Montipora digitata

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Opět po nějaké doběmám problém s montiporami.Růžové montipory začli ze dne na den bělat.Vždy to začne tím,že na korálnatci se objeví místo bez polipů a okolo polipy,které se jakoby postupně "odchlipují " od skeletu.Tenhle problém mám pouze u růžové montipory a to na všech.Je možné,že se nesnáší s Acroporymi i když se nedotýkají.Akropor mám asi 9 kousků,ale nejsou zase tak moc veliké.S acroporami nemám žádný problém a hnědou montiporou také ne,naopak,krásně rostou.Vodu měním cca 1x týdně.prvnky doplňuji.
Ale všiml jsem se v noci,že symbiotičkí krabi z acropor vylézají ven a zdá se mi,že právě okupují ty montipory.Ale spíše to vypadá na chorobu než mechanické poškození.Díky.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

no ono je to těžký hádat čim to muže být.Možností je mnoho.Mě napřiklad zničeho nic tento tyden vybělela jedna kolonie acropory tak z 50% a musel jsem ji polovic teda uplně ulomit a snažim se stoho několik fragmentu zachránit.Tak už to chodí :roll: Všechno okolo je oky dokonce i ta sama acropora na druhé straně akvaria.Nejlepší je to asi prozkoušet letmo testem jestli je KH,NO3,Ca,Mg v klidu a pokud je vše oky tak neřešit a nechat to osudu.Tedy po odlomení poškozené části korálu :wink:
discuss
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 05 Nov 2007 22:13
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa discuss »

No mne sa do montipory digitata pustil po roku bezproblémového spolunažívania moj krab- najskor som belaveniu montipor nevenoval pozornosť, no ked mi uz zbelela tretina montipor tak som si na to posvietil- v noci s baterkou - a vymákol som toho kraba ako papkal polyp po polype. No odchytit ho je nemožné.
500L
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Z Moguaie začíná být mořský akvarista :lol:
Acropory jsou velice agresivní vůči jiným SPS korálnatcům. Nemusí se jednat pouze o přímý kontakt, uvolňováním výměšků si dokáží udělat místo v nejbližším okolí, tj. i v rámci celého akva :cry: . Sám toto pozoruji ve svých nádržích a preventivně Acropory redukuji (ne počtem, ale velikostně). Taky jsem si jednu dobu lámal hlavu nad tím, proč vše začíná stagnovat a rostou jen Acropory a LPS korálnatci.
Poškození mezogley u růžové montipory může být opravdu způsobeno zbloudilými symbiotickými kraby. V případě známých chorob je rozklad tkáně podstatně rychlejší než popisuješ, u sněti dojde k postupné likvidaci celé kolonie nejpozději do týdne, u moru během několika hodin.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

dá se něčim proti tomu bojovat-těm nemocem?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

muže RTN vyprovokovat i stres korálu olámánim?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mnohe montipory (zvlast plazive formy) neznasaju nase sebecke pokusy vymackat z acropor co najlepsie farby. V istej faze mojich sukromnych experimentov som sice dokazal docasne vykuzlit z hnedej A. humilis s fialovymi koncami takmer cisto modru koloniu, prisiel som vsak o 80% kolonie jednej zaujimavej montipory, ktora sa pred tym nedala v raste zastavit a nechybalo vela, aby zacala liezt aj do prepadu.

Faktom je, ze nadrze s vyzrievanim stracaju na druhovej diverzite koralov. Ani v prirode nie je na 1 m2 50 druhov koralov. Male ulomky sa este nedokazu ovplyvnovat, vacsie kolonie medzi sebou bud uzavru pakt o neutoceni (navodenie urcitej tolerancie voci cudzorodym antigenom v dosledku dlhodobeho spolunazivania) alebo medzi sebou aktivne bojuju.

Videl som uz aj opacny pripad - acroporu popalenu od montipory, takze interakcie budu asi druhovo specificke. Vo vseobecnosti ale plati to, co odpozoroval aj rybka. Kto nema kvalitny odpenovac a striktne sa vyhyba pouzivaniu aktivneho uhlia, pociti dosledky este skor.

Sharku, ked si mnozil viac druhov koralov naraz a neumyl si si medzi nimi ruky, tak moze. Ale po tom vsetkom, co som uz s koralmi porobil (rozne dlzky pobytu na suchu po zabudnuti nalepeneho ulomku v miestnosti niekde na podlahe, radikalne obstrihavanie a tvarovanie kolonii) neverim, ze to je jediny a pravy dovod.
Okrem oddelenia poskodenej casti a jodovych kupelov (niekedy aj sladkovodnych kupelov) sa nic ine nerobi. Su moznosti aj v antibiotickej liecbe, ale nepoznam nikoho, kto by to robil.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

jde o mateční kolonii.Množil jsem peanem tudiž je možnost přenosu sajrajtu z jinýho korálu ale nevim nevim.Ta koupel v jodu -neviš jakej používají odvážlivci postup?Mám lugol tak bych to třeba na kousku skusil
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

10-14 kapek na litr vody,osobne jsem jednou bez nasledku pouzil 12... po dobu 10-15 minut.... nekdo jine tipy?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

10 kvapiek je uplne na nic. Min. dvojnasobok. Okolo 15 kv. som tu mozno davnejsie uvadzal aj ja a tento "recept" koluje v literature a na zahranicnych forach uz nejaku dobu. Prax vsak ukazala, ze taka nizka koncentracia pri 10-15 min. expozicii nema ziadny vacsi vyznam.
Z toho aspon vidno, aku moc ma v ere internetu sirenie dezinformacii.
Niektore ploskulice zacnu padat z acropor od cca 20 kv./15-20 min., nahoziabre slimaky znesu este omnoho viac. Alternativou Lugolu je Betadine a ani nim netreba setrit. Dezinfekcnu koncentraciu na bakterie odskusanu nemam, ale kedze vo veterine a humannej medicine sa pouzivaju vacsinou bez riedenia, odpoved by sa v teoretickej rovine dala intuitivne najst aj bez experimentovania. Vzdy je aj urcite riziko priotravenia koralu, mne sa to este nestalo. A nutnostou pri kupeli je male cerpadielko, koral nim treba pre vacsi efekt par krat ofuknut.

Edit: to len aby niekto neskusal macat koraly v neriedenom roztoku. 1 ml (=cca 20 kvapiek z injekcnej striekacky alebo kvapkadla) Lugolu/Betadine na 1 l morskej vody je este bezpecna koncentracia pre koraly (vzorka asi 20 kolonii roznych druhov na Lugol, asi 5 kolonii na betadine - pre tych co vyzaduju presne cisla) , ale nie vzdy dostatocne ucinna na patogeny. Preventivna a kurativna dezinfekcia tiez nie je jedno a to iste.
Aj ked vzhladom na reakcie niektorych clenov fora sa asi aj ja zacnem priklanat k nazoru, nech si kazdy robi co chce. Bol by som nerad, keby sa moje nazory interpretovali ako ucenie odnoze nejakej morskej sekty alebo nebodaj "svata pravda". :lol: Asi dam preto klavesnici na chvilu pokoj. :wink:
Naposledy upravil/-a Lukáš v 04 Dec 2008 02:19, upravené celkom 1 krát.
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Lukáš napísal:Prax vsak ukazala...
Priste uved jakou literaturu zminujes at se poucime hmmm :wink:
me na plostenky vzdy mnou udavana koncentrace stacila - takze praxe asi nebude tak jednoznacna ze :-) nebylo by to poprve co nekdo, treba sice zkuseny, vydava svoje zkusenosti za svatou pravdu.

Betadina je synteticky lecivy pripravek s obsahem iodu ve forme ve vode rozpustne organicke slouceniny (jod/ octylfenoxypolyglykoleter), dalsi synteticke dezinfekcni latky, slouceniny na bazi lneneho oleje a metylcelulozy ... ale kazdy at si pouziva co chce ze, kdyz to praxe ukazala :wink:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Nebol si to nahodou ty, kto sa pytal? :lol: S tou slobodou rozhodovania mas pravdu, len neviem kam si tou narazkou mieril. Radsej 2x citaj, potom bude snad aj prislusny komentar hodnotnejsi. :roll:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Asi je opravdu možné,že ty moje acropory či co to může dělat montipory nesnesou.Faktem je,že se můj DYI odpěňovač v zhruba v tu dobu zašprajcl a nefungoval,jak měl.Naštěstí jsem si udělal nový :lol: , takže zase nějakou dobu snad nebudu mít problémy.A je i výkonější 8)
Ani mě to nějak zvlášť netrápí,že přicházím o tyto montipory,ale v tu chvíli to zamrzí.Mám zálusk mít jen "acroporový háj".
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

ahoj lukas

takze ked to zaokruhlim tak Montipora digitata za cely rok nenarastla ani 1mm.
na druhej strane Montipora Capricornisma uz priemer okolo 40cm.

myslis ze pouzitim aktivneho uhlia dojde k zmene?
500L
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Myslim, ze problem bude niekde inde. Mozno v mieste ulozenia koralu v nadrzi. Uhlie by pomohlo, keby bol rast inhibovany vyluckami inych koralov. Ale este je zasadnou otazkou, ci stagnacia M. digitata je vobec problem. U mna keby tak zacala trochu stagnovat.... :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"