Seriatopora

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Seriatopora

Príspevok od používateľa Pavel »

Seriatopora
Lamarck, 1816

Kmeň: Cnidaria - Trieda: Anthozoa - Podtrieda: Hexacorallia (Zoantharia) - Rad: Scleractinia (Madreporaria) - Čeľaď: Pocilloporidae

Obrázok
Seriatopora hystrix

Bežné druhy: Seriatopora hystrix, Seriatopora caliendrum
Bežné pomenovanie: Na Internete a v zahraničnej literatúre je označovaný aj ako bird's nest coral, needle coral, brush coral.
Identifikácia: Druh Seriatopora má svoj charakteristický vzhľad, podľa korého je jeho zástupcov možné jednoducho identifikovať vďaka ich mimoriadne tenkým, na koncoch špicatým, vetvám. Tieto sú navzájom poprepletané a zrastené, a formujú kostru v tvare hniezda. Kolónie rastú v tvare malých kríkov s koralitmi zarovanými na vevách do radov. Polypy sa v prírode roztvárajú v noci, avšak v akváriach sú bežne rozvorené aj cez deň. Seriatopora hystrix je vďaka svojim špicatým kužeľovitým vetvám nezameniteľná a pri troche neopatrnosti môže dôjsť pri manipulácii s ňou, alebo v jej blízkosti k poraneniu. Seriatopora caliendrum má na rozdiel od nej hrubšie vetvy, ktoré sú aj menej zašpicatené.
Prírodné náleziská: Tropické pásmo Indopacificku - možno ich nájsť v rozličných lokalitách od lagún až po hrany útesov. Najbežnejším miestom sú kryté úbočia útesov, kde formujú menšie izolované kolónie. Častokrát ich je možné nájsť na rozhraní tvrdého susbtrátu s pieskom.
Farby: Bežnými farbami sú hnedá, ružová, bledožltá a krémová. Zriedkavé sú zelené odtiene. Keďže sú to pocilloporidy, ružové varianty sú sfarbené pigmentom pocilloporinom zvýrazňujúcim svetelnú indukciu.
Chov v akváriu: Tieto koraly rastú veľmi rýchlo, pričom ich vetvy rýchlo vrastajú medzi seba (takéto spoje sa nazývajú anastamózy). Kolóniám sa darí pod stredne silným osvetlením v mierne redukovanom prúde vody (v prírode sa nachádzajú kolónie bežne v chránených oblastiach útesov nižšie od ostatných koralov kde je slabšia intenzita osvetlenia a prúdenia). Koraly sú citlivé na zhoršenú kvalitu vody, aj keď v mori sa vyskytujú aj na "špinavých" miestach. Seriatoporu je možné asexuálne rozmnožovať úlomkami, z korých je možné pri vhodných podmienkach rýchlo vypestovať nové kolónie. Práve Seriatopora hystrix patrí medzi najbežnejšie pestované koraly.
Vhodné doplnky: Vápnik, stroncium, stopové prvky
Kŕmenie: Aj keď ma zooxantely a nepotrebuje prikrmovanie, skonzumuje aj mikroplanktón, resp. krmivá pre filtrátorov.
Zaujímavosť: Určité symbiotické kraby sú pre Seriatoporu unikátne. Pri jednom z druhov sa samička úmyselne nechá obrásť do akejsi klietky formovanej zrastenými vetvami a čaká na menších samčekov, ktorí vlezú dovnútra a spária sa s ňou.

Zdroj: literatúra, Internet a vlastné skúsenosti
Naposledy upravil/-a Pavel v 26 Nov 2005 05:39, upravené celkom 7 krát.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Výborne Pavel, nasadil si ten správny smer aký som mal na mysli. Poopravím len pár faktov nech to je na 100% (keď to opravíš, tento môj zbytočný príspevok zmažem, resp. nahradím vlastnými skúsenosťami), takže:
1.Podtrieda nie je Zoantharia (stačí tam Hexacorallia)
2.Scleractinia nie je druh ale Rad, okrem Scleractinia je synonymom aj Madreporarida- môžeš to dať do zátvorky.
3. Seriatopory sa , pokiaľ viem vyskytujú aj v Červenom mori, čo nie je Pacifik, tj stačí zovšeobecniť na tropické pásmo Indopacifiku

Teda v podstate maličkosti, do ktorých ako biológ rýpem z pohľadu ostatných asi zbytočne, ale keď už, nech je to správne celé.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Lukáš napísal:Výborne Pavel, nasadil si ten správny smer aký som mal na mysli. Poopravím len pár faktov nech to je na 100% (keď to opravíš, tento môj zbytočný príspevok zmažem, resp. nahradím vlastnými skúsenosťami), takže:
1.Podtrieda nie je Zoantharia (stačí tam Hexacorallia)
2.Scleractinia nie je druh ale Rad, okrem Scleractinia je synonymom aj Madreporarida- môžeš to dať do zátvorky.
3. Seriatopory sa , pokiaľ viem vyskytujú aj v Červenom mori, čo nie je Pacifik, tj stačí zovšeobecniť na tropické pásmo Indopacifiku

Teda v podstate maličkosti, do ktorých ako biológ rýpem z pohľadu ostatných asi zbytočne, ale keď už, nech je to správne celé.
1. nedá mi to, ale celá taxonómia je:
Eukaryota > Metazoa > Eumetazoa > Cnidaria > Anthozoa > Zoantharia (Hexacorillia) > Scleractinia (Madreporaria) > Astrocoeniina > Pocilloporidae

2. ten rád beriem, moja chyba

3. ok, indo-pacifická oblasť je ok
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Taxonómia koralov je dosť zložitá a aj v súčasnosti nejednotná, hlavne na nižších taxonomických úrovniach (stačí zobrať tri knihy a aspoň v jednej to bude inak), navrhoval som tú najjednoduchšiu a najbežnejšiu klasifikáciu (čo neznamená, že je aj všetkými odborníkmi akceptovaná), máš plné právo uviesť tú, ktorú chceš ak je z relevantného zdroja. Rád je po česky v slovenskej systematickej zoológii sa používa Rad s krátkym A.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Lukáš dík za pripomienky, práve o ne tu ide :wink:

osobne súčasnú verziu považujem za finálnu - avšak stále je možné informácie dopĺňať :wink:
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak teda úúúúplne posledné: Hexacorallia (Zoantharia) namiesto Zoantharia (HexacorIllia), inak to Zoantharia tam ani nemusí byť, lebo vo väčšine mne známych klasifikácií sa tým označuje rad do ktorého patria Zoanthusy, Protopalythoa a pod., pričom tieto nemajú s tvrďákmi veľa spoločného. Najprv som si myslel, že bude dobré túto minidiskusiu zmazať, resp. presunúť do roviny ss, ale nakoniec som dospel k záveru, že to môžu vidieť aj ostatní. Nech je jasné že diskusia o koraloch sa nemusí týkať len chemizmu vody, landscapingu AQ, ale aj vyhranenejších tém, pre obyčajného chovateľa snáď nepodstatných.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Lukáš napísal:Tak teda úúúúplne posledné: Hexacorallia (Zoantharia) namiesto Zoantharia (HexacorIllia), inak to Zoantharia tam ani nemusí byť, lebo vo väčšine mne známych klasifikácií sa tým označuje rad do ktorého patria Zoanthusy, Protopalythoa a pod., pričom tieto nemajú s tvrďákmi veľa spoločného. Najprv som si myslel, že bude dobré túto minidiskusiu zmazať, resp. presunúť do roviny ss, ale nakoniec som dospel k záveru, že to môžu vidieť aj ostatní. Nech je jasné že diskusia o koraloch sa nemusí týkať len chemizmu vody, landscapingu AQ, ale aj vyhranenejších tém, pre obyčajného chovateľa snáď nepodstatných.
no dobre, nech máš radosť :wink: pozeral som viacero taxonomických databáz a raz je to len Zoantharia, raz len Hexacorallia, na inom mieste oboje raz v takom a raz v takom poradí

ale celkovo je vo svete zaužívanejšie označenie Zoantharia (napr. aj ZČU v svojich materiáloch uvádza podtriedu Zoantharia) - a aj keď si mi nevravel kde študuješ, začínam si typovať Prírodovedeckú fakultu UK - tam sa to len hemží pomenovaním Hexacorallia ako som si už stihol všimnúť - žeby by profesionálna deformácia :wink: :wink: :wink: (vieš že žartujem)
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ahojte, mam taky maly problem s niektorymi druhmy SPS a konkretne prave so seriatoporou hystrix a aj so Stichoporami... Vsetky mi behom par hynu / strata polypov az do holeho skeletu /. Skusal som rozne stanoviska/ svetlo,prudenie/, ale bez vysledku.Pricom ostatne ako acropory,pavona,euphylia,plerogyra,wellsophylia,montipora, su v pohode.
Je mi jasne ze vsetko mi nepôjde , ale zaujimalo by ma,l ci su na nieco haklive konkretne.Sr dodavam pravidelne ,I tiez, Mg,Ca v norme.. Snad len ze nepridavam Mo, vodu menim 20l mesacne..
Ake mate skusenosti s tymito druhmi ?
Vdaka Peter
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Seriatopotra sp.

Príspevok od používateľa laomedon »

No u mňa sú (Histirix aj Caliendrum ) úplne v pohode, rastú a nemám nič špeci, vodu dopĺňam z RO raz denne, mením raz za 2-3 týždne 10%. Stopové prvky pridávam tiž len sporadicky raz za pár dní od JBL 1-2-3. Toť vsjo. Svetlo mám zatial dosť slabé n šírku 40cm len 2xT5 1xblue a 1x White. To sa ale zmení po stretnutí vo Valmeze aj keď nepozorujem žiadne nedostatky pri takomto osvetlení. Prúdenie vody mám dosť vysoké cca 7500L/hodina na 240 Litrovú nádrž. A to mám ešte nízke hodnoty PH 7,5 - KH 7 - MG len 1050
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mne to rastie všetko pohromade a myslím, že zďaleka nie som sám. Soľ Red sea, T5 + T8, klasicko- zeolitová filtrácia. Takže naozaj netuším, v čom by mohol byť problém. Akurát, že moje doterajšie, ešte relatívne krátkodobé skúsenosti mi hovoria, že keď sa všetko ostatné zdá byť O.K., hľadaj za tým mäké koraly :evil:.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Snášenlivost jednotlivých druhů korálnatců je oblast dost neprobádaná. určitě velký vliv mají slizy vylučované měkkými korály (vedou Xenie, pozadu nezůstavají ani různe Discosomy) a korály kožnatými (hlavně rod Sinularia). Blíže neurčená Stylopora mi konečně po 8 měsících začala růst po "přidušení" Xenií. Díky nim jsem musel přemístit i Lobophytum sp. "Rose Leather" do systému bez nich a už se pomalu dává do pořádku.

Postupné vybělování spojené s padáním polypů (plně rozvinutých) u Pocillopor má i OME, filtrace zeolit klasika, ale neupravená voda z vlastního zdroje. Mi Pocillopora (oplégry > PETER, OME atd.) při zeolitové filtraci normálně prospívá s pravidelným "výchovným řezem štípačkami". (foto v galerii)
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Seriatopora

Príspevok od používateľa Majo »

Tato skupina aspon podla mojej skusenosti potrebuje trochu viac NO3 ako acropora ked som dosahoval u akropor modré sfarbenie a tzv perletovy lesk
stilopora prestavala rast taktiez je lepsie castejšie krmenie ak sa koral vyholuje zo spodnej casti. Dobra je formula 1. U dostatocne velkeho riasoveho filtra rastu bez problemov. taktiez potrebuju davkovat železo a
je aj pripravok pre stilopory .
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Čo obsahuje ten prípravok pre stylophory?
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Stylopora

Príspevok od používateľa Majo »

Chem rozbor : Stylo-Pocci- Glow nemám . Tento produkt pohladaj na stránke
www.korallen-zucht.de
Cena-100ml-35,EU
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=2439

nemáte tušení proč všechny větve točí dolu?je to jedinej korál co mi takto roste.Veškerý i uplně nový větve tlačí dolu :?
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"