Krmenie SPS

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Krmenie SPS

Príspevok od používateľa Lukáš »

Kedze, zda sa, ze bude vacsi zaujem o taketo informacie, dovolujem si zalozit osobitnu temu. Je mozne rozviest tu niektore zname aj menej zname fakty. Osobne povazujem za dolezitejsie vyvratenie niektorych vzitych mytov a omylov, nez dalsiu mystifikaciu chovu SPS, kedze to, co bolo na stretnuti v skratke uvedene, su veci niekolko rokov stare. Stale je vsak zrejme dost chovatelov, ktori predpokladaju, ze koralom staci vyziva poskytovana zooxanthellammi pri dostatocnom osvetleni. Mna konkretne prekvapilo len pouzivanie rast. hormonu, o ktorom som cital par mesiacov dozadu. Hladal som nejake racionalne vysvetlenie a to sa neskor ponuklo samo. Ale nepredbiehajme.
O potravnej biologii koralov by sa dalo napisat niekolko stran s odvolanim sa na desiatky literarnych odkazov, no take nieco tu nebude momentalne potrebne. Skor sa sa mozme zamerat na konkretne otazky a priblizenie ich aplikacie v chove u nas este stale malo rozsirenych a chranenych SPS koralov (Anthozoa, Hexacorallia, Scleractinia, famm. (u nas dostupne): Acroporidae, Pocilloporidae, Poritidae, Siderastreidae).
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Zacneme skolkarskym ucivom :D . Zakladne ziviny (zdroje energie) a organicke stavebne zlozky organizmov su lipidy, sacharidy a bielkoviny. Anorganicke latky, ktore nie su zivinami, ale takisto sa podielaju na stavbe a fungovani tiel koralov a inych organizmov su rozobrate v chemickej casti fora.
Okrem tychto 3 hlavnych komponentov su tu aj ine organicke latky, z ktorych cast nas teraz nezaujima (napr. dusikate bazy ako sucast nukl. kyselin) a cast, ktora sice nesluzi ako zdroj energie, ale je nevyhnutna pre ich spracovanie a vyuzitelnost (vitaminy). Tie sa naopak do krmiva pridavat mozu a je to aj vhodne. Dalej je tu este "nekonecny" rad roznych metabolitov a medziproduktov.

Ako sa bezny radovy SPS koral dostane k potrave?
1. sam si ju "vypestuje"- bakterie na povrchu a zooxanthelly pod epitelom. Tie vylucuju niektore ziviny ako vedlajsie produkty svojho metabolizmu alebo su vcelku stravene svojim hostitelom. V akvariu to vsak moze mat hacik. Pri nedostatocnom prudeni mozu byt bakterie na povrchu koralu skor na obtiaz a premnozene zooxanthelly v pripade nabytku NO3 a fosfatov sposobuju hnednutie koralov. Naopak pri ucinnej filtracii (NO3 pod cca 5mg/l, fosfaty nemeratelne) je aj mnozstvo zooxanthel pre nedostatok "hnojiv" znizene a koral bez inych zdrojov potravy hladuje a postupne slabne.
2. Prijem vo vode rozpustenych zivin povrchom tela (endocytoza, pripadne aj difuzia, membranove transportne systemy a kto vie co este).
Tychto je v akvariu, ale aj v mori pomerne nizka koncentracia (mono a oligosacharidy, mastne kyseliny, aminokyseliny a peptidy). Ich pridanim (tekute krmiva) je mozne zlepsit stav svojich zverencov, ale nesmie sa s nimi prehanat. Su dostupne nielen koralom, ale prakticky vsetkym nizsim bezstavovcom a bakteriam. Nadmerne davkovanie moze sposobit bakterialny zakal, riasovy boom, pripadne az otravu osadenstva v AQ. Takymto sposobom su schopne pohlcovat aj bakterie a snad aj mensie prvoky. Nevkladaju ich do ust, ale vtiahnu ich cez bunkovu membranu dnu.
3. Lov potravy - koraly su predatory . Ich ramena su vyzbrojene lepsie ako japonske velrybarske lode. Prhlive bunky, nematocyty obsahuju dute vlakno natlacene v specialnom vaku naplnenom paralytickym toxinom. Pri dotyku koristi o rameno su tieto vlakna vystrelene ako hapuny (bunkovy vybezok cnidocil funguje ako odklapacia paka, ak onho korist zavadi, otvori sa "viecko" a prhlive vlakno, ktore je pod tlakom, vystreli). Korist je zvycajne harpunovana niekolkymi desiatkami az stovkami vlakien a nasledne je rychlo vtiahnuta do ust.
Potravou SPS je drobny zooplankton, fytoplanton je zastupeny len v nepatrnej miere (su aj vynimky). Kedze su to prisadnute zivocichy, su plne odkazane na to, co im voda prinesie.
V prirode je pomer jednotlivych strategii prijmu potravy zavisly od hlbky (dostupna intenzita svetla), cyklickych zmien (vzostup planktonu k hladine v nocnych hodinach, priliv, sezonne zmeny), prudenia, teploty (pri vysokej teplote si nemozu dovolit pestovat zooxanthelly - hrozi oxidacny stres) atd. ...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Vysoka adaptabilita koralov v prirode moze suvisiet prave s prijmom potravy. SPS znesu takmer vsetky prirodzene stresove faktory (hyposalinita po dazdoch, organicky zakal splaveny z pobrezia, parazity, niekolkohodinova expozicia na susi - posobenie priameho slnecneho ziarenia a teplot aj nad 30 C, hlbsia voda s nedostatkom svetla, obkusovanie klipkami,...). Dobre ziveny koral toto vsetko znasa lepsie. Okrem toho, nemusi sa spoliehat iba na zooxanthely, ktore su vystavene rovnakym stresovym faktorom a tak vlastne ani neposkytuju koralu optimalne mnozstvo zivin.
V AQ je to presne naopak. SPS su povazovane za velmi narocne, lahko podliehaju zmenam prostredia a, co je dolezite, vyse 90% energie ziskavaju zo zooxanthell. Nuz zda sa, ze je tu ista napadna suvislost. :twisted:

Kedy prijmaju potravu?
Stale. :) Cez den prebieha fotosynteza rias a ciastocne aj prijem rozpustenych zivin. Lov koristi vo vseobecnosti nie je prilis vyrazny. V noci, ked je predpoklad, ze vacsina predatorov spi (klipky, papagajovce,...) a naopak zooplankton dosahuje vrchol aktivity, sa polypy napumpuju, predlzia svoje ramena a hoduju.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Co zeru v AQ?
1. to co im poskytuju zooxanthelly, t.j. ziju "zo svetla" - mam pocit, ze v stredoeuropskych podmienkach este stale prevlada konzervativny nazor, ze koraly netreba krmit. Toto je zasadna chyba. Ak je nedostatcna intenzita svetla, zooxanthelly neprodukuju dost zivin a koral slabne. Ak je prilis vela anorganickych zivin (NO3, PO4) koraly bud hynu alebo hnednu. Ak je prilis malo anorganickych zivin a ziadne krmenie, koraly su sice pekne sfarbene, ale postupne vycerpaju svoje zasoby a slabnu.
Vysledkom je spomalenie rastu, vyholovanie koralov odspodu, kam nedopada svetlo, nizsia odolnost voci suboptimalnym podmienkam. Casto sa stava, ze koral istu dobu (tyzdne, mesiace) zdanlivo prsperuje, trochu podrastie a potom zacne odumierat. Tu treba hladat pricinu (ak su chemicke parametre v norme) v prvom rade v nedostatocnom prudeni alebo nedostatocnej vyzive.
Svetlo pre SPS (a optimalne fungovanie zoxanthell) je najvhodnejsie plnospektralne a technicky riesene pomocou T5 alebo HQI od 150W.
2. Rozpustene ziviny - pri dostatocne vysokej rybej osadke sa trochu zivin uvolni aj z krmiva pre ryby a po straveni aj z vykalov ryb. Virenim jemneho detritu z dna a kamenov (pri dostatocnom prudeni) sa takisto dostava ku koralom potrava vo forme drobnych ciastociek a bakterii.
3. Plankton - v nadrziach bez refugii je jeho mnozstvo pomerne male. Tvoria ho pohlavne produkty, vajicka a mikroskopicke larvy roznych cervov, makkysov a korovcov. Ak niekto chova len niekolko malo SPS a k nadrzi ma zapojene refugium, v pripade ak sa uspokoji s pomalsim rastom koralov, nie je nevyhnutne osobitne prikrmovat.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Prikrmovanie SPS koralov v AQ:
2 sposoby -cielene a necielene

1. Cielene - vhodne len pri niektorych druhoch SPS a mnohych LPS (seriatopory ani pocillopory vacsinou na taketo krmenie nereaguju, z montipor sa da takto krmit hlavne M. digitata, z Acropor druhy s vacsimi polypmi). Do striekacky sa vlozi davka krmiva (nauplie artemii, mrazeny cyklop). Cyklop treba pred skrmovanim nechat v striekacke s morskou vodou aspon 10 min. V noci sa krmivom ostrekuju vetvy a polypy koralov. Je vhodne taketo krmivo doplnat aj vitaminovymi pripravkami (do striekacky hodite trochu mrazeneho cyklopa, natiahnete 1-2 ml vitaminovej "vodicky", nechate 1-2 min. nasiaknut, potom do zbytku objemu striekacky natiahnete vodu z AQ a po 10 min. sa moze skrmovat). Staci krmit 2-3x tyzdenne.

2. Necielene- krmi sa cele AQ . K dispozicii su rozne komercne krmiva (aminokyseliny, omega - mastne kyseliny (nenasytene), tekute krmiva, extrakty z "plodov mora"). Problematicka je pri nich cena a neznamy obsah (tazko dokazat, ci ingrediencie uvedene na obale su vo vyrobku naozaj obsiahnute a naopak). Castokrat su receptury "tajne" a presne zlozenie vyrobku nie je uvedene. Takze sa teoreticky moze stat, ze ak si kupite krmivo za 500,- mozno to bude len glukozovy roztok s realnou financnou hodnotou par SK. Dalsia moznost je priprava vlastneho krmiva.
Nema vyznam teoretizovat a vymyslat vlastne receptury, ked uz funguju niektore osvedcene. V sucasnosti je popularny hlavne taliansky pappone.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Co budete potrebovat:
3 druhy skebli (napr. slavky, ustrice, srdcovky) po 5 ks, 5 ks velkych kreviet. Vsetko cerstve, nie mrazene (mrazene su casto predvarene, obsahuju konzervacne soli a aj samotnym rozmrazenim a opatovnym zmrazenim by sa kvalita krmiva znizila). Dalej polievkovu lyzicu cukru (glukoza, fruktoza alebo sacharoza), po 10 g spiruliny a Nori riasy Cele sa to zmixuje na jemnu suspenziu v 200 ml studenej vody z RO.
Mixuje sa to 3x po 5min. s dvojminutovymi prestavkami, aby sa zmes prilis nezahriala.
Hotove krmivo sa zmrazi na kocky.

Technika krmenia: 1/4 kocky tyzdenne na 400 l objemu AQ. Krmivo sa vhodi 1 hodinu po zhasnuti svetiel, zaroven sa odstrani zberna nadobka odpenovaca, aby sa krmivo nevyslahalo von (odpenovac vsak zostatva zapnuty kvoli vhananiu kyslika do vody). Rano sa zberna nadoba nasadi naspat.

Upozornenie: Po zacati krmenia je potrebne monitorovat NO3 a PO4. Je dolezite mat vykonny odpenovac. Tento sposob krmenia je vhodny, ak uz je v nadrzi viac SPS koralov, inak sa nespotrebovane krmivo rozlozi a znecisti vodu.
Naposledy upravil/-a Lukáš v 30 Mar 2007 22:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

"Tajne" info pre pokrocilych :D :

Funkcia cukru v krmive:
1. priamy zdroj sacharidov pre koraly
2. Nakrmia sa a nasledne sa pomnozia bakterie, ktore su tiez potravou pre koraly. Zaroven ako zdroj uhlika prispieva k denitrifikacii a tym znizuje zataz na system.

Moznosti vylepsenia:
1. Pridanie vitaminov do krmiva (komercne pre morsku akvaristiku, klasicke farmaceuticke - B komplex, vitaminove kvapky pre plazy,...)
2. Aminokyseliny - tu su dve moznosti. Bude sa pridaju priamo do zmesi alebo sa davkuju do AQ hodinu pred zhasnutim svetiel (uz vtedy sa odstranuje zberna nadobka). Pri takomto davkovani, predchadzajucom hlavny chod, sa vraj dosahuje lepsie napumpovanie polypov a tym aj lepsie vyuzitie hlavneho krmiva a cukru. Zase existuju komercne akvaristicke aminokys., ale daju sa skusit aj rozomlete tabletky pre kulturistov alebo laboratorne (ciste). Nezabudajte, ze biogennych je 20 aminokyselin. Takze ak na obale nejakej vodicky bude vyssie cislo, pravdepodobne len skusaju znalosti zakaznika a dopraju mu do AQ trochu dusicnanov naviac.
3. Rastovy hormon- vzhladom na cenove a pripadne aj legislativne naroky je to u nas skor teoreticka moznost
3. Mastne kyseliny- opat su komercne vodicky aj lekarenske (produkty zdravej vyzivy-kapsule).

Najvyssi stupen utajenia :lol: :
Zistilo sa, ze niektore aminokyseliny (AMK) podporuju tvorbu exoskeletu (kalcifikaciu) u koralov. Konkretne je to kyselina glutamova a asparagova. Kedze samotny "pappone" uz vo svojich zakladnych ingredianciach obsahuje dostatok AMK (v plodoch mora), teoreticky by na zrychlenie rastu SPS koralov stacilo extra pridanie len tychto dvoch AMK. Ja som ich zatial nezohnal v cistej forme.
Lenze tu treba zvysit aj obsah mineralov (Mg okolo 1500-1600, Ca az do 500 mg/l, zvysene aj Sr), inak je zrychlena kalcifikacia neudrzatelna a nefunguje to, jak ma.
(Ludsky) rastovy hormon (=HGH, STH, somatotropin)- je to hypofyzarny peptid zlozeny z 191 AMK. Viaze sa na membranovy receptor (na rozdiel od napr. steroidnych hormonov, ktore maju receptory vnutri bunky). Je druhovo specificky, to znamena, ze prasaci nebude ucinkovat na cloveka, ludsky zase na ovce atd.... Tak preco by mal ucinkovat na koraly??? Koraly predsa nemaju ani hypofyzu, tym padom ani rastovy hormon a teda ani receptory pre rastovy hormon (tie by im boli logicky zbytocne). A predsa to funguje aj u koralov! Cely vtip je v tom, ze dominantnou AMK v retazci STH je kyselina asparagova. Pomerne slusne zastupenie ma aj glutamat. Struktura molekuly je tu: http://www.pubmedcentral.nih.gov/pagere ... dex=2#page
STH sa v AQ rozlozi na jednotlive AMK, koraly ich prijmu a zazrak je na svete. Kedze existuje moznost ziskat konkretne separatne AMK za cenu istotne lepsiu ako rastovy hormon, prenechajme preto jeho pouzivanie vylucne endokrinologom.
Takze nehladajte analogiu vo fyziologii rastlin. Auxiny, gibereliny a ine fytohormony su o niecom inom. Tu nejde o podporu rastu zooxanthell a nasledne nepriamo aj rast koralov, ale o rast samotnych koralov. A to desiatky cm/rok.
Naposledy upravil/-a Lukáš v 30 Mar 2007 22:40, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Uff, to som si ale narobil prispevkov.... :oops: :twisted:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

No, ked sa darí tak sa darí, dnes si mal plodný deň, - good job-, a este aj ten kamienok k tomu, super :D .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Luky dík za prednášku a klobúk dole........ :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jak tak pozeram, mal som plodny den hlavne na gramaticke chyby a preklepy :oops: .

Snad este raz zdoraznim, ze cele to funguje na principe velkeho zivinoveho obratu. Tzn. do AQ sa krmenim dostava vela potencialne problematickych latok, ktore musia byt zo systemu odstranene. Vsetko nespotrebovane krmivo sa velmi rychlo meni na odpadove metabolity. Pri vysokom PO4 budu rast iba riasy. Zvysene fosfaty posobia na na ulkadanie vapnika do skeletov inhibicne. Amoniak a dusitany su priamo toxicke pre nizsie bezstavovce.
Preto je nevyhnutna ucinna filtracia. Velky prisun musi byt kompenzovany efektivnym odstranovanim nadbytocneho odpadu.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

No teda fakt,klobouk dolů.Musím to sice přečíst aspoň 5x abych všechno vstřebal :oops: ale to je to ,co jsem potřeboval vědět.Lukáš, SUPER :D
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Wav, Lukáš tak takto nejak si človek predstavy ideálny výklad predmetu, to najdôležitejšie zhrnuté do logických vysvetlení. Ďakujeme

apropo tie gramatické chyby nevadia nikomu z nás a ak áno, tak určite nájde na webe aj fórum o Slovenskom alebo Českom Jazyku ale tu sa diskutuje o mori :lol:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Vzdávám tvým znalostem hold.Chtěl bych se zeptat.Koupil jsem od JBL Korall Fluid, jídlo pro korály,máte s ním někdo nějakou zkušenost? Respektive,kdo má,jestli ho vůbec používá a kdy,v jakou dobu.Díky Franta
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Funguje normálne, bud ho pouzijes solo, alebo ked prikrmujes drobnym zradlom mrazenym napr. cyclop, artemia,... tak to najkôr zmesam s JBL pockam a neskôr podavam. Netreba to ovsem s dávkovanim prehánat, vid. návod na pouzite.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"