Farba Koralov

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Farba Koralov

Príspevok od používateľa laomedon »

Určite máte viacerý skúsenosti s tým ako sa krásne sfarbený koral po čase zmení na hnedý alebo odtieň hnedej. Chcem rozbehnúť diskusiu o FARBE koralov a ako sa dá ovplyvniť. Samozrejme okrem svetla, to sa rozoberá v inej sekcii.

Začal som si čítať tento thread na Reefcentral.com:
http://reefcentral.com/forums/showthrea ... genumber=1

ukážka akvária chlapa ktorý opisuje dôvody farebnosti koralov
Obrázok

Píše tam dosť o tom že príčina hnednutia alebo prevládania hnedej farby koralu má za následok premnoženia zooxantel. čo mi prijde logické. Ďalej toto pripisuje vysokému obsahu nutričných látok v nádrži. Tiež mi to príde logické. Sám mám skúsenosť že farby koralov boli krajšie keď som menej kŕmil ryby, každý druhý deň nie ako dnes 2-3 denne :-) Asi rybám opäť spravím dietu, a Anthiasom asi namontujem dávkovač sušeného krmiva po troške 3x denne.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Takemu nazoru nemozno nic upriet. Na zaklade vlastnych skusenosti to mozem len potvrdit. Kym svetlo len doladuje farby, o skutocnej farebnosti rozhoduju zooxanthelly, ktorych mnozstvo je pri beznom osvetleni (tj. ziadne extremy) dane hlavne zivinami. Striedme krmenie ryb a zeolity dokazu robit zazraky, len sa pri tom nesmie zabudat krmit samotne koraly.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

O tom svetle môzme hovorit! Po takmer dva a pol nasobnom zvyseni intenzity osvetlenia sa mi rapidne zmenili aj vyfarbenia montipor, seriatopor a az tak, ze teraz mam napr. seriatoporu dvojfarebnu. Stare polypi su zlto-hnede nove maju fialovo-cervenu farbu :shock: . Vplyv krmenia som zatial nepostrehol.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ked mas malo svetla, koral bude hnedy. Bude sa snazit udrzat si v tkanive co najviac zooxanthel, aby mu pokryli jeho energeticke naroky, kedze intenzita fotosyntezy je pri slabsom svetle takisto nizsia. Druha vec su ochranne pigmenty samotneho koralu. Ked je svetla trochu viac nez je optimum, nasadi slnecne okuliare v podobe pocilloporinov a podobne. To co pisal laomedon a ciastocne aj ja v predchadzajucom prispevku sa tyka normalne osvetlenych nadrzi. V urcitom bode (a ten je podla niektorych vyskumov pri nizsich intenzitach osvetlenia nez sa mozno vacsina akvaristov domnieva) uz zvysovanim intenzity osvetlenia nedosiahnes zlepsenie farieb. Tam uz treba upravit parametre vody v zmysle znizovania rozpustenych zivin a koraly prikrmovat. Nemam dovod neverit napr. A. Calfovi, ktory si z celej kelvinomanie rad trosku ironicky utahuje. Co sa tyka krmenia koralov, treba si uvedomit, ze aspon 80, mozno az 90 % druhov su v ramci svojej velkostnej kategorie organizmov nemilosrdne predatory. Preto sa mi myslienka nechat ich zit iba zo svetla pozdava coraz menej.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Dávkovanie aminokyselín bude asi tiež niečo čo začnem aplikovať pravidelne. Kedže som sa rozhodol pre FULL Balingovu metodu doplnania prvkov (apropo Dakujem Pepinovy za trpezlivosť a promptné dodanie dávkovacích čerpadiel a chémie) bude asi rozumne tiež dopĺňať nejakú biologickú výživu pre podporu rastu koralov. Chcel by som maximálne ustabilizovať celý systém. Čiže všetko robiť čo najviac automaticky a pravidelne.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Čiže nohy na stôl, a do diára akorát zi zaznačovať -denné- prirastky :D :D :D , kto by to tak nechcel, že?
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

:-) to nie to by ma potom ani nebavilo, mne ide len o to aby bol system co najviac stabilny, ato sa da dosiahnut jedine automatickym doplnannim. Ved okrem toho bude aj tak v akvariu kopec roboty :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

S jednim kolegou jsme vypozorovaly, ze barevnost ovlivnuje i mnozstvi Mg ve vode. Pri nizkych hodnotach Mg (kolem 1000-1100ppm) staci i slabsi osvetleni (cca 300W/m2) aby koraly mely pekne barvy. Kdyz ale pri tomto osvetleni bylo Mg zvysno az na 1400ppm, tak vsechny koraly zhnedly az zreziveli. Naopak ty same koraly ve vode s 1350-1400ppm Mg maji nadherne barvy, ale osvetleni je 600W/m2.
Tomas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 11 Feb 2006 21:25
Bydlisko: Nový Jičín

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Tomas »

Je proces zhnědnutí korálů nevratný, anebo se dá očekávat, že po změně podmínek k "lepšímu" se vybarvení vrátí na původní?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Peter »

Tomas napísal:Je proces zhnědnutí korálů nevratný, anebo se dá očekávat, že po změně podmínek k "lepšímu" se vybarvení vrátí na původní?
Myslím si ,že ak zhnedne v dôsledku vela živín ,mal by to byť vratný proces, po zlepšení kvality vody.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Vratne to je. Z vlastni zkusenosti. Nejzajimavejsi prebarveni co vim bylo, kdyz Acropora nachytala zooxanthely z umirajici modre zevy.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tu je príklad jedného korálu ako dokáže v priebehu 3 mesiacov zmeniť farbu k horšiemu:

Dec. 2005
Obrázok

Marec 2006
Obrázok
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Vybrané z diskusie na REEFCENTRAL.COM
Otázka:
Ak som dobre rozumel, ak sa darí baktériam na povrchu koralov veľmi dobre, potom nieje potrebné " kŕmiť " koraly - tak ako môžem maximalizovať šance pre rast bakteríí?

Odpoveď:
Dávkovaním baktérií a potravy pre baktérie. Ako Prodibio, Zeo, PolypLabs a podobne

Podľa diskusie ktorú som práve prečítal a skúsenostiach s pokusmi dávkovať niektoré z týchto produktov silne rozmýšľam nad dávkovaním aj týchto ampuliek :-) Dakedy som si myslel že aká blbosť a ako je to zbytočné dávkovať niečo z nejakej ampulky do akvária ... asi mením názor.

Taktiež je ale väčšie riziko RTN pri predávkovaní takže to má všetko pre a proti :roll:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

U Acropora valida je zmena farby celkom bezna. U mna za 2 roky zmenila odtien alebo kombinaciu farieb tak 3-4 krat.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Viem že je bežné že koraly zmenia farbu, mne ide skôr o to, že existuje spôsob ako toto ovplyvniť a o to mi ide. Krásne farby su predsa len krajšie ako nádrž kde to vyzerá ako špeciálny RETRO effekt ČB fotografie. no nie ....

tu je ďalší krásny príklad a skvelé fotografické umenie:

Farba koralu pred dávkovaním PROBIDIA
Obrázok

a po dávkovaní PROBIDIA
Obrázok

je to úžasné ... Pravú krásu v SPS človek uvidí naozaj len pri krásnych a zdravých koraloch.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"