Burza dobrých nápadů

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Výroba lipových hranolků do proteinového odlučovače /odpěnovače.
Proč? Vysoká cena vzhledem krátké životnosti a kvalitní /jemné bublinky/je jeden ze tří a to sotva.
Ze suchého lipového dřeva na kotouč.pile s jemným zubem nařežeme PŘES LÉTA destičky na potřebnou tloušku /Já 15mm/.Potom odřezáváme hranolky opět na 15mm.Délku hranolků dle potřeby/Já 45mm/
Z jedné strany navrtáme otvor na přívodní plast.trubičku /5mm/.Hloubka díry se mi osvědčila o několik mm hlubší,než délka trubičky-lepší vzduchování. Trubičku do hranolku není třeba lepit,ve dřevě dobře těsní.
Prosím pište svoje nápady,třeba se nám hodí.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Tak nikdo nic?
Vypouštění odpadu z nádobky u odpěnovače na lipový hranolek.
Na komínek v nádobce se nasune kolečko z molit./zachytí většinu nečistoty/.Otvorem ve víčku nádobky se prostrčí vzduch. hadička ve které je vtažená savá tkanice-délka cca 30cm.Její konec se povytáhne cca 2cm na dno nádobky.Druhý konec trubičky se napojí na odpadní nádobu.
Start-do odp.nádobky nalijeme trochu čisté vody,nasajeme na odpadové straně hadičky až voda prosákne tkanicí.Zapojíme na odpad a vzlínavost už pracuje za nás.Když se tkanice v odpadové nádobce ucpe špínou,stačí ji o kousek povytáhnout a jedeme dál.Po čase se tkanice z trubičky vytáhne,vypere v JARu a opět použije.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa Luděk »

Mám to řešeno trochu jednodušeji. Asi 1cm nad dnem sběrné nádoby provrtaná dírka, v ní vlepena akvaspojka na které je hadička a vedle odpěňovače 3litr.kanystřík,do kterého to stabilně odtéka. Jednou za čas -vylít.
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Dík,ale já mám odpadovou nádobku pod úrovní bočního skla AQ.Tak by mi to do kopce neteklo.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Doplňování úbytku KH v AQ.
Ne každý má v systému zabudován vápenný reaktor.Potom je nutné KH zvyšovat jinak.Komerční přípravky jsou drahé a platíme hlavně pěkné krabičky obsahující stejně jenom NaHCO-sodu bi.
Mnozí používají právě tuto chemikálii.Je to celkem laciné,pohodlné a rychlé.Pro život vAQ to přináší jistá rizika. Sodík Na ,který se dostává ve větší míře do AQ se slučuje s chlorem Cl na NaCl-kuch.sůl a nežádoucím směrem ovlivńuje chemismus moř.vody.K redukci dochází při pravidelné výměně vody a dávkováním moř.soli bez NaCl.
Na reefu jsem přečetl diskusi na toto tema.Někteří/př.Rybka a další/doporučovali zvyšovat KH u vody používané na doplňování odparu.
1,5l plast.láhev s kvas.nálevem-vyvíječ CO2. Velká nádoba/15l/-sladká voda.Do ní na jednoduch.držáku vložena 0,5l plast. láhev s odříznutým dnem,která je naplněna substrátem,který se používá do váp.reaktoru /korálovka..../a do původního hrdla lahve zavedeme CO2 z vyvíječe a to je vše.
Za3 dny provozu se KH zvedne na KH 15-20st.a tu potom použiváme na dopl.odparu.Používání sody bi.se zcela nevyhneme,ale její použití se výrazně omezí a o to jde.
vajda65
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Dec 2009 20:04
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa vajda65 »

toto ma zaujalo ale neviem si to predstaviť, nemáš náhodu foto? dík
Vytváram si svoje Bratislavské more, dúfam že to dobre dopadne :-)
http://www.biometric.sk ,,Náš dochádzkový systém, prístupový systém Vám umožní úplnu kontrolu nad pohybom Vašich zamestnancov."
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa laomedon »

Naozaj dobrý nápad :D ale chcelo by to nákres alebo to foto ..
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa Steedy »

no nezni to spatne.. urcitou predstavu mam ale lepsi by byl aspon nakres neli foto :-)
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa Zdenda »

Něco podobného jsem zkoušel před 15 lety. je to nepraktické, pracné, často se musí nádoby čistit a pod. Lépe je používat zavedeného a časem vyzkoušeného způsobu v BM, jinak na experimentování v této oblasti si dnes můžeme kdekoli koupit levnou nádobu na CO 2 a nechat si ji doplňovat. Toť můj názor.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Dík za zájem.Věc je velmi jednoduchá.S kreslením na PC nemám zkušenosti.Foto by šlo ale vzhledem k jednoduchosti princip dovysvětlím. Až bude vše jasné přidám další vylepšení.
1.Vyvíječ CO2-Plast.láhev/1.5l/.Do ní se naleje v jiném hrnku v teplé vodě/40st/dokonale rozmíchané kvasnice cca 1.5-2 dkg.Potom zase v tom hrnku se rozpustí 4 pol.lžice kryst.cukru a naleje se opět do vyvíječe/plast. láhev 1.5l/.Obsah se doplní asi do 3/4 lahve.Uzavře se a dobře protřepe.Potom se našroubuje provrtaná zátka s pečlivě utěsněnou vzduch.trubičkou,kterou vedeme vytvořený plyn CO2 do nádoby,kde sladkou!! vodu obohacujeme minerály-KH+
2.zásobník vody-větší nádoba /kbelík 15l/.Do vnitř vody jednoduše upevnit 0.5l plast.láhev.s uříznutým dnem!dnem vzhůru. Do ní nasypat substrát používaný v normál. Ca reaktorech/korálovka atd/. Trubičku z vyvíječe s CO2 zavedeme spodem do hrdla 0.5llahve.
To je vše. CO2 se začne vyvíjet celkem brzy.Rychlost je dána teplotou .
Důležité-Trubičku sCO2 vedeme nejprve vzhůru.aby se nemohl roztok z vyvíječe dostat do upravované vody.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

To Zdenda-Je to Burza,kdo chce nápad využije,kdo ne tak ne.Máš pravdu,že biokvas se používá ve sladké akvaristice k "přihnojování " rostlin CO2.Tady je využití pro jiný účel.
Jen na doplnění plast. láhev, kryst.cukr,kvasnice,hadička a vzduch.kamínek cena 200Kč. Nová náplň 60kč .
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Ohřev vody v AQ.
Doporučená hodnota topítka ve sladké akvaristice je cca 0,5 w na litr obsahu nádrže. V"mořské" se vzhledem ke snaze omezit kolísání teploty v AQ,při větším poklesu teploty v místnosti,se mi osvědčilo topení v hodnotě 1w/1lit..Kolísání teploty /v noci po vypnutí osvětlení,takto volené topítko zcela eliminovalo.Velký problém by mohl nastat v případě trvale sepnutého topítka-přehřátí celého AQ.To jsem vyřešil zařazením kontaktního teploměru s mag.nastav.teploty.
Funkce je -základní topítko je nastaveno na 25st.Kontaktní tepl. na 28st.Pokud teplota stoupne na tuto hodnotu-ne jenom případnou vadou na topítku,ale i v horkých letních dnech-je topení odpojeno a nastupuje chlazení AQ.
Možná ni nového po sluncem,ale mě to funguje .
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa kominík »

s těmi kvasnicemi tady psal rybka někdy tak 2 -3 roky zpátky
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

To kominík-máš pravdu,jak píšeš,že tuto možnost před lety uváděl na reefu přítel Rybka.Jeho myšlenku jsem použil, trochu vylepšil,vyzkoušel a uvedl do akva praxe.Nyní mi dobře slouží.
Přeji klidný večer.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Burza dobrých nápadů

Príspevok od používateľa BODLOK »

Jen se nesměle ptám.To nemá nikdo z reefařů něco do Bursy dobrých nápadů? Rád bych se poučil a možná i ostatní.Děkuji.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"