Farba Koralov

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

rybka napísal:Přidáním sody se zvýší alkalita, tj. obsah hydrogenuhličitanů, nikoliv "KH".
chemia je naozaj na pokraji mojho zaujmu takze opakovat si ju nebudem, spitam sa teda inac,
na zaklade toho co si napisal to teda znamena ze ked pridam sodu bikarbonu upecenu v trube (sodium carbonate anihydrate) moja alkalinita (merana v dKH) sa nezmeni.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ako je to s meraním Ca a Mg? Dostávame koncentrácie oboch naviazaných len vo forme hydrogénuhličitanov, alebo aj vo forme Cl-(chloridov)?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa VINTR »

Poly napísal:Cely problem okolo KH je v tom, ze aj ked sa vsade hovori o KH, v skutocnosti sa meria vzdy len alkalinita .....................
Jestli jsem to dobře pochopil, tak když nic nedávkuji, nepoužívám Ca reaktor a změřím si mořskou vodu KH testem a naměřím 8 – 9.
- Mám vyrovnané složení vápníku a hořčíku?
- Pro zvýšení KH je tedy zapotřebí dodávání vápníku a hořčíku?
- Soda je tedy úplně k Hovnu?
- Jak to tedy je?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Peter »

[quote="Poly"] To Poly - super si to napisal ! Velmi dobre, palec hore !
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ako je to s meraním Ca a Mg? Dostávame koncentrácie oboch naviazaných len vo forme hydrogénuhličitanov, alebo aj vo forme Cl-(chloridov)?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Poly
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 16 Mar 2010 19:48
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Poly »

Marian Gross napísal:Ako je to s meraním Ca a Mg? Dostávame koncentrácie oboch naviazaných len vo forme hydrogénuhličitanov, alebo aj vo forme Cl-(chloridov)?
Ca a Mg sa meria celkove rozpustene mnozstvo, teda je jedno, ci siran, chlorid, dusicnan...
VINTR napísal: Jestli jsem to dobře pochopil, tak když nic nedávkuji, nepoužívám Ca reaktor a změřím si mořskou vodu KH testem a naměřím 8 – 9.
- Mám vyrovnané složení vápníku a hořčíku?
To zistis az zmeranim Ca a Mg.
- Pro zvýšení KH je tedy zapotřebí dodávání vápníku a hořčíku?
Ano, spolu s hydrogenuhlicitanom, vtedy zvysujes KH.
- Soda je tedy úplně k Hovnu?
Nie je, ak ju pridavas s vapnikom, alebo horcikom :)
- Jak to tedy je?
Skor ide len o slovicka, treba si len uvedomit, ze testom KH merias v skutocnosti alkalinitu, a tak to aj interpretovat. Mas dve moznosti:
1. Ak chces vyslovene zvysit KH, tak Ca reaktorom, nim sa pridava hlavne hydrogenuhlicitan vapenaty, teda presne to, co predstavuje KH :)
2. Ak ti staci zvysit alkalinitu na 8-9, tak postaci soda, a popritom zmeraj aj Ca a Mg a dorovnaj na pozadovane hodnoty napr. chloridom vapenatym, resp. horecnatym . Tymto sposobom ale pridavas do vody aj NaCl :!:
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa amsi »

............ mám nadbytek vápníku i hořčíku ..... a přesto musím zvýšit KH ...... jak se píše, samotnou sodou je to hloupost , pokud se nedodává i vapník nebo hořčík ... takže jak ??????????? :roll:
Poly
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 16 Mar 2010 19:48
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Poly »

No, teraz zistujem, ze som zabudol este na jednu velmi dolezitu vec :D
Vapnik+horcik nie su v morskej vode v ekvimolarnom mnozstve s hydrogenuhlicitanmi (HCO3-). V morskej vode je daleko viac vapnika+horcika, ako HCO3-. Totiz 8°dKH zodpoveda asi 1,427mmol/l HCO3-. Na vznik Ca(HCO3)2 (hydrogenuhlicitan vapenaty) je potrebny jeden mol vapnika a 2 moly HCO3-. Teda ekvimolarne mnozstvo vapnika pri 8°dKH je
40,08*1,427/2=28,6mg/l
Pre horcik je to 17,3mg/l. Vsetok vapnik a horcik, ktory je navyse, ma iny proti-ion (chlorid, siran...). Cize v tomto pripade, ked je v roztoku molarny nadbytok vapnika a horcika, pridanim sody sa zvysi aj KH :mrgreen: Trochu si odporujem, ale vysvetlim :D
Pridanim sody (NaHCO3) sa zvysi mnozstvo HCO3-. Ako som uz napisal, ak chceme zvysit KH, musime k HCO3- pridat aj vapnik, alebo horcik - to plati vseobecne na cistu vodu, cize to, co som napisal v predoslych prispevkoch plati. Lenze! Vapnik a horcik v morskej vode uz su, a vela, takze pre zvysenie KH staci v tomto pripade pridat len hydrogenuhlicitan, teda sodu. Zvysi sa tak mnozstvo HCO3- a vsetok sa automaticky zaratava do KH, pretoze vo vode je dostatok ionov Ca a Mg pre vytvorenie Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2, ktorych mnozstvo urcuje KH.
Cize ano, v beznej morskej vode sa pridanim sody zvysi KH aj alkalinita :D Pre ilustraciu: V sladkej vode to uz s takou istotou neplati, pretoze ak by bolo vo vode malo vapnika a horcika, pridavanim sody bude HCO3- v molarnom nadbytku, zvysi sa alkalinita, ale nie KH, pretoze v roztoku nie je dostatok Ca a Mg pre vytvorenie Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2.
Stale ale treba mat na pamati, ze so sodou sa pridava aj sodik (Na).
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa rybka »

KH je obsah rozpuštěného hydrogenuhličitanu vápenatého a hydrogenuhličitanu hořečnatého vyjádřeného jako množství oxidu vápenatého a oxidu hořečnatého. Zvyšovat KH lze pouze reakcí uhličitanu vápenatého a uhličitanu hořečnatého s kyselinou uhličitou - zvyšuje se zároveň jak obsah hydrogenuhličitanů, tak vápníku a hořčíku bez zvyšování obsahu sodíku.

Alkalita stanovuje obsah hydrogenuhličitanů a alkalických kovů I. a II. skupiny. V I. skupině je sodík a lithium, ve druhé skupině je vápník a hořčík (viz periodická soustava prvků).

Přidáním sody se zvýší alkalita ("KH test" ukáže líbivou hodnotu), zároveň se zvýší pH (nepatrně o setinky), to částečně vysráží hydrogenuhličitany vápníku a hořčíku na uhličitany a hodnota KH se sníží. Pak vznikají ony nesrovnalosti - "KH" vyhovuje, vápníku je málo; zvýším vápník a klesne "KH" a tak pořád dokola.

Jak se toho vyvarovat? Doplňovat obsah pomocí vápenného reaktoru nebo metodou pana Ballinga, ale kompletní. Důsledně se snažit stabilizovat pH, i výkyvy mezi dnem a nocí.

Sólové přidávání něčeho končí nezdarem.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa rybka »

Poly, perfektnímu vysvětlení tady rozumím asi jen já. samozřejmě je zde i "NKH", čili síranová tvrdost :D
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Peter »

Sorry vynimocne som to pochopil aj ja :D :D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa VINTR »

Dík za vysvětlení.
Chtěl jsem se zeptat možná to má s tímto tématem souvislost. Můžete někdo uvést optimální základní hodnoty vody (hustota, Ca, Mg, KH, PH).
Dík.
Michal_xx
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 15 Máj 2010 08:34
Bydlisko: Rybí
Kontaktovať používateľa:

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Michal_xx »

VINTR napísal:Dík za vysvětlení.
Chtěl jsem se zeptat možná to má s tímto tématem souvislost. Můžete někdo uvést optimální základní hodnoty vody (hustota, Ca, Mg, KH, PH).
Dík.
viewtopic.php?f=82&t=2652
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa Lukáš »

rybka napísal:Poly, perfektnímu vysvětlení tady rozumím asi jen já.
odvazne tvrdenie
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Farba Koralov

Príspevok od používateľa rybka »

Sečteno, podtrženo...
Jsme 4 :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"