako to tu prikladam na tychto foto
Obrázok
alebo tu kde u montipory smerom ´hore´ nezaznamenavam ziadny progres, zato u paty v mieste styku s podkladom je rast enormny :( .
Obrázok
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Pokud je to opravdu M. digitata, tak porusta povrch a nevytvari vetve dokud je kolonie mala. Kdyz presahne nejakou krytickou velikost, tak pak zacne tvorit i vetve. Takhle mi kolonie o velikosti cca 20 polypu porustala kamen a kdyz mela cca 10cm2 tak pak zacala tvorit i vetve.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

Obrázok
  • objavilo sa mi na nej biele miesto akoby odumrete.
    bude z toho nejaky problem? alebo si to nevsimat
500L
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ahoj vzhladom na to ze ju mas v tesnej blizkosti Caulastrey ,ktora v noci vypusta riadne dlhe zahave vlakna ,tak je to biele miesto popalene,prave Caulastreou.Takto popalene miesto by sa malo znovu zregenerovat ale mal by si ju premiestnit mimo dosah Caulastrey,tipujem tak asi 10 cm od nej...

Peter
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Peter napísal:Ahoj vzhladom na to ze ju mas v tesnej blizkosti Caulastrey ,ktora v noci vypusta riadne dlhe zahave vlakna ,tak je to biele miesto popalene,prave Caulastreou.Takto popalene miesto by sa malo znovu zregenerovat ale mal by si ju premiestnit mimo dosah Caulastrey,tipujem tak asi 10 cm od nej...

Peter
Taky prosím o radu.Mám montiporku,která je cca 10 cm od caulastrey.Mám ji cca 14 dní a byla krásně rozjetá,ale od včera se většina jejích polipů zatáhla a nevypadá nejlépe.Ostatní montipory jsou v pohodě.Tedy moje prosba,je něco s montiporou kvůli caulastree nebo je to jev,který je normální.Díky Franta

PS: jinak mám ještě malý pahýlek montiporky pod caulastreou,je tak 5 cm od ní a ten je v pořádku
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Cokolvek s vynimkou agresivnejsich LPS je v okruhu 5 cm od caulastrei v poriadku iba docasne.
Btw. ci je to caulastreou alebo niecim inym vies najlepsie posudit ty sam. Ak je sanca , ze sa jej v noci dotyka, daj ju dalej.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

moja caulastrea ma niekedy aj 10cm vlakna.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"